Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Jöhet a tejdemonstráció

Demonstrációkat helyeznek kilátásba a hazai tejtermelő vállalkozások, mert gazdálkodásuk veszteségessé vált a felvásárlási árak jelentős csökkenése miatt – derült ki a legnagyobb agrár-érdekképviseletnek számító Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) tegnapi tagozati ülésén.

Létrehozva:

|

A tiltakozásoknak többek között az ad alapot, hogy az állattartók szerint az Európai Unió elhibázott döntései is hozzájárulnak az átvételi árak eséséhez.

A hazai gazdálkodók szolidárisak azokkal az uniós termelőkkel, akik már az elmúlt hetekben demonstrációkat tartottak – közölte Tóth István, a MOSZ titkára. Európa több államában – elsősorban Németországban – csaknem százezer állattartó állította le a tejipari beszállításokat, egyesek pedig attól sem riadnak vissza, hogy – figyelemfelkeltő céllal – értékesítés helyett kiöntsék (megsemmisítsék) a tejet. A MOSZ a tegnapi termelői döntés értelmében felveszi a kapcsolatot a tiltakozó európai gazdálkodók érdek-képviseleti szervezeteivel. Az elképzelések szerint közös tüntetések lehetnek Brüsszelben, de itthoni megmozdulások is jöhetnek. A fő gondot ma az okozza, hogy a literenkénti felvásárlási árak nálunk is 70–85 forintra estek, ez 20 forintos csökkenést jelent az év eleji árszinthez képest. Az önköltség ugyanakkor ma már meghaladja a 90 forintot, mivel a takarmányok 50–100, a műtrágyák 60–80 százalékkal drágultak, és az energiaárak is folyamatosan nőnek. Így a vállalkozások zöme – a nyolc forint körüli literenkénti uniós kvótatámogatással együtt is – ráfizet a tejtermelésre – hangsúlyozta az érdekképviselet titkára.

A magyar gazdálkodók szerint a mai helyzetért Brüsszel is felelős, mivel nem mérte fel jól a várható piaci viszonyokat, vagy „szándékosan” rontotta a tehéntartók pozícióit. A termelők különösen azt kifogásolják, hogy az EU tavasszal az uniós tejkvóták (vagyis az árcsökkentő kínálat) kétszázalékos növeléséről határozott, miközben a felvásárlási árak már akkor is estek.

Tóth István szerint ez is azt igazolja, hogy az uniós agrárpolitika – az elvárt stabilitás helyett – egyre kiszámíthatatlanabbá válik, és ez nemcsak a gazdálkodók pillanatnyi jövedelempozí-cióit, hanem a beruházási döntéseit is befolyásolja. A hazai termelők külön is nehezményezik, hogy Gráf József agrárminiszter is megszavazta a tejágazat érdekeivel ellentétes, kétszázalékos uniós kvótabővítést.

Forrás: Világgazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!