Agrárgazdaság
A növényi termékek húzzák az agrárárakat
Harmadával drágultak egy év alatt az agrártermékek. Amíg tavaly májusban még csökkentek is a termelői árak, idén májusban 31,5 százalékos ugrást mutatott ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az egy évvel korábbi szinthez képest.
Ezen belül a növényi termékeké 38,3, az élő állatoké és az állati termékeké pedig átlagosan 21,7 százalékkal emelkedett. Májusban a gabonafélék termelői átlagára 61,5 százalékkal, az olajnövényeké pedig 53 százalékkal volt magasabb, mint 2007-ben. Amíg a burgonya ára csaknem negyedével mérséklődött, addig a zöldségféléké ugyanennyivel nőtt egy év alatt. A zöldborsóé 32, a zöldpaprikáé 10 százalékkal emelkedett, a fejes káposztáé pedig 102,5 százalékkal került többe, mint tavaly májusban. A gyümölcsök termelői ára 36 százalékkal emelkedett, elsősorban a szamóca közel harmincszázalékos drágulása miatt.
A vágóállatok termelői árainak 23,2 százalékos növekedése a vágóbaromfi 25,4, a vágósertés 26,2 és a vágómarha árának 8,7 százalékos emelkedéséből adódott. Tavaly májushoz képest az étkezési tyúktojás termelői ára 18, a tej 20 százalékkal emelkedett.
Az idei év első öt hónapjában ugyancsak meredeken emelkedtek a termelői átlagárak – 2007 hasonló időszakához képest 34,8 százalékkal -, ami a növényi termékek 46,4, illetve az élő állatok és állati termékek árának 19,8 százalékos emelkedéséből adódott. A legnagyobb drágulást a gabonaféléknél regisztrálta a KSH: a termelői átlagárak öt hónap alatt 77,7 százalékkal nőttek 2007 hasonló időszakához képest. A gyümölcsökért több mint 50, a zöldségfélékért pedig 10,5 százalékkal kaptak többet a gazdák. Ezzel szemben a burgonya ára az elmúlt év eleji jelentős, 66,5 százalékos növekedés után idén csökkenésnek indult, amiben elsősorban az import hatása érhető tetten.
Az állattenyésztésben végre megindult némi áremelkedés: amíg tavaly január és március között mindössze egy százalékkal emelkedtek a termelői árak – a sertésé és a vágómarháé például még csökkent is -, addig 2008-ban a vágóállatok termelői árai 15,7 százalékkal haladták meg az előző évit, és már csak a vágómarha ára mérséklődött egy százalékkal. Ez azonban várhatóan nem lesz elég az állattartók megnövekedett költségeinek kompenzálására. Az idei első öt hónapban leginkább a baromfitartók tudtak komolyabb áremelést elérni: a vágócsirke ára a KSH szerint 23,7, míg a vágósertésé 13,2 százalékkal emelkedett 2007 hasonló időszakához képest. Ennél jobban drágultak az állati eredetű termékek: átlagosan 26 százalékkal, ezen belül például a tej termelői ára 30,3, az étkezési tyúktojásé 15 százalékkal nőtt január és május között a tavalyi év hasonló időszakához képest.
Forrás: Napi gazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok