Agrárgazdaság
Lebontja az importkorlátokat az élelmiszerár-robbanás
Az élelmiszerek árrobbanása kikényszerítheti a nemzetközi agrárkereskedelem liberalizálását, amit a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) dohai fordulója keretében tárgyaló országok hét éve nem tudnak elérni.
A tárgyalások az elmúlt években már kétszer is elakadtak, mert a fejlődő országok nem voltak hajlandók leépíteni importvámjaikat, a fejlettek pedig ragaszkodtak agrártámogatásaikhoz. Az elmúlt három évben azonban a Világbank adatai szerint 83 százalékkal ugrott meg az élelmiszerek ára, ami arra kényszeríti az országokat, hogy gyökeresen megváltoztassák agrárpolitikájukat. India megszüntette a búzaliszt bevitelét terhelő 36 százalékos vámot, Indonézia pedig ugyanezt tette a búza és a szójabab esetében.
Törökország a búzára kivetett 130 százalékos vámot 8 százalékra, az árpát terhelőt pedig 100-ról nulla százalékra csökkentette. Mongólia az importált búza és liszt áfáját szüntette meg, Brazília pedig azt tervezi, hogy eltörli a búza bevitelét terhelő 10 százalékos adót. Összesen legkevesebb 24 ország döntött az élelmiszerek importjára rakódó közterhek teljes vagy részleges megszüntetése mellett. Az USA és az EU agrártámogatásai eközben automatikusan csökkennek, mivel ezek nagysága a világpiaci árakon alapul. Az USA-ban 2008-ban várhatóan 8 milliárd dollár alá csúszik az az összeg, ami 2005-ben még 13 milliárd dollár volt, az EU-ban 10 milliárd euróval (15,7 millió dollár) zsugorodott az értékük 2004 és 2006 között – derül ki az OECD adataiból.
A WTO 151 tagja a következő hónapokban újítja fel tárgyalásait a világkereskedelem liberalizációjáról. Szakértők úgy számolnak, hogy ha sikerülne megállapodásra jutniuk, akkor a külgazdasági kapcsolatok élénkülése nyomán évente 100 milliárd dollárral lehetne nagyobb a világgazdaság növekedése. Az elemzők egyetértenek abban, hogy a magas élelmiszerárak miatt mindkét nagy országcsoport könnyebben engedhet eddigi álláspontjából. A fejlődők alapvető érdeke a további drágulás megfékezése, mert az már több szegény országban is lázadásokig éleződő feszültségekhez vezetett, a fejlettek pedig könnyebben engedhetnek a támogatásokból, ha a magas árak kárpótolják az agrártermelőiket. Az árrobbanásnak ugyanakkor negatív hatása is van a piaci liberalizációra: számos ország egyes élelmiszerek kivitelének korlátozásával igyekszik növelni a hazai kínálatot. Kína, Oroszország, Argentína és Pakisztán egyes termékekre 30-40 százalékos exportadót vetett ki.
Forrás: Napi Gazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen