Agrárgazdaság
Átcímkézett élelmiszer a piacon, avagy mitől bio a bio?
A napokban a rendőrség, az élelmiszer-egészségügy és a munkaügyi felügyelőség közös akcióban csapott le egy vállalkozásra, amely biotermékként értékesítette az élelmiszerdiszkontokban vásárolt halat.
A becsapós üzlet működött, holott pontosan lehet tudni, mi tekinthető bioterméknek Magyarországon. VGO-körkép a biotermékek szabályozásáról.
A három hatóság a Baranya megyei Szentlászlón hajtotta végre akcióját, és szüntette be a csalók tevékenységét. A cég nagy áruházláncoknál vásárolt halat, majd azt üzemében átcímkézte, és a bekerülési ár többszöröséért adta tovább különböző üzleteknek Pécsett, Budapesten, és több más nagyvárosban.
Az akció eredményét április 29-én hozták nyilvánosságra, a Baranya Megyei Állategészségügyi Állomás munkatársai azonban már egy hónapja vizsgálódtak az ügyben. Miután a gyanús termékek feltűntek a polcokon, mintát vettek belőlük, amelyek elemzése hamarosan befejeződik – tájékoztatott Vass Péter, az Állategészségügyi Állomás vezetője.
A vállalkozás baromfitermékeket is forgalmazott, és a csomagolásokból úgy tűnik, a címkéket is lecserélték, hogy biotermékként az eredeti ár többszöröséért adhassák el azokat. Családi vállalkozásról van szó, amely
Elvileg pontosan lehet tudni, hogy mi tekinthető bioterméknek, és mi nem. Magyarországon az Európai Unió irányelvének megfelelően részletes szabályozás határozza meg, mely termékek nevezhetőek bionak. Ha kétség merül fel a termékkel kapcsolatban, a fogyasztónak elsősorban azt érdemes ellenőriznie, megtalálható–e a csomagoláson a szabványnak való megfelelést tanúsító jelzés: HU-ÖKO-01. Magyarországon csak azon a terméken szerepelhet a „bio” elnevezés, amelyet a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. regisztrált, és ellenőrzött – mondta el a cég ügyvezetője, Rószik Péter.
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium alá tartozó szervezet évente 2.100–2.300 ellenőrzést végez az általa nyilvántartott mintegy 1.900 partnernél. Ez azt jelenti, hogy minden Magyarországon regisztrált biotermelő működését évente legalább egyszer kontrollálják. A vizsgálat során számos, a gyártással kapcsolatos körülményt vizsgálnak: áttekintik a permetezési naplókat, a takarmánnyal kapcsolatos dokumentumokat, és a könyvelést is. Amennyiben szabálytalanságot észlelnek, szankcionálják a vállalkozót. A legsúlyosabb, szándékos megtévesztést jelentő ügyekben akár öt évre eltilthatják a céget a biotermék előállításától.
Rószik Péter hozzátette: az évi egyszeri ellenőrzés nem elegendő, hiszen rendkívül dinamikusan fejlődő ágazatról van szó. Az EU ezért módosított a szabályrendszeren, így a hatóságok kockázatelemzéssel dönthetik el, hol érdemes sűrűbben vizsgálódniuk. Ugyanakkor a feladatok számának növekedése nagyobb apparátust, és magasabb költségvetést feltételez. A fogyasztóknak tehát a biotermékként minősített áruk csomagolásán meg kell találniuk a Biokontroll nyilvántartási számát, illetve az ellenőrzésre utaló megjegyzést („ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból”). Előreláthatólag 2010 januárjától kezdik használni azt a jelzést, amely az Európai Unió egész területén egységesen tanúsítja a biotermékek valódiságát – tájékoztatott Rószik Péter.
A Biokontroll minden szerződött partnerénél ellenőrzi a jogszabályok betartását, ebből következően azok, akik nem szerepelnek a nyilvántartásban, nem is tekinthetőek biotermék-előállítónak. Vagyis a piacon a vásárlókat szédítő árusok becsapják a fogyasztókat, igaz, velük szemben a Biokontroll nem járhat el, hiszen az ő hatáskörükbe csak a szerződött, vagyis valódi biotermelők tartoznak.
Forrás: Világgazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen