Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Biotermékekre tértek át a herencsényi gyógynövény termesztők

Az erősebb piacképesség érdekében biotermelésre tért át a gyógynövénytermesztéssel foglalkozó herencsényi Herbatanya Kft. Praszna Lajos, a Nógrád megyei cég vezetője úgy látja, bár az ágazat bajban van, meg kell találni a kivezető utakat.

Létrehozva:

|

A 2000-től, korábban Agroherba néven működő Herbatanya Kft. saját 75 hektáros területén gazdálkodik, 50 hektáron termeszt édesköményt, borsmentát, koriandert és orvosi zsályát. A terület felét elfoglaló édesköményből 20, a többi növényből 2-5 tonnányit termesztenek, és szállítanak német piacra magyarországi kereskedőkön keresztül.

Praszna Lajos elmondta: a hazai igény nő, de mivel kicsi a fizetőképes kereslet, a magyar termékek 90 százaléka exportra kerül.

Az ágazat problémáit abban látja, hogy szűkül a piac a lengyel, bolgár, ukrán, román konkurensek miatt, és nagy mennyiségben jelent meg a kínai áru is. A hazai termelés kiszorul az európai piacról, mert egyrészt magasak a közterhek, de másrészt is drágák vagyunk – mondta.

Példaként említette, hogy míg Bulgáriában 40 fokos hőmérsékleten egy sátor alatt is megszáradnak a növények, addig itthon szárítóra van szükség, ami növeli a költségeket.

Kitért rá, hogy a hazai gyógynövény ágazat 16 éve még jelentős tényező volt európai szinten, de a központi cégek megszűnte után a kis társaságok nem végeztek technológiai fejlesztéseket, ezért kevés a korszerű fajta és hiányzik a magas minőség.

Praszna Lajos, aki korábban a Gyógynövény Terméktanács titkáraként is dolgozott, úgy látja, hogy az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében megjelenő pályázatokkal támogatás nyerhető a speciális helyi termékek termelésére, feldolgozására, pályázni lehet majd technológia- és kutatásfejlesztésre, bizonyos termékek megismertetésére, piacra vitelére.

Az uniós pályázatok révén elérhető, hogy napelemes programokkal oldják meg a szárítást, vagy termálvíz felhasználásával fűtsék a fóliasátrakat – tette hozzá.

Az idénymunkások mellett állandó alkalmazottként öt embert foglalkoztató Herbatanya Kft. vezetője arra a kérdésre, hogy mire számít 2009-ben, azt válaszolta: a termelés valószínűleg nem bővül, de a minőségi színvonala magasabb  lesz.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!