Agrárgazdaság
Nem kérdés, hogy a mezőgazdaságé a jövő Európában
Már nem csak a zaj vagy a rossz levegő miatt hagyják el a városokat 2025-ben az emberek, hanem egyre többen lesznek olyanok, akik a mezőgazdaságban kívánnak tevékenykedni. Többek között ilyen víziók olvashatók A jövő növényei: a növénygenomika és a biotechnológia jövője Európában 2025-ig című tanulmányban.
Aligha kell bárkinek is bizonygatni, mennyire fontos szerepet játszanak életünkben a növények. Túl azon, hogy emberi táplálékként és állati takarmányként szolgálnak, igen komoly bevételi forrást is jelentenek: az Európai Unióban az agrár-élelmiszeripar forgalma eléri a 600 milliárd eurót, 2,6 millió munkahelyet teremt, miközben területének ötöde áll művelés alatt – olvasható A jövő növényei: a növénygenomika és a biotechnológia jövője Európában 2025-ig című tanulmányban. Fontosságához tehát nem férhet kétség, ezért lényeges, milyen irányba halad a növénytermesztés.
Az Európai Unión belül a kutató-fejlesztő tevékenység egységének hiánya az egyik legfőbb hátráltató tényező, pedig ennek megléte elengedhetetlen a versenyképes tudásalapú gazdaság létrehozásához – vélekednek egyhangúan a szakértők. Az is világosan látszik, hogy Európa mezőgazdasága és élelmiszer-feldolgozó iparának jövőbeli versenyképessége a növénygenomikán, a biotechnológián és azok ötletes alkalmazásán fog múlni. A sereghajtó szerep elkerülése érdekében holisztikusabb megközelítésre van szükség: a korszerű biotechnológia egy tágabb rendszer részeként hasznos kiegészítője lehet a már meglévő mezőgazdasági módszereknek. Mindezek ellenére a növénygeometika és a biotechnológia nem szünteti meg egy csapásra az eddigi problémákat, az viszont biztosra vehető, hogy nem fog katasztrófát előidézni. A 2025-ig tervező stratégiai program egyfajta arany középutat jelöl ki.
A jövő növényei platform a tervek szerint összefogja a növénytermesztésben érintett valamennyi szereplőt, így a kutatóktól kezdve a politikai döntéshozókon keresztül egészen a fogyasztói csoportokig mindenki benne lesz. A platform legfőbb célja, hogy jó minőségű, biztonságos és változatos élelmiszereket vásárolhassanak a fogyasztók. Ehhez egyfelől szükség van a szektor versenyképességének megerősítésére, másfelől pedig egy fenntartható európai mezőgazdasági bázis létrehozására élelem, takarmány és egyéb, megújuló biotermékek termelése céljából. A Genval csoport által megalkotott, neves személyiségek által aláírt javaslatcsomag szerint ezeket a célokat a kulcsszereplők közötti kölcsönös megértés és a kommunikáción alapuló társadalmi megegyezés mozdíthatja előre, de mihamarabb létre kell hozni a szektor fejlődését szabályozó, összehangolt törvényi keretet is. A megvalósítás szempontjából fontos, hogy a platform ipari támogatást kapjon és hogy kidolgozzanak egy célzott kutatási tervet, amelynek alapja a szektor prioritásainak meghatározása.
A tanulmány víziója szerint a biogazdaság kialakulása jószerével az élet valamennyi területén kézzelfogható előnyökkel járna. E szerint 2025-ben az európai gazdaság a jelenleginél jóval nagyobb mértékben alapszik majd a mezőgazdasági termelésen, a nagyobb lehetőségek pedig több embert csábítanak majd a városokból vidékre. Ekkorra az orvosi kutatások pontosan meghatározzák étrendünk egészségünkre való hatását, ezen ismeretek alapján pedig új, optimalizált terményeket hoznak létre. Ezzel a folyamattal egyébként a növények allergiát kiváltó hatását is csökkenteni lehet.
Forrás: Napi Gazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen