Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Vlagyimir Putyin az orosz mezőgazdaság jelenéről és jövőjéről

Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök egy sztavropoli agrártanácskozáson a mezőgazdaság előtti feladatokat vázolta. A kormányfő hangsúlyozta, komoly eredménynek tekinthető, hogy az oroszországi mezőgazdaság összességében ma már többet terméket állít elő, mint az etalonnak tekintett 1990. évben.

Létrehozva:

|

A termelési mutatók mellett javult az ágazat pénzügyi helyzete is, jelenleg mintegy 25%-nyi veszteséges gazdaság van, szemben a tíz évvel ezelőtti 90%-kal. A javuló eredménynek két fő alapja van, egyrészt megszületett a mezőgazdasági törvény, továbbá a sikeresnek tekinthető nemzeti agrárprojekt átalakult egy 5 éves állami agrárprogrammá.  

A miniszterelnök szerint az orosz agrárium előtt ma a következő főbb, megoldandó feladatok állnak:

A legfontosabb, hogy jelentősen bővíteni kell az alapvető mezőgazdasági termékek előállítását. Ez elsősorban a húsra, a tejre és a gabonára vonatkozik, ezen belül a legnagyobb figyelmet a gabonának kell kapnia. Az elérendő cél az, hogy megközelíthető legyen az egy főre jutó egy tonnás gabonatermelés, ami a maihoz képest csaknem a termés megduplázását jelenti. Ennek egyébként megvannak a reális alapjai, részben a termőterület növelésében, részben a hozamok javításában.

Ugyancsak fontos elem az ágazat műszaki és technológiai átalakítása, amit elsősorban a lízingkonstrukciók elterjesztésével, illetve a hosszú távú hitelezés bővítésével lehet elérni.

Sokat javíthat az ágazat helyzetén az alapvető erőforrások árstabilitása, itt elsősorban az üzem- és fűtőanyagokról van szó. Ennek elősegítésére Putyin kilátásba helyezett olyan monopólium ellenes intézkedéseket, amelyek révén csökkenteni lehet egyes energetikai vállalatok erőfölényét.

A miniszterelnök kritizálta a mezőgazdasági üzemek jelenlegi kockázatviselő képességét, és ezért szorgalmazta a mezőgazdasági biztosítási rendszer radikális fejlesztését, az eszköztárak jelentős bővítését.

A mezőgazdasági és az élelmiszerárakkal kapcsolatban Putyin – a közelmúlt negatív tapasztalataira is hivatkozva – széleskörű és folyamatosan működő, mezőgazdasági ármonitoring-rendszer létrehozását helyezte kilátásba. A rendszer automatikusan lépne közbe, amennyiben az árak kilépnek az előre meghatározott sávból, a miniszterelnöki megfogalmazás szerint "elsősorban piaci mechanizmusokat" alkalmazva.

A kormányfői javaslatokra reagálva a tanácskozáson felszólalt Alekszej Gorgyejev agrárminiszter is, aki bejelentette, hogy a vázolt intézkedések, valamint az állami agrárprogram első eredményei alapján Oroszország a belátható jövőben az állati eredetű élelmiszerek jelentős exportőre lehet. (Megjegyzés: Az agrártermékek külkereskedelmében tavaly 29,9%-kal, idén az I. negyedév folyamán 31,9%-kal emelkedtek az élelmiszerimportra fordított kiadások, s azok volumene 2008 első három hónapjában elérte a 4,5 milliárd USD-t. Nőtt a behozott élelmiszerek fizikai volumene is, például a húsé 26,7%-kal.)

Ugyancsak fontosnak ítélte a miniszter a tervezett célok teljesítéséhez, hogy minél nagyobb mértékben vonjanak új területet művelésbe, illetve ezt elősegítendő, növeljék a zálogba adott területek művelési arányát. A miniszter szerint pótlólagosan mintegy 14 millió hektár földet lehetne a közeljövőben művelés alá vonni, ezzel pedig további 20 millió tonna gabona előállítása válhat lehetségessé.  

Gorgyejev utalt arra is, hogy az állami agrárprogram leghangsúlyosabb elemei a vetőmagtermesztés színvonalának javítása, elsősorban a szelekciós munka erősítésével; az állatállomány genetikai szintjének emelése; valamint a húshasznosítású állattartás jelentős bővítése.  

Forrás: FVM – dr. Kemény Ádám

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!