Agrárgazdaság
Meggyértékesítési gondok – orosz próba-export indul
Változatlanul súlyosak a meggyértékesítési gondok, annak ellenére, hogy orosz export próbaszállítás indul, s félő hogy a fán marad a gyümölcs – közölte az újfehértói Hungarogold Fruct Zrt. elnök-igazgatója szerdán az MTI-vel.
A hazai feldolgozó üzemek mindössze 70 forint plusz áfát kínálnak a meggyért, így a felvásárlók még kevesebbet, kilogrammonként csak 50-60 forintot fizetnek a termelőknek a gyümölcsért – mondta Kovács Lajos.
Hozzátette: Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, ahol 5.500 hektáros területen a sokévi átlagnál kevesebb, 19.000 tonna meggy termett, valamit enyhít az értékesítési gondon, hogy az újfehértói társaság oroszországi vevőt talált a meggyre.
A cégvezető tájékoztatása szerint 10 kamion, 200 tonna meggy szállítására kötöttek szerződést egy orosz importőrrel, 21 milliméternél nagyobb méretű, szárral szedett gyümölcsöt exportálhatnak, s amennyiben a vásárló elégedett lesz, további megrendelést ad.
Kovács Lajos az árról annyit közölt, hogy a termelőknek az orosz exportmeggyért kilogrammonként 120 forintot fizet a zrt., s természetesen a nagyobb területtel rendelkező gazdálkodók ajánlatát várják, hiszen a társaságnak "egységes minőségű és mennyiségű árut kell a megrendelőnek átadnia, ami a további exportálási lehetőséget is meghatározza".
Obreczán Ferenc, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) főtitkára szerint is félő, hogy a "a fán aszalódik meg a termés az alacsony felvásárlási árak miatt", éppen ezért a szervezet azonnali kormányzati intézkedést sürget a termelők védelmében.
A MAGOSZ vezető tisztségviselője szerdán az MTI-hez írásban eljuttatott véleményében azt állította: "a hektikus piaci magatartásnak nincs semmi alapja", hiszen tavaly, az áprilisi-májusi fagy után is féltermést, 43-45 ezer tonnát takarítottak be, s az idén sem várható 58-60 ezer tonnánál több meggy, amely alig közelíti meg a 2006. évit.
A gyenge-közepes termés ellenére a felvásárlási ár 50-60 forint közötti, amely a leszedési árat sem fedezi, miközben drágultak a termelési költségek, így a műtrágyák, a növényvédőszerek és az üzemanyagárak.
A főtitkár szerint a termelők "csupán tisztességes áron szeretnék eladni a megtermelt meggyet", ezért a MAGOSZ kezdeményezi az illetékes termékpálya bizottságok összehívását és sürgeti, hogy a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium ültesse tárgyalóasztalhoz a termelőket, kereskedőket és a feldolgozókat.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen