Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Megugrott az orosz élelmiszerimport a világpiaci drágulás ellenére

Oroszország, amely mintegy 50 százalékban behozatalból fedezi élelmiszer-ellátását, az elmúlt fél évben tovább növelte importját a legtöbb élelmiszerfajta tekintetében – mutat rá szerdai cikkében a Vremja Novosztyej (VN).

Létrehozva:

|

Az orosz nagyvárosok importfüggősége ennél is nagyobb, 70-80 százalékos ezen a téren, s a behozatal olyan időszakban ugrik meg, amikor az élelmiszerek világpiaci drágulása komollyá és tartóssá vált – hívja fel a figyelmet az orosz lap.

 

A szövetségi vámszolgálat idei első öt hónapi adatai alapján – írja a VN – , a korábbiaknál lényegesen nagyobb mennyiségben vittek be Oroszországba napraforgóolajat, tejszínt, húst, alkoholt, de különösen sűrített, konzervált vagy porított tejet.

Az import súlyának növekedése nem csupán az Oroszországban nem termelt vagy gyártott termékfajtákra szorítkozik, hanem kiterjed a hús-, a baromfi- és a haltermékekre is.

A vámadatok szerint idén május végéig majdnem 11 százalékkal növekedett a húsimport az előző év azonos időszakához képest, míg baromfihúsból 7,5 százalékos volt a növekedés. Ami a mennyiségeket illeti, öt hónap alatt 519 ezerről 575 ezer tonnára nőtt a hús, illetve 426 ezerről 460 ezer tonnára a baromfibevitel.

A legnagyobb boomja a tartósított tejtermékeknek van: sűrített tejből és tejszínből öt hónap alatt 13 ezer tonnát vásároltak külföldről az oroszországi kiskereskedelmi hálózatok, szemben a tavalyi év azonos időszakának egy ezer tonnájával.

Ez utóbbi miatt zuhanórepülésbe kezdett e termékek belföldi felvásárlási ára, amit jócskán megsínylenek a hazai termelők, s 2008 első negyedévében 99 ezer darabbal csökkent az oroszországi szarvasmarha-állomány.

Az import hazai mezőgazdasági termelésre gyakorolt negatív hatása az orosz agrárlobbisták ügyeletes témájává vált. A hazai felvásárlási árak csökkenés ugyanakkor nem jelenik meg a fogyasztói árakban, a bolti árak a statisztikák szerint gyakorlatilag változatlanok maradtak. A lap végül – szintén az állami statisztika adataira hivatkozva – megállapítja, hogy év eleje óta az úgynevezett "minimális kosárba" tartozó alapvető élelmiszerek ára 20,6 százalékkal lett magasabb, miközben az oroszországi infláció általános üteme 8,7 százalék volt ugyanebben az időszakban.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!