Agrárgazdaság
Az EU jelentős vámcsökkentést ajánl
Mintegy negyven ország kereskedelmi miniszterei újabb tárgyalásokat kezdtek tegnap a világkereskedelem liberalizálásáról Genfben a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) égisze alatt, abban a reményben, hogy végre sikerül áttörést elérni a hét éve folyó dohai forduló keretében.
A fejlett országok és a Világbank szerint a világkereskedelem további liberalizálása évi 50-100 milliárd eurónyi kereskedelmi forgalmat generálna, ami elsősorban a szegény országoknak adna jelentős segítséget. A tárgyalások eddigi sikertelenségének oka elsősorban a fejlett és a fejlődő országok közti, jószerével kibékíthetetlennek látszó érdekellentét. Az igen komplex probléma arra egyszerűsíthető le, hogy az elsősorban a mezőgazdaságban exportképes fejlődő országok a fejlett államok mezőgazdaságának állami támogatását és agrárvámjait csökkentetnék, a fejlettek pedig a fejlődők által iparcikkeikre kivetett vámok leépítésében érdekeltek. A fejlett országok agrártermelőik érdekében védik mezőgazdaságukat, a fejlődők pedig születő vagy felfutó iparukat próbálják megóvni, ráadásul a két csoporton belül, sőt az EU-n belül is élesek az ellentétek az egyes országok között.
Peter Mandelson uniós kereskedelmi biztos, miután az elmúlt hetekben kemény harcot folytatott Nicolas Sarkozy francia elnökkel, aki túlzottnak találta az általa tervezett engedményeket, minden eddiginél kedvezőbb ajánlattal érkezett a tanácskozásra. Közölte, hogy az EU kész a korábban javasolt 54 helyett átlag 60 százalékkal csökkenteni a mezőgazdasági vámokat és mintegy 100 milliárd euróval az agrárszektor támogatását. Ez, mint mondta, azt jelenti, hogy az új világgazdasági megállapodás legnagyobb vesztesei az európai farmerek lesznek. Az EU cserében elvárja, hogy a fejlődő országok megnyissák kapuikat termékei előtt.
Susan Schwab, az Egyesült Államok kereskedelmi főmegbízottja (képünkön) konkrétumok nélkül csak annyit mondott, hogy készek kompromisszumokra, de elvárják ezek viszonzását. Az USA-ban a közelmúltban elfogadott új mezőgazdasági törvény ugyanakkor gyakorlatilag lehetetlenné teszi az állami támogatások csökkentését. Ráadásul erősen kérdéses, képes lesz-e Washington ilyen fontos kérdésekben a jövő évi választások előtt dönteni. A fejlődő országok első nyilatkozataik alapján nem igazán hajlanak kompromisszumra, szerintük óriásiak az aránytalanságok a Nyugat javára, ezért annak kell nagyobb engedményeket tennie.
Kína vesztett az alkatrészvitában Kína ellen ítélt a WTO az USA, Kanada és az EU panaszának adva helyt az autóalkatrész-import ügyében. Peking korábban olyan döntést hozott, hogy a Kínában összeszerelt autókban felhasznált alkatrészek legalább 60 százalékának Kínában kell készülnie, különben magasabb vámot kell fizetni behozataluk után. Peking szerint így akartak védekezni az ellen, hogy egész autókat alacsony vámmal behozott darabokból szereljenek össze. A WTO bizottsága ezt az intézkedést diszkriminatívnak minősítette, és felszólította Kínát, hogy változtasson ezen az előíráson.
Forrás: Napi Gazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen