Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Továbbra sincs megoldás a meggygondokra

Úgy tűnik, az idei szezonban már nem sikerül érdemi, a kisebb termelők számára is megnyugtató megoldást találni a meggypiaci gondokra.

Létrehozva:

|

A zöldség-gyümölcs termékpálya-bizottság tegnapi ülésén ugyan több javaslat is elhangzott, többségük azonban inkább hosszabb távon jelenthet megoldást, azt pedig nyilvánvalóvá tette az agrártárca, hogy közvetlen állami beavatkozásra – például felvásárlásra – nincs lehetőség – mondja Szabó József, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Rövid távon néhány termelőn segíthet a fogyasztóknak való közvetlen értékesítés bővülése, valamint az, ha a szaktárca is támogatja a piacra kerülő áruk szigorúbb hatósági ellenőrzésének és a feketekereskedelem visszaszorításának kontrollját, és erre felkéri az élelmiszer-biztonsági hivatalt.

A kézzel szedett étkezési meggyből hiány van a piacon. Nagy a belföldi és a nemzetközi fogyasztói igény is, az orosz és a balti piac számos lehetőséget kínál – tette hozzá az elnök. Ehhez azonban jóval több munkáskézre lenne szükség, amit nehezen tudnak finanszírozni a termelők, ráadásul az alkalmi munkavállalás szabályain is módosítana a terméktanács. Az is probléma, hogy amíg a kisebb termelőktől eljut az áru a fogyasztóig, legkevesebb három-négy kereskedő kezén is átmegy, akik mind ráteszik a saját árrésüket, többnyire valódi szolgáltatás nélkül. A közvetlen vagy a termelői értékesítő szövetkezeteken (tész) keresztüli értékesítéssel ezt meg lehetne spórolni. Jelenleg a teljes hazai zöldség-gyümölcs forgalom csupán 18 százalékát bonyolítják le a tészek.

A legnagyobb probléma az ipari, elsősorban kompótkészítésre használt meggy felvásárlása körül van. A feldolgozók szerint idén kisebb a nemzetközi kereslet, így ők sem tudnak kilónként 60-70 forintnál többet ajánlani a gyümölcsért a termelőknek. Ez azonban a termelők szerint az önköltséget sem fedezi, a kisebb, szórványültetvényeken pedig nem éri meg rázógépet vásárolni vagy bérelni. A terméktanács szerint nem indokolható a feldolgozók állítása, mivel Európa-szerte gyengébb meggytermés várható. A gond inkább az, hogy az unióban mindössze három nagy kereskedelmi lánc vásárolja fel a meggybefőttet, így nincs igazi verseny.

Magyarország az uniós országok közül az elsők között készítette el mezőgazdasági fejlesztési programját – jelentette be Gráf József agrárminiszter az Új Magyarország vidékfejlesztési program első évét értékelve. A 2013-ig tartó program összesen 1300 milliárd forintot szán a termelés korszerűsítésére. Idén összesen 35,3 ezer pályázó mintegy 300 milliárd forint uniós vidékfejlesztési támogatást igényelt. A pályázati pénzek felhasználásának éves kontrollját eddig az Állami Számvevőszék végezte, de ezt az EU összeférhetetlenségi okokból aggályosnak ítélte, így ezt a feladatot ezután a KPMG látja el. A nagy érdeklődésre való tekintettel az áprilisi pályáztatási folyamatot az agrártárca június 16. és július 16. között megismétli. A termelők közül többen arra gyanakodnak, hogy a felvásárlók árletörő szándékkal egyeztették az áraikat, ezért kínálhatnak egységesen 60 forintot a meggy kilójáért. Emiatt a Magosz már a Gazdasági Versenyhivatalt is megkereste (GVH) kartell gyanúja miatt. A tegnapi termékpálya-bizottsági ülésen a GVH szakértője is részt vett, és információink szerint Máhr András szakállamtitkár felkérte, hogy gyorsított eljárásban vizsgálják ki a Magosz bejelentését.

Forrás: Napi Gazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!