Agrárgazdaság
Rendezni kell a magyar szövetkezetek helyzetét
Rendezni kell a magyar szövetkezetek helyzetét, hogy versenyképesebbé válhassanak – hangoztatta szinte valamennyi felszólaló és hozzászóló az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottsága által szervezett csütörtöki szövetkezeti nyílt napon a Parlamentben.
A Hangya Együttműködés kezdeményezésére megrendezett tanácskozás szünetében tartott sajtótájékoztatón Font Sándor, az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának fideszes elnöke jó jelnek ítélte, hogy Szili Katalin házelnök szociális érzékenységről és a magyar mezőgazdaság iránti érdeklődéséről tett tanúbizonyságot a tanácskozást üdvözlő beszédében.
A bizottság vezetője emlékeztetett: 1990 után a magyar szövetkezetek hátrányos helyzetbe kerültek a megelőző 40 év okán. A szövetkezést ugyanis legtöbben nem az önkéntes szerveződéssel azonosították, hanem a termelőszövetkezetekkel, azaz a kolhoz típusú szerveződésekkel.
A helyzet 2004-ben Magyarország uniós csatlakozását követően gyökeresen megváltozott, mivel az unió kiemelten segíti a szövetkezeti működés egyes formáit – mutatott rá Font Sándor. Ez a segítség az unió anyagi támogatásában is megmutatkozik.
Magyarországon a termelő típusú szövetkezetek mellett értékesítő, beszerző és gépszövetkezetek működnek. A szövetkezetek mindenképpen előnyösebb helyzetben vannak, mint azok, akik egyedül próbálnak érvényesülni a piacon – szögezte le a bizottsági elnök.
Herbály Imre, a mezőgazdasági bizottság MSZP-s elnöke védelmébe vette a korábban működött termelőszövetkezeteket mondván, hogy azok a fejlődés motorjai voltak számos térségben. Úgy vélte, hogy a rendszerváltást követően másképpen is át lehetett volna alakítani a termelőszövetkezeteket, hogy ne okozzanak helyrehozhatatlan károkat.
Szeremley Béla, a Hangya Együttműködés vezetője az MTI kérdésére elmondta, hogy Magyarországon jelenleg mintegy ezer szövetkezet működik, számuk évről-évre csökken. Azt pontosan nem lehet tudni, hogy hány ember tagja ezeknek a szervezeteknek.
A zöldség- gyümölcságazatban a szövetkezés, a termelői összefogás aránya mintegy 16 százalékos, ám a fejlett uniós országokban, például Hollandiában az arány ugyanebben az ágazatban 80 százalékos. Szeremley Béla felhívta a figyelmet, hogy a kis egzisztenciák érvényesülésének a piacon egyetlen reális lehetősége az összefogásban, azaz a szövetkezésben rejlik.
A fórumon többen szóvá tették, hogy a szövetkezeti üzletrészek kérdésköre még mindig rendezetlen, és azt rendezni szükséges. A szövetkezetek fejlesztésének, fejlődésének anyagi alapjait is meg kell teremteni – hangoztatta Horváth Gábor, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) főtitkára.
Tavaly az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) egyik első intézkedései között szerepelt a termelői csoportok létrehozásához és működésükhöz nyújtandó támogatás feltételeiről szóló rendelet közzététele – emlékeztetett Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM)államtitkára a szövetkezeti fórumon.
A rendelet alapján 26 szervezetnél kezdődött meg az ötéves támogatási periódus. Így a szóban forgó termelői csoportok az első évben mintegy 400 millió forint támogatási összeget igényeltek. A termelői csoportok száma 2007-ben 34-gyel gyarapodott, és elérte országosan a 241-et.
Az államtitkár utalt arra, hogy a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) által 2005-ben készített átfogó felmérés szerint a termelői csoportok által értékesített termékek aránya az egyes ágazatokban 15-20 százalék körüli. Az átlagtól eltérő ez az arány a gabona és az olajos növények esetében: az előbbinek 5, míg az utóbbinak 30 százalék a piaci ereje.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen