Agrárgazdaság
Magosz tiltakozás az SPS bevezetése ellen
A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) megdöbbenéssel értesült arról, hogy Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter a mai napon, ismételten csak a kormánnyal „baráti érdekképviseleteket” és a köztestületként működő Agrárkamarát hívta meg arra az egyeztetésre, amelyen az SPS rendszer 2009. évi bevezetéséről folytattak tárgyalást.
A rendezvényt, az MTI-hez a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) által eljuttatott meghívó szerint azok az érdekképviseletek és szakmai szervezetek szervezték, amelyek egyetértenek, és kívánatosnak tartják az SPS jövő év eleji bevezetését. Ezek a szervezetek kérték fel az agrárminiszter, hogy adjon tájékoztatást az új támogatási rendszer bevezetésének előkészítéséről, és az SPS szükségességének indokairól.
A Magosz szerint az egyeztetésre azon érdekképviseletek – közöttük a MAGOSZ is – akik nem támogatják az SPS 2009. évi bevezetését – nem kaptak meghívást, így álláspontjukat az új támogatási rendszerrel kapcsolatban nem tudták kifejteni. "Az agrártárca ezen magatartása diszkriminatív és megosztó, amit a MAGOSZ határozottan visszautasít" – áll a MAGOSZ közleményében.
A MAGOSZ álláspontja az SPS 2009. évi bevezetésével kapcsolatban változatlan, ezt a támogatási rendszert a MAGOSZ elutasítja. Az érdekképviselet úgy véli: a gazdák számára egy igazságtalan rendszerről van szó, amely elfogadhatatlan.
Az Európai Unió a Közös Agrárpolitika (KAP) 2003-as reformjának középtávú felülvizsgálata (Health Check) keretében azt határozta meg, hogy az unió felkészüljön a 2013-2020 közötti időszakra. Az úgynevezett Health Check keretében jelentős egyszerűsítések várhatóak, a rendszer a Magyarországon jelenleg is működő SAPS irányába változik.
Az Európai Unió mezőgazdasági biztos asszonya a felülvizsgálat során azt az álláspontot fejtette ki, hogy az új tagállamok egyszerűsített kifizetési rendszerét (SAPS, TOP-UP) 2013-ig meg kívánják hosszabbítani. Az új tagállamok nem kötelesek áttérni a bonyolult SPS támogatási rendszerre, a régi tagállamok pedig 2013. után egy egyszerűbb támogatási rendszert kívánnak alkalmazni, amely a Magyarországon is a jelenleg alkalmazott SAPS irányába változik – érvel a közlemény az SPS bevezetése ellen.
Az SPS jövő évi bevezetését a Magosz az alábbi szempontok alapján utasítja el: Magyarországon nem kerültek meghatározásra az agrárpolitikai és birtokpolitikai prioritások, nincs történelmileg kialakult birtokszerkezet, üzemi szerkezet és bérleti rendszer. Így a történelmi bázis sem határozható meg addig, amíg a konkrét adatok nem állnak rendelkezésre és a prioritások nem kerülnek meghatározásra.
Nem készült hatásvizsgálat, nem kerültek kidolgozásra és bemutatásra, hogy az SPS bevezetésének következményei milyen hatással lesznek a földhasználati viszonyokra, a birtokviszonyokra, a földbérleti díjakra, a föld árára, a tulajdon és a birtokszerkezet alakulására.
A jelenleg alkalmazott SAPS rendszer rugalmas, nem akadályozza, sőt a termelők számára világos, átlátható és a verseny semleges szabályaival még támogatja is az átalakulást, az üzemek növekedését, a birtok koncentrációt, a fejlesztést – vélik a Magosznál.
A Magosz ezen indokok alapján utasítja el az SPS jövő évi bevezetését, és a jelenlegi egyszerűsített területalapú támogatási rendszer alkalmazásának meghosszabbítását kéri az agrártárcától, összhangban az Európai Unió erre vonatkozó álláspontjával.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen