Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Átalakult az oroszországi agrárirányítási struktúra

Az orosz kormány újjáalakulásának keretei között jelentősen megváltozott az agrárium irányításának struktúrája is.

Létrehozva:

|

Az egyik legfontosabb változás az, hogy a mezőgazdaság tarifaszabályozásának jogköre a Gazdaságfejlesztési és Kereskedelmi Minisztériumtól átkerült a Mezőgazdasági Minisztériumhoz (MM). Ez a döntés azt is jelzi, hogy az új kormányzati felállásban várhatóan erősebb lesz az MM pozíciója, illetve érdekérvényesítő képessége.

Amit ismeretes, az elmúlt években a két tárca folyamatos vitában volt, elsősorban az árszabályozás, az importkvóta-rendszer, valamint a WTO-csatlakozás kérdéseiben, és az esetek nagy részében az MM pozíciója bizonyult gyengébbnek. A mostani döntés azt is jelezheti tehát, hogy a jövőben az agrártárca nagyobb eséllyel képviselheti az agrárlobby érdekeit.

 
Ugyancsak fontos változás, hogy a mezőgazdasági tárca felügyelete alá került az erdészeti, továbbá a halászati állami bizottság. A jelzett szervezeteket szövetségi ügynökséggé alakítják át, illetve vissza, és részben csökkentik azok jogköreit. Az MM tehát a jövőben három országos hatáskörű szervet felügyel, mivel továbbra is alárendelve működik az Állategészségügyi és Növényvédelmi Szövetségi Szolgálat.
 
A minisztériumok felügyeleti jogköreit egyébként általában is megerősítették. A jövőben a miniszterek közvetlenül és kötelező érvénnyel utasíthatják az alájuk rendelt szolgálatok és ügynökségek vezetőit, sőt, utólag is megsemmisíthetik azok egyes határozatait.
 
A mostani döntések a 2004-ben beindított közigazgatási reform által hozott átalakulásokat részben megerősítik, részben azoknak ellentmondanak. Az akkori elképzelések két fő eleme egyrészt a radikális létszámcsökkentés, másrészt pedig a kodifikációs munka és a felügyeleti-ellenőrző tevékenységek szétválasztása lett volna.
 
Szinte valamennyi tárcánál jelentős létszámcsökkentést terveztek, az elgondolások ellenére azonban ez nem jelentett reális változásokat. A reform keretében ugyanis a felügyeleti és ellenőrzési funkciók ellátására létrehozott szövetségi szolgálatok, valamint az alapvetően szolgáltatást végző szövetségi ügynökségek kialakítása nem jelentett érdemi létszám-megtakarítást.

Az MM-nél például három (állategészségügyi és növényvédelmi szövetségi szolgálat, halászati szövetségi ügynökség, mezőgazdasági szövetségi ügynökség) alakult, ezzel együtt az összesített létszám nem csökkent, és nem valósult meg maradéktalanul a funkciók szétválasztása sem.

 
Ennek a felismeréseként több szövetségi szolgálat és ügynökség megszüntetésre került. Az agrárium vonatkozásában így még 2005 októberében elnöki rendelettel megszüntették a mezőgazdasági szövetségi ügynökséget (Roszszelhoz). A szervezet létrehozásának célja az indoklás szerint nem teljesült, a Roszszelhoz tevékenysége mindvégig formális volt, s a gyakorlati döntések továbbra is az agrártárcánál történtek. A döntés szerint az ügynökség összes funkcióját a Mezőgazdasági Minisztériumnak adta vissza.
 
Az orosz kormány átalakításával párhuzamosan 2007 őszén létrehozott halászati állami bizottság minisztériumi rangú szervezetként jött létre a halászati ügynökségből, azzal a céllal, hogy megerősödjék, és önállóbbá váljék a halászati ágazat irányítása.
 
Az akkor megerősített vezető többször is hangsúlyozta, hogy a Bizottság közvetlenül a kormány felügyelete alatt működik, és a miniszterelnök személyesen fogja ezt a funkciót gyakorolni. Ezzel összefüggésben ugyanakkor a mezőgazdasági tárca továbbra sem akart kivonulni a halászat területéről, és egy sor funkcióra folyamatosan igényt tartott. A bizottság ügynökséggé visszaminősítése szintén azt jelzi, hogy az MM sikeresen lobbizott a hatáskörének szélesítése mellett.

Forrás: FVM – dr. Kemény Ádám

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!