Agrárgazdaság
Amnesztia a fóliasátrak bírságolására
A bejelentés nélkül, illetve szabálytalanul épített fóliasátor miatt kiszabható építési bírság alapja négyzetméterenként 5 ezer forint lehet, de a 2009. április 30-ig kért fennmaradási engedéllyel ezt is el lehet kerülni – az erről szóló kormányrendelet a legutóbbi Magyar Közlönyben jelent meg.
Az önkormányzati és területfejlesztési miniszter tavaly decemberben hozta az építési hatósági eljárásokról szóló rendeletét. Ebben bejelentéshez köti a beépítésre szánt területen (belterületen) a 100 négyzetméternél nagyobb alapterületű és 6 méternél magasabb fóliasátrak építését. Az ugyanilyen méretű sátorhoz a beépítésre nem szánt területen (külterületen) sem építési engedély, sem pedig bejelentés nem kell.
A szabálytalan, illetve jogellenes építés – e körbe tartozik az is, ha az építtető a hatóságnak teendő bejelentést mulasztotta el – esetén a bírságot a számított építményérték alapján kell kiszabni. Az önkormányzati és területfejlesztési miniszter rendelete vagy légköbméterhez, vagy pedig alapterülethez adja meg a felszorzandó fajlagos értéket. Ez május 1-től négyzetméterenként 5 ezer forint lesz a fóliasátornál. Ha 200 négyzetméteres a fóliasátor, akkor a bírság alapja 1 millió forint, amelynek 20 százaléka – 200 ezer forint – a bírság, ha az építtető a bejelentést elmulasztotta. Az engedélyhez nem kötött, de szabálytalan építésnél is ugyanennyi a bírság kulcsa.
Az új rendelet kimondja, hogy aki jövő év április 30-ig fennmaradási engedélyt kér a fóliasátrára, az nem bírságolható.
Az eredeti rendelet egy kalap alá vette a mezőgazdasági épületeket, így a fóliasátor például a malommal, és a terménytárolóval került egy kategóriába. A bírság alapja pedig 100 ezer forint volt négyzetméterenként. Így a mostani módosítás enyhítést jelent a korábbihoz képest.
Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) idei egyik kiemelt projektcsomagja a kertészeti ágazat fejlesztése. Az április elejétől pályázhatnak az érintettek május végéig a kertészet fejlesztési program támogatásaira. Ez mintegy 60 milliárd forint forrást jelent az unió mostani kötségvetési időszakának, azaz 2013 végéig Forgács Barnabás, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) szakállamtitkárának egy korábbi információja szerint. A termelők az összköltség 35-60 százalékát igényelhetik támogatásként.
A fejlesztési program keretében elsősorban a fedett termőhelyi kapacitást, azaz az üvegházak és a fóliasátrakkal borított termőterület nagyságát kívánják növelni. Jelenleg Magyarországon mintegy 3.500-
Nemcsak a terület nagyságát kívánják megduplázni, hanem az e területről származó áru mennyiségét is, évi 400 ezer tonnáról 800-900 ezer tonnára.
A fedett termőhely növelését indokolja – Mártonffy Béla, a Zöldség-gyümölcs Terméktanács és Szakmaközi
Szervezet (FruitVeb) igazgatója szerint -, hogy a belföldi és a külföldi piacon is megnövekedett a friss áru iránti kereslet. Az igényeket pedig csak a fedett termőhelyekről lehet biztonságosan kielégíteni, így küszöbölhető ki időjárástól való függés.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok