Agrárgazdaság
Nemzeti Földalapból 9.000 hektár eladását hirdetik meg
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV)
Elsősorban a "Földet életjáradékért" program keretében állami tulajdonba került termőföldeket értékesítenek ilyen módon, a Nemzeti Földalap már elfogadott stratégiájának megfelelően.
Az idén a Nemzeti Földalap 7,6 milliárd forint bevétellel számol a tervezett földeladásokból, 4 milliárd forintot pedig a haszonbérletből remél. Az év során összesen 30 ezer hektár föld értékesítését, és 20 ezer hektár haszonbérletbe adását tervezik.
A Nemzeti Földalap kiadásaiból mintegy 10-12 milliárd forint évente az életjáradéki kifizetés, amit jelenleg több mint 22 ezren kapnak.
Az eddigiektől eltérően az árveréseken nem 10, hanem maximum 50 hektárra lehet licitálni. Benedek Fülöp az MTI kérdésére elmondta, hogy az árverésen hektáronként 100 ezer forinttal magasabb árat lehet elérni, mint a pályázatokon. Az Alföldön egyébként átlagosan hektáronként 400 ezer forint a termőföld ára, a Dunántúlon pedig 500 ezer forinton felül van, nem számítva az agglomerációban kiemelt területeket.
A most meghirdetett értékesítés a Nemzeti Földalap megalakulása óta a 27. Az előző 26 értékesítési körben közel 90 ezer hektár földterületet hirdettek meg, ebből 50 ezret adtak el mintegy 22 milliárd forint értékben.
A vagyontörvény alapján újdonság, és most történik először, hogy a jelenlegi haszonbérlőknek nem hosszabbíthatják meg a haszonbérletet. Azonban a lejáratot megelőzően kérhetik a nyilvános haszonbérleti pályázat kiírását. Az európai uniós támogatási pénzek odaítélésénél legalább öt éves haszonbérletet írnak elő, ezért szükséges sok esetben a hosszabbítás. A pályázaton a haszonbérlőknek, illetve az állattartóknak előhaszonbérleti joguk van, de csak a tender eredményeként kialakult feltételekkel kaphatják meg.
Benedek Fülöp magyarázata szerint a támogatási pénzek főleg a nitrát-mentésítéshez kellenek, amihez 100-120 milliárd forintnyi beruházási szándék van, és amelyek igénylik a haszonbérlet meghosszabbítását. Az összes haszonbérleti szerződés száma mintegy 20 ezer.
A haszonbérlet az idén aranykoronánként 800 forint, szemben az egy évvel korábbi 500 forinttal, jövőre pedig 900 forint lesz.
A Nemzeti Földalap stratégiája külön foglalkozik a bábolnai földekkel. A Szendrői Gazdaság termőföldjeit nem sikerült több pályázati fordulóban sem értékesíteni. Az MNV az előzőekhez képest megbontva: kis, közepes és nagyobb gazdálkodási egységekben próbálja eladni.
A tervek szerint az ötezer hektár 10 százalékát, 0,1-
A korábbi Bábolna törzsterületéből két 900 hektáros egységet is kialakítottak állattartók számára, haszonbérletbe adásra. A fennmaradó 3.500 hektárt pedig nyilvános árverésen, illetve pályázat útján értékesítik közel 80 egységben.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból