Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Farmer Expo – nemzeti agrárkutatási kerekasztal

Magyarország a jelenlegi állapotok alapján kutatás-fejlesztésben 34 év múlva éri el az európai uniós átlagot – mondta Molnár Károly kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter csütörtökön Debrecenben, a Farmer Expo keretében megrendezett első nemzeti agrár kutatás-fejlesztési és innovációs kerekasztal tanácskozásán.

Létrehozva:

|

A miniszter komplex megoldást sürgetett, a hatékony támogatási rendszer megteremtését, a szellemi alkotások védelmét, a tehetséggondozást és a kutatás-fejlesztés társadalmi megbecsültségének növelését jelölve meg prioritásként.

Közlése szerint évente 170-200 milliárd forint pályázati forrás áll rendelkezésre kutatás-fejlesztési támogatásra.

Molnár Károly a pályázati rendszer felgyorsítását ígérte, s bejelentette, hogy úgynevezett húzóágazati programokat hirdetnek meg, vagyis a kutatás-fejlesztésben  a programokhoz keresnek szakértőket, és nem fordítva.

Ilyen húzóágazat a mezőgazdaság és a bioenergetika. Az ezzel összefüggő kutatási programok támogatására évi 30 milliárd forint áll rendelkezésre – tette hozzá a kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter, aki szerint a mezőgazdaságban is a hozzáadott értéket növelő technológiákra van szükség.

Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke szerint a legjobb kutatóknak európai szintű támogatást kell adni ahhoz, hogy ne hagyják el az országot. Az elnök üdvözölte, hogy Budapest lesz a helyszíne az Európai Innovációs és Technológiai Intézetnek.

Nincs önálló nemzeti innovációs lánc, a tudás létrehozása globális, s ezt előnyünkre kell változtatni – jegyezte meg.

Az akadémia elnöke hozzátette: az MTA csak együttműködésben képes termék- és szolgáltatás-innovációra.

"A konvergenciaprogram figyelembevételével, új módon kell bevonni a strukturális alapokat a kutatás-fejlesztés-innováció (k+f+i) finanszírozásába – mondta Pálinkás József, majd hozzáfűzte: a kormányzatnak világos partnerségre kell törekednie a kutatás-fejlesztés szereplőivel.

Sirman Ferenc, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) államtitkára örömmel nyugtázta, hogy elindult a párbeszéd a kormányzat, a tudományos élet és az üzleti szféra között.

Reményei szerint a debreceni nemzeti agrár kutatás-fejlesztési és innovációs kerekasztal nagyban hozzájárul az agrárgazdasági stratégia kialakításához, amit a közeljövőben, Kaposvárott megrendezendő agrárkiállításon mutatnak be először.

A debreceni kerekasztal-tanácskozás mintegy 200 résztvevője délután hat szekcióban tekintette át az állattenyésztéssel, a növénytermesztéssel, az élelmiszeriparral, a zöldség-, gyümölcstermesztéssel, szőlészettel, borászattal és dísznövénytermesztéssel, a vidékfejlesztéssel és a természeti erőforrásokkal kapcsolatos kutatás-fejlesztési, illetve innovációs lehetőségeket.

A kerekasztal-tanácskozással egy időben öntözési, sertéstenyésztési, diótermesztési és juhtenyésztési konferenciát, valamint magyar-ukrán üzletember-találkozót tartottak a debreceni Farmer Expón.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!