Agrárgazdaság
Magyarország jövőre várhatóan áttér az SPS rendszerre
Az agrártárca elképzelései szerint Magyarország jövőre várhatóan áttér az egyszerűsített területalapú támogatási rendszerről az egységes gazdaságtámogatási rendszerre, az SPS-re – mondta az MTI-nek Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) államtitkára.
Az áttérésre azért van szükség, hogy a magyar agrárgazdálkodók közel azonos versenyfeltételek mellett tevékenykedhessenek már a közeljövőben, mint a régi tagállamokban gazdálkodók – tette hozzá. Az SPS rendszer lényege, hogy alkalmazásával a termelés és a támogatás különválik egymástól, az utóbbi vagyoni jellegű jogosultsággá válik, és forgalomképes lesz.
Ezzel kapcsolatban – azzal, hogy a támogatást vagyoni jogként lehet adni-venni – az államtitkár megjegyezte: az agrártárca az SPS rendszer bevezetésétől azt is reméli, hogy az a mezőgazdasági termelőket a piaci kereslethez igazodó racionális magatartásra ösztönzi majd. Mindezzel stabilizálódik a Magyarországon működő – és jelenleg is támogatást élvező – agrárvállalkozások, ezen belül is stabilabbak lesznek az állattenyésztéssel foglalkozók gazdálkodási viszonyai. Az előzetes számítások alapján a minisztériumnál úgy vélik, az bevezetendő új rendszer működtetése olcsóbb lesz a jelenleginél.
Az államtitkár a gyakran felvetett ellenvéleményekre válaszul megjegyezte: szerinte a földhasználat és a támogatás különválasztása ésszerűtlen az új támogatási rendszerben. Ebben a módszerben a föld és a támogatási jogosultság "keresi", kiegészíti egymást. Tízmillió magyar élelmiszerfogyasztó érdeke ugyanis, hogy a támogatást a földet ténylegesen használók kapják, ne pedig a földtulajdonosok, akik a jelenlegi rendszerben mintegy 80 milliárd forint adómentes jövedelemhez jutnak évente. Ez körülbelül annyi, mint a mezőgazdasági termelők éves jövedelme.
Emiatt még ha uniós szabályok meg is engednék – ami természetesen jelenleg nem így van -, sem lenne célszerű a földet nem használó földtulajdonosoknak további támogatást adni, drágítva ezzel a termelést, és tovább növelve az élelmiszerárakat – hangsúlyozta Gőgös Zoltán. Azokat a termelőket, akik mégis eladják a földhöz tartozó támogatást, várhatóan anyagi szankciókkal fogják sújtani. Az államtitkár szerint a földhöz kapcsolódó támogatási jogosultság értékesítésével szerzett jövedelem mintegy felét el fogják vonni.
Gőgös Zoltán arról is beszélt, hogy a jelenleg regisztrált mintegy 200 ezer mezőgazdasági termelő kétféle módon jut majd támogatáshoz az SPS rendszerben. Az egyik támogatási forma az úgynevezett regionális komponens lesz, amely a támogatás nagyobbik hányadát, mintegy 70 százalékát teszi majd ki.
Emellett alkalmazni fognak egy úgynevezett történelmi alapon kiszámított pénzügyi támogatási formát is. Ez a jelenleg alkalmazott úgynevezett Top-Up jogosultságot nevesíti, megtartva az állattartás segítését. Az SPS-re átállás nélkül az állattartók többmilliárdot veszítenének évente, ami az agrárkormányzat számára elfogadhatatlan – mondta Gőgös Zoltán
Ahhoz azonban, hogy a gazdálkodók támogatást kaphassanak, eleget kell tenniük az úgynevezett keresztmegfeleltetési kritériumoknak, amelyeket az Európai Unió előír. Amennyiben ezeknek a feltételeknek nem tesznek eleget, úgy az egyes gazdaságokra "testre szabott" támogatások mértékét csökkenteni kell. Természetesen támogatás a jövőben is csak megfelelő földterület esetén hívható le, ha az csökken, a támogatás is arányosan mérséklődik – emlékeztetett Gőgös Zoltán.
Az államtitkár hangsúlyozta: az SPS rendszert azért kell bevezetni Magyarországon, mert ha ezt nem teszi meg az agrárkormányzat, úgy a magyar gazdálkodók a fejlett országok agrártámogatásának csupán 60-65 százalékához juthatnak a továbbiakban. Az SPS rendszerre való áttérés ezt az arányt 80 százalék fölé emeli már a bevezetést követően.
Gőgös Zoltán jelezte ugyanakkor: ha az új támogatási rendszerről a napokban kezdődő társadalmi vitában – ahol sok-sok félreértés tisztázható – az derülne ki, hogy a gazdálkodók többsége a jelenlegi, egyszerűsített területalapú támogatási rendszert pártolja, akkor a minisztérium eláll az SPS rendszer bevezetésétől.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen