Agrárgazdaság
A kánikula meglékelheti a szezont
Magyarországon egyelőre jók a dinnyepiaci terméskilátások, ám a termelők komolyan félnek a kánikulától, ráadásul a vevők e termék esetében is inkább az árat nézik, mint a minőséget. A jó idő miatt egy-két héten belül már piacra kerül a hazai termesztésű sárgadinnye, huszadika körül pedig a görögdinnye is. A belföldi görögdinnyére azonban még csaknem a hónap végéig várni kell.
A hazai fóliás termesztésű sárgadinnye termelői ára kilónként háromszáz forintról indulhat – mondja Pörmeki János, a Mórakert Szövetkezet logisztikai igazgatója. A szövetkezetnek 20 hektáron termelnek fóliás és mintegy 45-50 hektáron szabadföldi sárgadinnyét, amit főleg belföldi áruházláncoknak értékesítenek. Az idén kísérletképpen lesz árusító pontjuk a Budapesti Nagybani Piacon is. Az igazgató szerint a kedvező időjárás miatt jó termés ígérkezik, bár a meleg miatt valószínűleg összeérik a fóliás és a szabadföldi termény – előbbiből 1200 tonnás, utóbbiból kétezer tonnás termést várnak. Kedvezőek a görögdinnyeterméssel kapcsolatos várakozások is, 10-13 ezer tonnát remélnek a környékbeli termelők és hosszabb szezont – tavaly a kánikula miatt hamar felsült a dinnye, alig egy hónapos volt a szezon.
Emiatt kevésbé derűlátó az idei szezonnal kapcsolatban Simonka György, a dél-békési termelőket tömörítő Magyar Termés TÉSZ Kft. ügyvezetője is. A tész (termékértékesítő szövetkezet) 408 tagjából 350-en foglalkoznak dinnyével, akik tavaly a kánikula miatt kénytelenek voltak főleg szabadpiacon értékesíteni az árujukat – a tész ugyanis csak első osztályú árut vesz át -, és a tervezett bevétel harmadát tudták elérni, így veszteséggel zárták az évet. Bár egyelőre még jók a terméskilátások – görögdinnyéből 40 ezer tonnát várnak -, újra kánikulát jelez a meteorológia. A szakember szerint ennél sokkal nagyobb probléma, hogy a legnagyobb dinnyefelvásárló tészként sincs esélyük betörni a magyar piacra, itt ugyanis nincs kereslet a minőségi árura, csak az számít az áruházláncoknak, hogy minél olcsóbb legyen a dinnye. A cég évek óta szinte kizárólag exportra termel: a Baltikumba, Skandináviába és Nyugat-Európába szállítanak csomagolt minőségi, mag nélküli vagy ökogazdálkodással termesztett dinnyét.
A szakemberek szerint a hazai árak letörésében az áruházláncok mellett a kupeckedő, feketén, olcsón, minőségi elvárások nélkül tevékenykedő felvásárlók is élen járnak, akik aztán vagy őstermelőként értékesítenek tovább, vagy importáruval keverve adják el nagyobb láncoknak a dinnyét. A Magyar Termés TÉSZ Kft. már arra is rákényszerült az exportpiacaira is kimerészkedő nyerészkedők miatt, hogy levédesse két termékét. Javítani kellene a piacszabályozási rendszert, mert e nélkül gyorsan vége lesz a magyar zöldségágazatnak – tette hozzá Simonka György.
Egyelőre csak olaszországi sárgadinnye kapható a boltokban, az Agrárgazdasági Kutató Intézet jelentése szerint a tavalyinál alacsonyabb, 300-320 forint körüli áron kerül a Budapesti Nagybani Piacra. Import görögdinnyéből nagyobb a választék: a görög és az iráni importból származó csíkos dinnye egyaránt 16 százalékkal kerül többe, mint tavaly ilyenkor, előbbi kilója 260, utóbbié pedig 210 forint volt a napokban. Sötétzöld görögdinnyét jelenleg Jordániából és Iránból hoznak be az országba: előbbiért 180-200, utóbbiért 260 forintot kértek a Budapesti Nagybani Piacon.
Forrás: Napi Gazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen