Agrárgazdaság
Irreálisnak tartják az almaárat
A Sió-Eckes szerint a felvásárlók a világpiaci változások miatt nem fizethetnek többet
A mai piaci helyzetben elképzelhetetlen, hogy a hazai feldolgozók minimum 30 forintot fizessenek egy kiló ipari almáért – mondta Fazekas Endre, a siófoki Sió-Eckes (SE) Kft. ügyvezető igazgatója. Az idei jó termés és a világpiaci árak csökkenése miatt Európában 1,0-1,1 eurós kilónkénti sűrítményárak alakultak ki, ez pedig azt jelenti, hogy e termék a magyar piacra 280 forint körüli áron importálható. Mivel egy kiló sűrítmény előállításához hét kilogramm almára van szükség, a 30 forintos árakat a hazai gyártók nem tudják megfizetni. Figyelembe véve a 80-90 forintos feldolgozási költséget is, az idén a 20-25 forintos iparialma-ár lesz a reális – tette hozzá az ügyvezető igazgató.
Ismert ugyanakkor, hogy a szabolcsi almatermelők a közelmúltban 30-40 forintos „árelvárást” fogalmaztak meg, és blokádot is kilátásba helyeztek, ha a feldolgozóipari tárgyalások számukra kedvezőtlen eredménynyel zárulnak. A gazdálkodók azzal érvelnek, hogy az ipari termény (az úgynevezett léalma) önköltsége eléri a 25-30 forintot, így az értékesítés 30-40 forintos kilónkénti nettó ár mellett hozhatna számukra elfogadható jövedelmet.Az idei gyümölcsszezon tapasztalatai azt mutatják, hogy a termelők bruttó bevétele a tavalyinál kisebb felvásárlási árak mellett sem csökken, mert a hektáronkénti hozamaik nőttek – húzta alá Fazekas Endre. Az előrejelzések szerint almából az elmúlt évi 300 ezerrel szemben az idén 550 ezer tonna teremhet, és hasonló (volt) a helyzet a többi gyümölcsnél is. A Sió-Eckes például az őszibarackot a kiugróan magas, 70 forintos tavalyi átlagár helyett most kilónként 46-50 forintért veszi meg, de számos gazdálkodó mégis több bevételre tesz szert a nagyobb gyümölcsmenynyiség miatt. A minőség ugyanakkor rosszabb: a feldolgozók az idén „jelentős részben” vizet vásárolnak, jóval alacsonyabb szárazanyag-tartalom mellett – fogalmazott az ügyvezető.
Az SE nem közvetlen résztvevője az iparialma-piacnak, de az ottani események a cégre is hatnak – közölte Fazekas Endre. A társaság ugyanis nem sűrítményt, hanem úgynevezett gyümölcsvelőt gyárt, és ehhez spe-ciális minőségű alapanyagot vásárol fel. Ez drágább a léalmánál, de a kétféle termény árai általában együtt mozognak. Az SE az idén almából várhatóan 1500 tonna gyümölcsvelőt készít. A társaság nem közvetítőkön keresztül, hanem közvetlenül a termelőktől vásárol alapanyagot, akikkel az év elején megállapodik a szükséges mennyiségekről. Az idei tényleges átvételi árak később alakulnak ki.
A várakozások szerint a német Eckes-Granini tulajdonában lévő siófoki társaság legalább 15 ezer tonna gyümölcsöt vásárol fel ebben az évben, de az átvett mennyiség elérheti a 17 ezer tonnát is. Ez utóbbi egyértelműen feldolgozási rekordnak számítana a társaságnál. A hazai gyümölcsléágazatban vezető szerepet betöltő SE – főként a prémium kategóriában – előreláthatóan 10-12 százalékkal növeli éves gyümölcsléeladásait, miközben az egész magyar piac 4 százalékkal szűkülhet. Így a társaság gyümölcsléforgalma 12-13 milliárd forintra, teljes bevétele pedig 21-22 milliárdra bővülhet az idén. Ez 20-25 százalékos növekedést jelentene az elmúlt évi 17,6 milliárd forinthoz képest, de a javulás nemcsak a gyümölcsléeladásokból, hanem az SE disztribúciós tevékenységéből származik.
A cég – jutalék fejében – két éve vette át a Szentkirályi forgalmazását a Szentkirályi Ásványvíz Kft.-től, januártól pedig a Bomba! energiaital értékesítését a Büki Ásványvíz Kft.-től. E két termék idei árbevétele 9 milliárd lehet, ebből a Bomba! önmagában 1,6 milliárd forintos többletet hozhat az elmúlt évhez képest. Az SE ma azzal számol, hogy 500 millió forintos tavalyi adózás előtti eredménye 5-10 százalékkal nő 2008-ban.
Hazafi László
Forrás: VG
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból