Agrárgazdaság
Tizenöt szervezet nyilatkozatban támogatta az SPS bevezetését
Tizenöt agrárszervezet nyilatkozatot írt alá az SPS agrártámogatási rendszer jövő évi bevezetéséért.
Az egységes mezőgazdasági támogatási rendszer, az SPS bevezetésének legfontosabb indoka – az új agrártámogatási rendszer jövő évi bevezetését szükségesnek tartó szervezetek szerint – az, hogy a Közösségi Agrárpolitika (KAP) jelenlegi ciklusának végéig, 2013-ig biztosíthatja a rendszer stabilitását, kiszámíthatóságát.
A támogató nyilatkozatot aláíró agrár-érdekképviseleti és szakmai szervezetek az MTI-hez eljutatott nyilatkozatukban emlékeztetnek arra, hogy ez volt a legfontosabb elvárás és várakozás az Európai Unióhoz való csatlakozás előtt is, majd mire az bekövetkezett, az EU 2003-ban már elfogadta a KAP reformjáról szóló döntést, ami azóta is folyamatos mozgásban tartja a szabályozást.
Az EU régi tagállamai – és már két új, Magyarországgal együtt csatlakozott állam is – az SPS rendszert alkalmazza, így ennek bevezetésével hazánk a mezőgazdaságilag fejlett országokkal kerül azonos csoportba, ami a KAP változásairól adott előrejelzéseket figyelembe véve nagyobb biztonságot, stabilitást jelentene a magyar termelőknek – érvelnek a nyilatkozat aláírói.
Mindehhez hozzá teszik: a jelenlegi földalapú támogatási rendszer továbbvitele hátrányosan érintené a már eddig is igen nagy veszteséget elszenvedett ágazatokat, és nem adna lehetőséget üzemi szinten a támogatások EU szintre történő felzárkóztatására.
Az SPS rendszerben kapott jogosultságok fékezhetik az állattartás további visszaesését, megalapozhatják a termelés folyamatosságát, a szükséges fejlesztéseket, a magyar mezőgazdaság versenyképességének a helyreállítását.
"Ezért támogatjuk az agrárkormányzat szándékát az új rendszerre a lehetséges legkorábbi, 2009-ben való áttérésre."
Az aláírók emlékeztetnek: az Országgyűlés előtt van, az egységes mezőgazdasági támogatási rendszer bevezetéséről szóló törvényjavaslat, aminek az elfogadása lehetővé teszi az új rendszer 2009. évi bevezetését.
A törvénytervezetet a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) több lépcsőben egyeztette a szakmai szervezetekkel, érdekképviseletekkel, aminek során ezek túlnyomó többsége egyetértett a rendszer mielőbbi bevezetésének indokoltságával. A jelen nyilatkozatot aláíró szervezetek – amelyek együttesen a magyar mezőgazdasági termelés meghatározó részét képviselik – szükségesnek látják, hogy együttesen is kinyilvánítsák határozott álláspontjukat az SPS jövő évben való bevezetésének szükségességéről.
A nyilatkozatot aláíró szervezetek: a Baromfi Termék Tanács, a Cukorrépa Termesztők Országos Szövetsége, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége, a Húsmarhatenyésztők, Marhahústermelők Országos Szövetsége, a Juh Terméktanács, a Magyar Agrárkamara, a Magyar Állattenyésztők Szövetsége, a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetsége, a Magyar Parasztszövetség, a Magyarországi Rizstermesztők és Feldolgozók Országos Szövetsége, a Máktermelők és Termelésszervezők Országos Szövetsége, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége, a Tej Terméktanács, a Vágóállat és Hús Terméktanács és a Mezőgazdasági, Erdészeti és Vízügyi Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen