Agrárgazdaság
Moszkva csökkenteni akarja agrárpiaci függőségét
Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök utasítást adott az illetékes tárcáknak, hogy vizsgálják meg, a gyorsan emelkedő globális élelmiszerárak közepette megfelelnek-e az ország és a lakosság érdekeinek a hatályos agrár-külkereskedelmi szerződések. Jelenleg a húsfogyasztás 40, valamint a tej- és tejtermékfogyasztás több mint 25 százalékát importból fedezik.
Az országnak csökkentenie kell az élelmiszerimportot, hogy megóvja a lakosságot az élelmiszerárak emelkedésétől, emellett növelnie kell a gabona-, a hús- és a tejtermelést, hogy komoly szereplővé váljon a globális élelmiszerpiacon. Mindehhez műszaki és technológiai fejlesztésre, stabil üzemanyag- és műtrágyaárakra és hosszú távú hitelprogramokra is szükség lenne az ágazatban.
Április 30-án lejárt az alapvető élelmiszerek árának befagyasztásáról hozott rendelet hatálya és a kormány a hírek szerint olyan jogszabályon dolgozik, amelynek értelmében meghatározatlan időre befagyasztanák hét "társadalmilag fontos" nyersanyag árát. A belföldi ellátás biztonsága érdekében külön költségvetési alapot hoznak létre, amelyből mintegy 30 milliárd rubel (1,26 milliárd dollár) értékben 5 millió tonna gabonát vásárolnak. Az ország általában 1,5 millió tonna gabonát – főként malmi búzát – vásárol évente intervenciós célra, de most ennél nagyobb mennyiségre van szükség a belföldi árak kordában tartásához. Az összesen 48 milliárd rubeles költségvetési alapból emellett műtrágyát vásárolnak és támogatást fizetnek az agrártermelőknek. A kormány márciusban úgy döntött, hogy az égbe szökő belföldi árak miatt július 1-jéig meghosszabbítja a búza, illetve az árpa exportjára kivetett büntetővámot. Az utóbbi másfél hónapban azonban lefelé indultak az árak, miután a gazdák az új termésre várva eladják készleteiket.
A Szabad Európa Rádió által készített elemzés szerint az élelmiszerárak továbbra is súlyos problémát fognak jelenteni Oroszországnak. Az agrárárak a hivatalos orosz adatok szerint áprilisban háromszor olyan gyorsan emelkedtek, mint az EU-ban. A kenyér, a tej és a hús ára január óta régiónként változó mértékben, 7-22 százalékkal emelkedett, ami döntő szerepet játszott az infláció felgyorsulásában, növelve a lakosság elégedetlenségét.
Miközben az utóbbi években robbanásszerűen nőtt a Magyarországon készülő elektronikai eszközök és kisgépek oroszországi exportja, addig az élelmiszer-kivitel értéke stagnált, a szegmens teljes áruforgalmon belüli súlya csupán 8 százalék körüli. Az orosz piacra irányuló magyar agrárexport értéke 2006-ban 256 millió dollárral érte el a csúcsot, majd 2007-ben 239 millió dollárra mérséklődött – 2008 első két hónapjában 46 millió dollár jött össze. Az agráriumon belül egyedül a borágazat kezd lassan fellendülni. Jelentős potenciált látnak a mezőgazdasági technológiák exportálásában – az oroszországi magyar nagykövetség a közelmúltban prezentációt tartott a magyar agrártechnológiáról, amelyre a húsimportra szoruló, gyenge tejhozamokat produkáló orosz piacon jelentős kereslet mutatkozhat (Napi, 2008. május 7).
Forrás: Napi Gazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból