Agrárgazdaság
Tíz forinton vitáznak az almatermelők és felvásárlók
Tíz forint a különbség az almatermelők és felvásárlók árvitájában, a csütörtöki egyeztetésen a termelők és a közvetítő agrárminiszter között ugyan nem született megegyezés, de a tárgyalások folytatódnak, hogy megállapodás szülessen a 30 forintos árat kérő termelők és az ennél 10 forinttal kevesebbet ajánló felvásárlók között.
A felek nem engedtek álláspontjukból – mondta Gráf József, a tárca vezetője csütörtökön Nyíregyházán, miután egyeztető tárgyalást folytatott a termelők megbízottaival, valamint az érdekeiket képviselő Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) vezetőivel.
A megmerevedett álláspontok lényegében természetesnek tekinthetők az első tárgyalási körben, de a jövő héten folytatódó egyeztetéseken a tárca bízik a megállapodásban – mondta a miniszter.
Budai Gyula, a MAGOSZ szövetségi igazgatója megerősítette: a termelők ragaszkodnak a 30 forint kilogrammonkénti ipari almafelvásárlási árhoz és abból nem engednek, készek az átvevői telephelyek előtt tervezett tiltakozó blokádok tartására.
Gráf József a szabolcs-szatmár-beregi megyeszékhelyen arról is tájékoztatta az újságírókat, hogy a minisztérium "más formában történő értékesítésre" tett javaslatot a termelőknek, akik a jövő heti újabb tárgyalási fordulóig megvitatják azt és választ adnak a felvetésre. Az ajánlatról annyit árult el, hogy kivonnák a léalma egy részét a feldolgozói piacról, értékesítési akciót szerveznének lakossági bevonással, amelyhez az anyagi hátteret biztosítanák.
A miniszter ismételten hangsúlyozta: nincs mód arra, hogy közvetlen támogatást kapjanak a termelők az almaeladáshoz, az uniós szabályok tiltják ezt, így az állam, a tárca nem avatkozhat be, csak közvetítésre vállalkozhat az árvitában.
Megjegyezte, hogy szerinte az étkezési alma értékesítésénél nem várható hasonló feszültség, a termelők eltudják majd adni a gyümölcsöt, amelyből szerintük kevesebb lesz a becsült 500-550 ezer tonnánál, 350 ezer tonna körüli termést várnak.
Budai Gyula azt hangoztatta, hogy mindent megtesznek az egyezségre jutás érdekében, a tárgyalás folytatásának hívei, de ha nem sikerül a jövő héten megállapodni, nem marad más a termelők számára, mint a blokáddal való tiltakozás.
Jakab István, a MAGOSZ elnöke, a Fidesz országgyűlési képviselője a nyíregyházi egyeztetést követő sajtótájékoztatón megjegyezte: az árvitát az váltotta ki, hogy a termelők nem tudják a 30 forintos önköltségi ár alatt oda adni az almát. Tavaly ugyanis a fagykár miatt jelentős jövedelem kiesésük volt, így nem képesek egy újabb év veszteségének elviselésére, a jövőjük kerül veszélybe.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból