Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

A jó termés átok a termelőnek

Könnyen lehet, hogy korántsem ért véget a dinnyeborogatással az idei gyümölcsháború, ágazati szereplők szerint a gazdáknak még számos gyümölccsel, illetve zöldséggel lehet gondja. Rengeteg mezőgazdasági termékből ugyanis – a jó termésnek köszönhetően – túlkínálat van a piacon, és ez rendkívül nyomott árakhoz vezetett.

Létrehozva:

|

Ehhez adódik még hozzá az olcsó importcikkek által tovább élezett verseny, emiatt a hazai termelőknek több terméküket önköltség alatti áron kell értékesíteniük. Piaci körökből lapunk úgy értesült, hogy a meggyhez és a dinynyéhez hasonlóan veszthetnek a termelők a szilván és az őszibarackon, illetve az időjárástól függően a későbbiekben akár az almán és a burgonyán is.

A kereskedők és a termelők közötti ellentét egyik legalapvetőbb forrása az, hogy Magyarországon nem terjedt el az a fejlett piacgazdaságokban jól bevált gyakorlat, hogy a mezőgazdasági termelők összefognak, és közösen adják el a termékeiket. Pedig jóval védettebb helyzetben lennének, nem lennének kiszolgáltatva a piac többi szereplőjének – ad látleletet a hazai állapotokról Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.

Hazánkban hivatalosan 105 gyümölcs- és zöldségtermelőket tömörítő szövetkezet van, közülük azonban mindössze körülbelül 60 működik, számos megszűnt, és több összeolvadt – mondta lapunknak Hódi Pál, a közel 800 tagot számláló Mórakert Zöldség-Gyümölcs Termelő, Értékesítő Szövetkezet elnöke. Hozzátette: azért lenne igen nagy szükség arra, hogy a termelők ilyen szervezetekbe tömörüljenek, mert a kistermelői kör képtelen teljesíteni a nagy áruházláncok mennyiségi és minőségi elvárásait, s így nem tudja értékesíteni a termékeit.

A szövetkezetek általában egyéves szerződéseket kötnek a kiskereskedelmi láncokkal. Felvásárolják a termelőktől a zöldséget és gyümölcsöt, majd csomagolják, és leszállítják a rendelt mennyiséget. Előre meghatározott árréssel dolgoznak, amelyből a felmerült költségeket fedezik, s igyekszenek megvalósítani a szükséges beruházásokat. Az ellentéteket az okozza, hogy a kiskereskedelmi láncokkal kötött szerződésben nem rögzítik előre az árakat, a szövetkezetek mind a termelőkkel, mind a vevőikkel napi elszámolóáron bonyolítják le a tranzakciókat. A napi árak miatt bizonyos esetekben az is elképzelhető, hogy sem a termelő, sem a szövetkezet költségei nem térülnek meg – mondta Hódi Pál. Az elnök ugyanakkor hozzátette: a szövetkezetek ezt könnyebben el tudják viselni, ugyanis nem egyes termékek esetében, hanem éves viszonylatban kell vizsgálni a megtérülést.

Ennek ellenére korántsem mindenki választja a szövetkezeti tagságot. A gazdák egy része neppereken (feketekereskedőkön) keresztül próbálja áruját értékesíteni, míg a termelők egy viszonylag csekély hányada egymaga próbálkozik az eladással, ők vannak egyébként a leghátrányosabb helyzetben, hiszen sehogy sem tudnak védekezni a nyomott árak ellen.

Vámos György elmondta: a mostani árgondokat legfőképpen az okozza, hogy az idén jónak mondható a termés. Tavaly például – amikor az időjárás nem kedvezett a mezőgazdaságnak – 40 százalékkal voltak magasabbak az átadási árak, mint a megelőző évben. (Tény, hogy akkor a dinnye jelentős része a földeken „vérzett el” a nagy hőségben.) Most viszont nagyobb mennyiségek jelennek meg a piacon, ez természetszerűen lenyomja az átvételi és az eladási árakat.

Az „árukiborogatós” piaci csata fő okának ugyanakkor nem is az alacsony felvásárlási árat tartja a szakember, hanem azt, hogy az Auchan akciót hirdetett a dinnyére, s levitte az árat kilónként 49 forintra. (Igaz, néhány nappal később, a látványos felzúdulást követően felemelték a

dinnye árát 65 forintra.) Sokan azzal vádolták meg a kiskereskedelmi láncot, hogy a beszerzési ár alatt értékesít, és ez főbenjáró bűnnek számít az agrártermékek esetén. Ezt azonban elképzelhetetlennek tartja a kereskedelmi szövetség főtitkára, úgy véli: legfeljebb arról lehet szó, hogy az érintett lánc átmenetileg lemond a saját árréséről, de semmiképpen nem kockáztat egy nagyobb szakhatósági büntetést.

Forrás: Világgazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!