Kapcsolatfelvétel

Hírek

Csak tiszta forrásból

A gyógynövények világméretű forgalmát 12-16 milliárd dollárra becsülik. Legnagyobb fogyasztóik az európai és az ázsiai országok lakói. Magyarországon 330 gyógyhatású növényfajtát tartanak számon, és világviszonylatban elsők vagyunk a termesztett fajták terén.

Létrehozva:

|

A hivatalos statisztikai adatok szerint csaknem száz hazai vállalkozás foglalkozik gyógyHírek>Növénytermesztéssel. A termesztett és gyűjtött növények 60-70 százalékát exportálják. A termés 70-90 százaléka feldolgozatlanul, alapanyagként kerül exportra. Gyakori, hogy a magyar alapanyag külföldön feldolgozva, az eredeti ár többszöröséért jut vissza a magyar piacra. Az egykor virágzó gyógynövényágazat visszaesésének okai között szerepel a termesztést és a gyűjtést koordináló nagyüzemek megszüntetése, átalakulása, a feldolgozó háttéripar szétaprózódása, külföldi tulajdonba kerülése. Bár az összlakosság gyógynövényfogyasztása messze elmarad a nyugati országokétól, leginkább a teákat, teakeverékeket preferáljuk.

Magyarországon minősítik a gyűjtésre kiszemelt területet, a bejegyzett és nyilvántartott hazai biogyűjtő vállalkozásokat folyamatosan kontrollálják. A szakemberek nemcsak azt ellenőrzik, honnan származik a begyűjtött gyógynövény, hanem azt is, hogy milyen körülmények között szedték, nem okoztak-e a természetben ökológiai kárt. Az így begyűjtött gyógynövények kifogástalan minőségűek, és a világpiacon könnyebben, drágábban értékesíthetők. Lopes-Szabó Zsuzsanna, az évi 38 millió forintos forgalmat realizáló Pharmaherb Kft. ügyvezetője szerint a hazai piacon alig van olyan cég, mely egy személy gyűjtőmunkájához, szakismeretéhez kötődik, ennélfogva a gyűjtőterületek biominősége szinte ellenőrizhetetlen. Édesapja, a Bükkben élő füvesember gyerekkora óta járja az erdőket, gyűjti a gyógyító növényeket. Több mint 150-féle gyógynövényt ismer és alkalmaz.

Gyógyteái számtalan bajra, nyavalyára adnak enyhülést, köztük a cukorbetegségre is. Különösen az utóbbi tüneteit enyhítő teakeverék miatt vált ismertté a neve, még az óceánon túlról is érdeklődnek utána a betegek. Gyuri bácsi ha éppen nem a Bükkben barangol, akkor a gyógynövények hatásairól tart előadást az ország másik szegletében, vagy könyvet ír a tapasztalatairól, esetleg egészségnaptárt szerkeszt. De nevéhez fűződik a gyógynövénygyűjtő túrák megszervezése is, melyek Bükkszentkereszt hatalmas legelőire, a nemzeti park közepére viszik el az érdeklődőt.

A Pharmaherb Kft. gyógynövényeket és gyógynövénykeverékeket forgalmaz, melyeket a Bükk hegységben, bio környezetben, kézzel gyűjtenek, szinte egyedüli munkalehetőséget kínálva az ott élőknek. A nagyipari méretekkel szemben a termékeik kis mennyiségben, kézi munkával, osztályon felüli minőségben készülnek. Alapanyaguk magas hatóanyag-tartalmú, gondosan válogatott gyógyfüvek. Ami fontos, hogy ellentétben a közhiedelemmel, ezek a teák sem fogyaszthatók nyakló nélkül, illetve, hogy – noha kényelmes korunkban sokkal időigényesebb – a frissen elkészített tea hatása többszöröse a filteres kiszerelésűeknek.

A Magyarországon kapható többkomponensű teakeverékek egy részét (melyeknek gyógyhatása tudományosan igazolt) az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) engedélyezi, ezeket patikában vagy szaküzletben forgalmazzák. Ugyanakkor egy 2004-ben létrejött jogszabály szerint az uniós törvényekhez való igazodás, a jogharmonizáció értelmében 2011-től megszűnik a "gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény" elnevezés. A gyártónak, forgalmazónak kell majd eldöntenie, hogy az általa árusítani kívánt terméket átminősítteti-e tradicionális, gyógynövényalapú, vény nélkül forgalmazható gyógyszerré, vagy valamilyen fantázianévvel dobja piacra. Az utóbbi kategóriába tartozó gyógynövénykészítmények csomagolásán a gyártó azonban azok betegségmegelőző, illetve gyógyító hatására nem tehet utalást, még ráutaló formában sem. 

Az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület egy nemrég végzett vizsgálata során a fogyasztó szemével nézték a termékeket. A vizsgálati eredmények egyáltalán nem megnyugtatóak. A 11 növénymintából összesen három felelt meg a követelményeknek. A minták többségénél már a fizikai vizsgálatoknál olyan durva minőségi hibák derültek ki, hogy további tesztelésre nem is volt szükség: például rovarmaradvány, földrög, üvegdarab, ürülék. Tapasztalatok szerint biztonságos teát csak patikákban és szaküzletekben lehet kapni, mert ott vannak hozzáértő, illetve a szükséges információnak nyomban utánanéző eladók. 

Forrás: Napi Gazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hírek

Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken

Április 22., a Föld napja ismét ráirányítja a figyelmet a természeti környezet, az erdõk fenntartható használatának problémájára. A Pilisi Parkerdõ tavaly vezette be az Erdõbarát Rendezvény minõsítési rendszert, hogy ezzel segítse az erdei sport- és túraprogramok szervezõit és résztvevõit a közös cél, a természeti értékek, az erdõ ökológiai egyensúlyának megóvásában. Eddig már közel száz sportszervezõ csatlakozott a minõsítési rendszerhez. A Parkerdõ célja idén tovább bõvíteni a nagy sikerrel indult kezdeményezést.

Létrehozva:

|

Szerző:

2022-ben közel harmincezer fõ vett részt 217 regisztrált rendezvényen, melyek jellemzõen erdei sportesemények, teljesítménytúrák, terepfutó- és erdeikerékpár-versenyek voltak. Az erdei versenyek szervezõi által befizetett erdõfenntartási hozzájárulás több mint nyolcmillió forintot tett ki. Összehasonlításul: a Pilisi Parkerdõ évente megközelítõleg 400 millió forintot fordít saját forrásból az erdei turisztikai infrastruktúra fenntartására.

Az erdõtörvény kimondja, hogy bár az állami erdõterületek zöme szabadon látogatható, üzleti célú hasznosításukhoz az erdõkezelõ hozzájárulására van szükség. A Budai-hegység, a Pilis és a Visegrádi-hegység, valamint a Gödöllõi-dombság a fõváros közelsége miatt az ország leglátogatottabb erdei közé tartoznak. Ez igaz a fizetõs, nevezési díjas erdei sportrendezvényekre is: évente több száz ilyen verseny és teljesítménytúra zajlik az említett területen. A minõsítési rendszer bevezetésére azért is szükség volt, mert a Budapest környéki erdõk jóformán elérték befogadóképességük határát, és a látogatottság idõnként veszélyezteti az erdõk természetes értékeinek megóvását.

Fotó: Pilisi Parkerdõ

A Pilisi Parkerdõ célja, hogy a sikeres tavalyi év után – amikor közel száz verseny- és rendezvényszervezõ csatlakozott a kezdeményezéshez – tovább bõvüljön az Erdõbarát Rendezvény minõsítést elnyert programok és versenyek köre, és 2023-ban minél több szervezõ, illetve úgynevezett „instant túra” (rajtidõponthoz nem kötött, de nevezési díjas túralehetõség) kapcsolódjon a Erdõbarát Rendezvények minõsítési rendszerhez. Ezek az események megtalálhatók a Pilisi Parkerdõ honlapján is.

A bõvülést segíti, hogy az erdei rendezvények szervezõi is egyre nagyobb számban ismerik fel, hogy az általuk rendezett verseny, túra, egyéb fizetõs rendezvény helyszíne, az erdõ nem egyszerû adottság, amely „csak úgy ott van”, hanem komoly szakértelemmel és jelentõs ráfordítással létrehozott, fenntartott komplex életközösség. Ennek megóvása az erdõgazdálkodó, a természetvédelmi szervezetek és az erdei rendezvények szervezõinek közös felelõssége. Így az Erdõbarát Rendezvény rendszerben részt vevõ szervezõk elkötelezettek abban, hogy az általuk szervezett események az erdei életközösséget a lehetõ legkevésbé zavarják, nem terhelik az erdõt hulladékkal, a pályákat kizárólag újra felhasználható szalagokkal jelölik és az összes szükséges engedélyt beszerzik.

agrotrend.hu / Pilisi Parkerdõ Zrt.

Tovább olvasom

Hírek

Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka

Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka, a gazdálkodók április 7. és május 15. között adhatják be szankciómentesen a szükséges dokumentumokat a Magyar Államkincstárhoz (MÁK) – mondta Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár a kétnapos VIII. Duna-Tisza közi Agrár Expón, Kiskőrösön.

Létrehozva:

|

Szerző:

A politikus hangsúlyozta: az egységes kérelmek a továbbiakban is beadhatók, június 9-éig azonban már csak szankcióval együtt fogadja be az igényeket a MÁK.  

Czerván György a mezőgazdasági és a kertészeti munkákról elmondta: a területek többségén már javában zajlik a talaj és a magágy előkészítése.

A termelők őszi búzát mintegy 963 ezer hektáron, őszi árpát mintegy 239 ezer hektáron, őszi káposztarepcét pedig több mint 281 ezer hektáron vetettek. Az őszi gabonák állapota többségében megfelelő – mondta.

A tervek szerint a gazdák tavaszi árpát több mint 55 ezer hektáron, kukoricát mintegy 1,1 millió hektáron, míg napraforgót közel 658 ezer hektáron vetnek majd – tette hozzá.

Foto:123RF

Mint mondta: az idei évtől a juh- és kecsketartók új támogatást igényelhetnek. A tenyészkos és -bak tenyésztésbe állításához az agrártárca az idén mezőgazdasági csekély összegű támogatást nyújt.

Az államtitkár hangsúlyozta, a minisztérium 1,7 milliárd forint összegű kerettel jövedelempótló támogatást hozott létre a madárinfluenza miatti károkkal leginkább érintett kacsa- és libaágazatok részére. A Magyar Államkincstár a támogatási kérelmek nyomtatványait április 15-éig küldi ki az érintetteknek.

Czerván György szólt a Nemzetgazdasági Minisztérium Azonnal cselekszünk elnevezésű programjáról is. A madárinfluenza miatt bekövetkezett foglalkoztatási nehézségek enyhítésére – elsősorban a vágó- és feldolgozó vállalkozások számára – a nemzeti költségvetésből mintegy egymilliárd forintos összeg áll rendelkezésre.

A Bács-Kiskun megye egyik legnagyobb rendezvényén, a kiskőrösi agrárexpón 140 termelő mintegy 2 500 terméket állított ki.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom

Hírek

Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok

A magyar-román élelmiszergazdasági kapcsolatok fejlesztésében számos kiaknázatlan lehetőség rejlik – mondta Feldman Zsolt az Országos Takarékpénztár (OTP Bank) Befektetői konferenciáján, Budapesten.

Létrehozva:

|

Szerző:

A Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta: van igény a jó minőségű magyar élelmiszerre Romániában – ezt mutatják az adatok is – hiszen a magyar agrárgazdaság számára keleti szomszédunk a második legfontosabb export célország volt az elmúlt években, 2016-ban részesedése az agrárkivitelből 11,5% volt.

Feldman Zsolt kifejtette: 2016-ban a magyar-román agrár-külkereskedelemben a magyar kivitel értéke 927 millió euró, a behozatal mintegy 250 millió euró volt, az aktívum 678 millió eurót tett ki tavaly. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: a gabona- és olajos növény kivitele logisztikailag romániai kikötőkből zajlik, ez részben megjelenik a statisztikákban is.

A Romániába irányuló agrártermékek közül a helyettes államtitkár megemlítette: jelentős a búza, a kukorica, a búzaliszt, a takarmányok és a különböző tejipari termékek kivitele, kedveltek még a baromfi- és sertéshúsok valamint a csokoládé tartalmú élelmiszerkészítmények is.

A magyar termékek elismertek, népszerűek, nem csak a magyarok által lakott régiókban. Gyártói és saját márkás termékekként is szép számmal találhatók a nagy élelmiszer-forgalmazó láncok polcain is – fogalmazott a helyettes államtitkár.

Feldman Zsolt kiemelte: Románia gazdasága folyamatosan bővül, megelőzve több régióbeli országét: 4,8%-kal növekedett az ország gazdasága 2016-ban, az élelmiszeripari termékek és nem alkoholos italok áfájának 24%-ról 9%-ra való csökkenése komoly fogyasztásnövekedést eredményezett. Az országban továbbra is élénkülő belső kereslettel és fogyasztással számolhatunk, ezért a magyar vállalkozásoknak is számos potenciális lehetőség rejlik keleti szomszédunk piacán.

Mindkét ország érdeke a magyar-román vállalatok hatékonyabb együttműködése, hiszen önállóan a jelenlegi tőkeellátottsággal nehéz versenyképesnek lenniük a nyugat európai élelmiszeripari cégekhez képest. Hozzátette: meg kell találni a kölcsönösen előnyös üzleti kapcsolatokat, a magyarországi és romániai befektetési lehetőségeket és megteremteni a megfelelő finanszírozási formákat annak érdekében, hogy a térség versenyképessége felzárkózhasson nyugati szomszédjaink régióihoz – jegyezte meg a helyettes államtitkár.

agrotrend.hu / FM

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!