Agrárgazdaság
Brüsszel ismerteti az időközi uniós agrárreformra vonatkozó hivatalos javaslatait
Magyarország számára az eredeti brüsszeli elképzeléseknél valamelyest kedvezőbbek lehetnek azok a hivatalos javaslatok, amelyeket az Európai Bizottság kedden ismertet a korábbi európai uniós mezőgazdasági reformok kiigazítására, illetve az elmúlt években tapasztalt változások, köztük az EU kibővülésével adódott új helyzetek kezelésére.
Brüsszeli nézőpontból nem radikális, hanem csupán kisebb reformokról van szó, mindenekelőtt a korábbi átfogó változtatások hatásvizsgálatáról és módosításáról. Ezért is hívják az uniós zsargonban egészségügyi átvizsgálásnak azt a döntéshozatali folyamatot, amely az előzetes bizottsági javaslatokkal tavaly vette kezdetét, és az év végén várható megállapodással le is zárul.
Az agrárpolitika felülvizsgálatát az EU-tagországok állam- és kormányfői határozták el azt követően, hogy a magas mezőgazdasági támogatási kifizetések miatt néhány befizető ország majdnem megvétózta a 2007-2013-as uniós keretköltségvetést. Az egészségügyi ellenőrzés ezért beleilleszkedik az EU-költségvetés felülvizsgálatába is, amelyre a következő két év alatt kerül sor.
Az egészségügyi ellenőrzést szükségessé tevő további tényezőként említetik a nemzetközi piacok alakulását, a klímaváltozást és környezetvédelmi kihívásokat, az uniós bürokrácia csökkentésének igényét, illetve a korábban elhatározott uniós intézkedések módosításának szükségességét.
A hivatalos javaslatok ismertetésére azt követően kerül sor, hogy az EU-tagországok és az Európai Parlament ismertették előzetes állásfoglalásukat a nem hivatalos, "tapogatódzó" elképzelésekről. A brüsszeli bizottságtól származó kiszivárogtatás szerint mindazonáltal rendkívüli horderejű változás nem várható a kiinduló ötletekhez képest.
Továbbra is biztosra vehető, hogy a javaslatok nyertese az uniós vidékfejlesztési politika lesz, amelyre jelentős összegeket csoportosítanak át a közvetlen támogatások keretéből. Kérdés maradt viszont, hogy szab-e az EU felső korlátot a közvetlen kifizetésekhez.
A hivatalos javaslatokban várható, hogy a bizottság a nagyobbakkal szemben a kisebb gazdaságok javára elmozdul a támogatások elosztásában. Brüsszel szerint ugyanis a nagy farmoknak nincs szükségük ugyanolyan arányú támogatásra, mint a kisebbeknek, mert más eszközök is segítik őket.
Ezt a megközelítést több olyan EU-tagállam kereken ellenzi, ahol jelentős arányban vannak jelen a nagy termelők.
Megemelni javasolja várhatóan Brüsszel a támogatásra jogosult legkisebb termőterület nagyságát – ezzel viszont az aprógazdaságokkal rendelkező országoktól érte bírálat.
Továbbra is várható, hogy a lényegében még a második világháború utáni szűkebb időkből eredeztethető felvásárlási és raktározási (azaz intervenciós) rendszert a legtöbb ágazatban leépítenék – a kivétel a legfőbb uniós kenyérgabona, a búza lehet.
Megmarad a javaslatok között a tagállamok nagy részére ma még kötelező parlagoltatás megszüntetése, továbbá a tejkvótarendszer eltörlése 2015-től (előtte a kvóták fokozatos emelésével).
Megerősíti a bizottság egészen biztosan, hogy folytatja a támogatások leválasztását a termelésről, továbbá annak az elvnek az alkalmazását is, hogy a termelőknek egyszerre kell megfelelniük a mezőgazdasághoz csak érintőlegesen kapcsolódó több más követelménynek is (környezetvédelmi, állatjóléti, növény-egészségügyi és más előírásoknak).
A novemberben ismertetett kiinduló javaslatokról folytatott miniszteri viták során kialakított kormányközi álláspontba – a magyar tárca akkori közlése szerint – beépültek a magyar javaslatok is, köztük az, hogy a támogatásoknak a termeléstől való további elválasztása tételes elemzéseken kell, hogy alapuljon, és az Európai
Bizottságnak rá kell világítania az ilyen lépések előnyeire és hátrányaira is. Meghatározó eleme az álláspontnak az is, hogy a bizottságnak részletes hatásvizsgálatot kell készítenie elsősorban a gabonaágazatra vonatkozóan, hogy a piaci támogatási eszközöket milyen formában lehet átalakítani a kereslet és az ellátás biztonságának garantálása érdekében. Sürgetik a miniszterek az adminisztratív terheknek a kis- és középvállalkozások számára különösen fontos csökkentését.
Ami az Európai Parlamentet illeti, a képviselőtestület közös dokumentuma a legtöbb lényegi elemben támogatja az Bizottság terveit, de számos ponton, mindenekelőtt a kiadások csökkentését ellenezve, el is tér attól. A magyar EP-képviselők ráadásul jelezték, hogy az EP-jelentés több elemével nem értenek egyet – a Fidesz, a KDNP és az MDF nem is szavazta meg a jelentést, mert az szerintük ellentétes a magyar érdekekkel.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen