Agrárgazdaság
Külföldre vinnék a kiváló minőségű búzát
Jó ütemben haladnak hazánkban az agrármunkák, jó idő esetén jövő héten akár be is fejeződhet a kalászosok aratása, bár az elmúlt napok esős időjárása visszavetette kissé a lendületet, és a gazdák a búza minőségéért aggódnak – mondja Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) titkára.
Naponta tíz százalékkal nő a learatott terület – teszi hozzá Vancsura József, a Gabonatermelők Országos Szövetségének elnöke. Eddig az őszi búza 1,12 millió hektáros vetésterületének mintegy 25 százalékát aratták le, és az eddigi eredmények alapján a korábban vártnál is jobb a termésátlaga – 5,13 tonna hektáronként -, és helyenként a minőség is.
A piaci árak az agrártárca adatai szerint a búza esetében tonnánként 35-44 ezer forint között mozognak, bár a kifejezetten jó minőségű malmi búza esetében a Dunántúlon már hallottunk 44 ezernél magasabb árat is – mondja Tóth István. Már az őszi árpa esetében is tapasztalták a tagjaik, hogy főként külföldi vevők az átlagos belföldi felvásárlási áraknál több ezer forinttal többet kínáltak. Ez még a hihetetlenül erős forint mellett is viszonylag szép jövedelmet biztosít a termelőknek. Most az esőre tekintettel jól járhat, aki bebiztosítja magát a javítóbúzából – teszi hozzá a titkár. Ha ugyanis marad az esős idő, romolhat az étkezési búza minősége – Baranya, Bács-Kiskun, Hajdú-Bihar, és Fejér megyéből jelentettek eddig gombabetegséget -, ez pedig minden eddiginél jobban megdrágíthatja a kiváló minőségű, eddig betakarított készletet, és felértékelheti az átlagos étkezési búzát is. A Dél-Dunántúlon főleg Horvátországból, Szlovéniából érdeklődnek és szerződnek a kereskedők.
A szaktárca továbbra sem tart attól, hogy a rendelkezésre álló raktárkapacitások miatt nagyobb aratáskori áreséssel kellene számolniuk a gazdáknak. A termelők igénybe vehetik a napokban az FVM és az MFB által elindított, raktározás finanszírozására is használható kedvezményes forgóeszközhitelt, és a közraktárakat is. Az már most bizonyos, hogy a tavalyi aratási áraknál 50-70 százalékkal magasabbról indulnak a felvásárlási árak, bár az kevéssé valószínű, hogy az év eleji rekordárakat ismét el lehet érni.
Az FVM adatai szerint az őszi árpa aratása gyakorlatilag befejeződött, 97 százalékát már be is takarították, 4,78 tonnás hektáronkénti termésátlaggal. A repce aratása is a végéhez közeledik: a 250 ezer hektár háromnegyede már a raktárakban van, és termésátlaga is jobb a vártnál, 2,6 tonna hektáronként. Rozsból eddig az összes terület három százalékát, 1500 hektárnyit arattak le. Borsót közel húszezer hektáron vetettek idén, eddig 63 százalékát takarították be, viszonylag jó, 2,4 tonna hektáronkénti termésátlaggal. Megindult a tavaszi árpa aratása is, a 130 ezer hektáros vetésterület 16 százalékán már végeztek is a munkákkal. Zab 61 ezer hektáron termett az idén, még éppen csak elkezdték a betakarítását, de az eddigi termésátlagok alapján a szakemberek 179 ezer tonnás össztermést várnak a terményből. A szalma betakarítását összesen 1 millió 673 ezer hektáron kell elvégezni: jelenleg a földek 11 százalékán végeztek ezekkel a munkáltatokkal.
Az új termésű gabonák hazai tőzsdei árai tartják a korábbi szinteket, ami a januári csúcsoktól kissé elmaradnak. A kukorica tőzsdei ára ismét meghaladja a búzáét, amely utalhat arra, hogy a világ búzakészlete az idei rekordtermésnek köszönhetően több év után először emelkedik (az előző évi 119-ről 143 millió tonnára), miközben a világ kukoricakészlete a jó termés ellenére is több évtizedes mélypontra (a tavalyi 122-ről 97 millió tonnára) csökkenhet.
Forrás: Napi Gazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok