Agrárgazdaság
Megélhetésiből befektetési terület lett az agrárium
Az élelmiszerek, mezőgazdasági termékek drágulása jelentős szerepet játszott a globális infláció megugrásában, ahogyan a dollár gyengülése is. Ez utóbbi nélkül is jelentős a növekedés: az elmúlt két évben egy átlagos devizában számolva is legalább 50 százalékkal emelkedtek a mezőgazdasági nyersanyagárak.
Emellett pedig véget ért egy kivételes korszak: 2003-2008 között az egész világ profitálhatott abból, hogy relatíve magas gazdasági növekedés mellett kifejezetten alacsony volt az infláció – mondta Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója. Ennek azonban vége, még az eddig szinte nem létező ázsiai infláció is megugrott, javarészt épp az élelmiszerárak miatt. A fogyasztási szokások változása, a termőterületek és a vízkészletek csökkenése, az élelmiszer-alapanyagok üzemanyagcélú felhasználásának növekedése miatt hosszú távon is magasak maradnak az árak.
Bár sok elemző felelőssé teszi a pénzügyi befektetők és spekulánsok árupiaci szerepét, a tavalyi árrobbanásban kevesebb mint fél százalék volt a szerepük – jelentette ki Duronelly. A nyersanyagok ára azért megy fel, mert kevés van belőlük, és ugyan az ember sok mindenről le tud mondani, az élelmiszerről nem. Magyarországon eddig elsősorban a nagy kereskedelmi láncok árképzési politikája miatt a fogyasztók kevésbé érezték meg az alapvető élelmiszerek drágulását, ez azonban már nem tartható – teszi hozzá Duronelly.
A következő egy-két évben a mainál 20-30 százalékkal magasabban stabilizálódnak majd az élelmiszeralapanyag-árak – mondja Szabó János, a Budapest Bank agrárszakértője. Addig azonban hektikus ármozgások várhatóak, egyrészt mert a termelés költségei is jelentősen megugrottak, másrészt mert a termelők is igénylik a többletnyereséget. Ennek ellenére a szakértő a kenyérgabona árának mérsékelt, a takarmányok árának jelentősebb csökkenésére számít az idén, míg az olajos növények ára szerinte szinten marad az élénk kereslet miatt.
A KSH májusi inflációs jelentése szerint is az élelmiszerek áremelkedése volt az egyik fő oka a vártnál rosszabb adatnak, egy hónap alatt 1,9 százalékkal drágultak az élelmiszerek. Fontos megemlíteni ugyanakkor, hogy a májusi indexeket egyébként is nehéz értelmezni, mivel az ilyenkor megjelenő primőrök árai elég széles skálán mozoghatnak. Ezek hatásától megtisztítva mindössze 0,7 százalékos a drágulás az áprilisi élelmiszerárakhoz viszonyítva – figyelmeztet Szabó Márton, a Kopint-Tárki vezető kutatója. Az első féléves prognózisunk azonban megdőlt: 12 százalék körüli élelmiszer-drágulással számoltunk, de most már 12,5 százalékot várunk – mondja a kutató.
Az év második felére azonban már csak 7 százalékot prognosztizálnak: most nem lesznek olyan áremelések, mint tavaly a fagykár miatt, emellett, épp a tavalyi drágulás miatt, magasabb a bázis. A sertéshús és a kenyér esetében azért még lehet számolni egy jelentősebb emeléssel, ahogyan várhatóan a nemzetközi piacokon forgó termékek – kávé, csokoládé, rizs – esetében is. Éves szinten a Kopint-Tárki tízszázalékos élelmiszerár-emelkedést prognosztizál.
Forrás: Napi Gazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen