Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Kit kötelez jobban a mezőgazdasági termékértékesítési szerződés, eladót vagy vevőt?

A több évre szóló mezőgazdasági termékértékesítési szerződésnek „keretszerződés”-előszerződés jellege van: a felek arra is kötelezettséget vállalnak, hogy később évente az adott évre vonatkozóan kötik meg a végleges megállapodást, és ebben határozzák meg a vételárat is – mondta ki a Szegedi Ítélőtábla a következő ügyben.

Létrehozva:

|

A peres cégek több évre szóló mezőgazdasági termékértékesítési szerződést kötöttek naposliba adásvételére. Ez rögzítette, hogy a következő években a felperesnek mennyi állatot kell átadnia, és hogy azt az alperes megveszi, ellenértékét megfizeti. Egyébként pedig a pontos mennyiséget, ütemezést, árat stb. évente határozzák meg.

Két esztendeig működött is az ügylet. A harmadik évi teljesítésre a felperes megtette az előkészületeket, így tenyészludakat vásárolt, ám az alperes cég – eredménytelen árvita után – úgy döntött, hogy nem köt üzletet. A felperes másik partnert nem talált, a kikelt naposlibákat nem tudta eladni, a megmaradt tojásokat meg kellett semmisíteni. A kára meghaladta a százmillió forintot.

A felperes ennek megtérítését követelte az alperes cégtől, amely viszont azzal érvelt, hogy időben tájékoztatta üzletfelét a kedvezőtlen piaci viszonyokról, ezért nem kellett volna beruházásokba kezdenie. Az elsőfokú bíróság a követelt összeg felét és annak kamatait ítélte meg a felperesnek. Kifejtette: ha előre látható volt, hogy a teljesítés akadályba ütközik, erről a felek kötelesek lettek volna egymást értesíteni. Az alperes késve mondta meg a felperesnek, hogy nem köt vele szerződést, annak már nem volt módja a tojástermelés csökkentésére. Ám a felperes szintén ismerte a kedvezőtlen piaci helyzetet, gazdálkodásában ehhez kellett volna igazodnia.

Az ítélet ellen mindkét fél fellebbezett. Az ítélőtábla kimondta: a kár bekövetkeztében egyik is, másik is közrehatott. Az alperes nem tárgyalt, nem tájékoztatta korrekt módon a felperest. Az utóbbi, bár tudott a drasztikus piaci változásokról, ragaszkodott a korábbi évihez képest drágább árhoz. A szerződéskötés elmaradása a feleknek 50-50 százalékban róható fel – mondta ki az ítélőtábla. Ehhez képest az alperesre áthárítható kár öszszegét mérsékelte, mondván, hogy a felperes gondos eljárással, méltányos árért bizonyosan talált volna vevőt a naposlibákra.

Forrás: Világgazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!