Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Német-francia összecsapás az agrárbüdzsé miatt

Németország nem járul hozzá ahhoz, hogy a folyó költségvetési időszakban – amely 2013-ig tart – megváltozzon a tagországok hozzájárulásának mértéke a közös büdzséhez – tette egyértelművé kormánya álláspontját Thomas Mirow német pénzügyminiszter-helyettes.

Létrehozva:

|

A politikus azzal érvelt, hogy ha továbbra is érvényesül az a rend, amelyben az egyes országok bruttó nemzeti termékük egy százalékával járulnak hozzá a közös költségvetéshez, az azt jelenti, hogy a következő hét évben nominálisan 40 százalékkal növekszik az általuk befizetett összeg. Ebből a nézőpontból egy nemzet pénzügyminisztereként azt kell mondania – tette hozzá -, hogy máris túl nagy összeg vándorol országától a brüsszeli kasszába. Véleménye szerint a közös költségvetés kiadási oldalát kell összhangba hozni a bevételekkel, értsd: csökkenteni kell a költekezést. Ezzel egyértelmű célzást tett arra, hogy a német kormány szerint túl sokba kerül az unió agrártámogatási rendszere, amelynek Franciaország a fő haszonélvezője, míg Németország nem sokat kap az ennek keretében újra elosztott összegekből.

Az agrártámogatási rendszer felülvizsgálatáról folyó egyeztetést 2008 második felében akarja lezárni az Európai Bizottság, amikor Franciaország fogja ellátni az unió soros elnöki tisztét. Párizs eddig igyekezett elkerülni a mezőgazdasági termelők direkt támogatásának kérdéséről folyó vitát. A 2009-es európai parlamenti választások után azonban semmiképpen sem lehet tovább halogatni az ügyet, mivel Mirow szerint az új parlamentnek modernizálnia kell az unió költségvetését. Világossá kell tenni, melyek azok a kötelezettségek, amelyeknek a finanszírozását fel kell adni, mert az EU-nak másra kell fordítania pénzét – mondta a pénzügyminiszter. 

Michael Glos német pénzügyminiszter levélben kérte a környezetvédelmi tárca vezetőjét, Sigmar Gabrielt, hogy az ország új uniós szén-dioxid-kibocsátási kvótájának kialakításakor vegyék figyelembe a nukleáris energia visszaszorítására tett erőfeszítéseket. Glos szerint az EU-val folytatott tárgyalások során arra kellene hivatkozni, hogy Svédország esetében 1990-ben figyelembe vették ezt a törekvést, aminek nyomán az észak-európai ország 4 százalékkal több üvegházhatású gázt bocsáthat ki 1990 és 2012 között. Ha mind a 17 német atomerőművet bezárnák, akkor az ezeket helyettesítő hagyományos létesítmények évente 150 millió tonna szén-dioxidot bocsátanának ki.

Forrás: Napi Gazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!