Agrárgazdaság
A magyar agrárelemzők túlzottnak tartják a brit várakozásokat
Irreálisan magasnak tartják az MTI által megkérdezett magyar elemzők brit kollégáiknak a napokban közzétett véleményét, miszerint a magyar mezőgazdaság idei jó gabonatermése – amit a britek 16 millió tonnára becsültek – akár 2-3 százalékponttal is hozzájárulhat a magyar GDP idei növekedéséhez.
Az elmúlt héten az egyik vezető londoni gazdasági előrejelző cég, a 4cast csoport azt jósolta, hogy akár 4 százalék feletti idei GDP-növekedést is eredményezhet Magyarországon a várt, rendkívül jó termés.
A 4cast londoni elemző csoportnak a közelmúltban kiadott prognózisa szerint Magyarországon már tavaly sem csupán a költségvetési kiigazítás okozta az igen lanyha növekedést: az okok között voltak a tavaly tavaszi fagyok és a nyári aszály, amelyek hozzávetőleg 20 százalékkal csökkentették a mezőgazdasági hozamokat éves összevetésben.
A 4cast szerint az idei évre az előrejelzések "elképesztő", 16 millió tonnás gabonatermést valószínűsítenek. "Ha a hozam valóban eléri a becslésekben szereplő 16 millió tonnát, a magyar GDP-növekedés 2008-ban a 4-5 százalékot is elérheti -" áll a 4cast előrejelzésében.
Szabó Márton, a Kopint-Tárki vezető kutatója elmondta: a magyar agrár-GDP az idén 15-25 százalék között nőhet. Mivel az ország GDP-jéből a mezőgazdaság részesedése 4 százalék, vagy az alatti arányú, a GDP-hez való hozzájárulása a mezőgazdaságnak maximum 1 százalékkal lehet több az idén, véleménye szerint 0,6-0,7 százalékos lehet a mezőgazdaság által adható többlet.
Jelezte ugyanakkor, hogy 2004-ben, amikor Magyarország csatlakozott az Európai Unióhoz, igen jó termés volt Magyarországon, és többletforrások érkeztek a magyar mezőgazdaságba az uniós támogatások révén. Akkor emelkedett a mezőgazdasági GDP 50 százalékkal, ez akkor 1,2 százalékos többlet-hozzájárulást jelentett az ország nemzeti össztermékének éves növekedéséhez. Ennek megismétlődősét most nem várja Szabó Márton.
Raskó György, az Antall-kormány volt földművelésügyi államtitkára, független agrárszakértő ugyanakkor a Kopint-Tárki elemzőjénél valamivel optimistább. Szerinte a mostani kilátások alapján 1 százalékos körüli GDP-növekményt produkálhat az idén a magyar mezőgazdaság.
A független elemző szerint a növénytermesztésben az idén mintegy 400 milliárd forintos többletbevétel képződhet, a jó gabona- és olajosmag-termés miatt. További többlet termelési értékre számít a volt államtitkár a kertészetben, mivel az ágazat tavaly gyengén teljesített. A tej árának mintegy 30 százalékos növekedése – amelyet Raskó György prognosztizál – újabb, mintegy 100-150 milliárd forintos többlethez juttathatja a magyar mezőgazdaságot. Ez összességében 600 milliárd forintos többlet teljesítést jelenthet a múlt évhez képest. Így számottevően nőhet a magyar agráriumban képződő többlet jövedelemtartalma, ami legalább 1 százalék körüli nemzeti GDP-növekményt jelenthet.
Soós Lőrinc, az Info-Datax Kft. igazgatója, a Magyar Statisztikai Társaság alelnöke pedig a jelenlegi helyzetet alapjában véve úgy ítéli meg, mint Szabó Márton. Ha az időjárás nem szól közbe, akkor a mezőgazdaság 2004-ben mért GDP növelő hatásának mintegy a felével lehet számolni. Tehát a nemzetgazdasági szintű GDP-t az agrárium idei teljesítménye mintegy 0,6-0,7 százalékponttal emelheti meg – elemezte.
Soós Lőrinc elmondta: a magyar agrárium a 2003-as mélypont után 2004-ben soha nem látott rekordtermést, 17 millió tonna gabonát takaríthatott be. Ez azt eredményezte, hogy a 2004-ben mért közel 4 százalékos GDP növekedésből a kis súlyú mezőgazdaság adta a teljes GDP növekedés csaknem egyharmadát, vagyis mintegy 1,2 százalékpontot.
A szakember szerint a mostani, május közepi helyzet a növénytermesztésben jelenleg nagyon biztató, ám egyrészt a gabona még sokat "alszik kint földön" a betakarításig, másrészt pedig most még a gyümölcstermés is erősen ingadozónak mutatkozik. A tavalyi évben csaknem 1 millió tonnával több – 9,6 millió tonna – gabona termett hazánkban, mint 2003-ban, tehát jelentősen magasabb a jelenlegi bázis, mint 2004-ben volt.
Soós Lőrinc rámutatott: az állattenyésztés teljesítményét erősen megtörte a csaknem duplájára emelkedett takarmányár, nem lehet ma még biztonsággal megbecsülni, hogy az őszig a gazdálkodók mekkora hányada hagy fel emiatt az állattartással.
A kormány az idei első, ez év áprilisi konvergencia-jelentésében, amelyben az aktualizált makrogazdasági előrejelzés szerepel, a GDP 2,4 százalékos emelkedésével számol 2008-ban. A Pénzügykutató Zrt. kutatói szerint az idén 2-2,5 százalékkal, valószínűleg 2,3 százalékkal nő a GDP, a Kopint-Tárki Zrt. a korábbi 2,5 százalékról 2,2 százalékra módosította a bruttó hazai termék idei növekedésre az előrejelzését.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok