Agrárgazdaság
Nálunk még van tartalék a tejben
Elfogadhatatlannak tartják szakmai szempontból a hazai ágazati szervezetek, hogy Magyarország megszavazta az uniós tejtermelési kvóta 2 százalékos bővítését az agrárminiszteri tanács közelmúltbeli ülésén.
Istvánfalvi Miklós, a piaci szereplőket tömörítő Tej Terméktanács elnöke lapunknak elmondta: semmilyen érdekünk nem fűződött ahhoz, hogy az Európai Bizottság javaslatát Magyarország is támogassa. A hazai gazdálkodók ugyanis ma 85 százalékban használják ki a mintegy kétmillió tonnás éves magyar kvótát, így nálunk nincs akadálya a termelés bővítésének.
Az agrárminiszteri döntés ugyanakkor hosszabb távon – akár már egy év múlva – az uniós tejmennyiség növekedéséhez vezethet, ez pedig EU-szinten mérsékelheti a felvásárlási árakat. A változtatással a 145,7 millió tonnás uniós összkvóta mintegy 2,9 millióval bővülhet. A valószínűsített árcsökkenés – főként a továbbra is magas takarmányárak miatt – Magyarországon is veszélyeztetheti a termelés jövedelmezőségét, amely tavaly még – a tejátvételi árak növekedése révén – az állattartói költségemelkedések ellenére is javult.
Ha a magyar állásponton múlt volna a kvótabővítés, nemmel szavazok – nyilatkozta a Világgazdaságnak Gráf József agrárminiszter. A javaslatot következetesen csak Franciaország, Németország és Ausztria ellenezte, így az indítványt a többi tagállam akkor is elfogadta volna, ha Magyarország a „nem” pártjára áll. Ilyen helyzetben a magyar elutasításnak semmi értelme nem lett volna – érvelt az agrárminiszter.
A kvótabővítést eredetileg néhány EU-tag – elsősorban Lengyel-, Olasz- és Svédország – kérte, hogy mérsékelhesse belső ellátási gondjait. Gráf József hozzátette: a bizottsági elképzelésekben először 5, később 3 százalékos növelés szerepelt, és ez magyar szempontból semmiképpen sem lett volna elfogadható. A 2 százalékos küszöb viszont már – állapította meg a miniszter – olyan mérték volt, amelyet az érintett országok érdekében tolerálni lehetett.
Ráadásul a mostani magyar álláspontnak a későbbiekben agrárdiplomáciai jelentősége lehet, mivel más ügyekben a mi nemzeti agrárérdekeink érvényesítéséhez támogatókat szerezhetünk – szögezte le Gráf József. (Mint ahogy például a közelmúltbeli borreform során több EU-tag segítségével sikerült számunkra előnyös módon módosítani a bizottsági elképzeléseket.)
Hazai szakértők szerint ugyanakkor a kvótabővítési EU-döntés eleve rossz időpontban született meg, mivel az uniós tejárak – a kínálat növekedését jelezve – az év eleje óta csökkennek. Ennek hátterében az áll, hogy az utóbbi időszakban több állam – elsősorban Franciaország – fokozta termelését. Ennek nyomán a magyar nyerstej fő exportpiacának számító Olaszországban a literenkénti tejárak a korábbi 40-ről 25-27 eurócentre estek, miközben számos hazai tejtermelő eddigi szállítási lehetőségei meghiúsultak. Az itthon maradó tejmennyiség „nyomja” a belpiacot, így a felvásárlási árak nálunk is mérséklődnek. A feldolgozók az elmúlt év végén még 100-110 forintot is kínáltak a tej literjéért, míg most az árak már nem érik el a 90 forintot. Istvánfalvi Miklós szerint a tejtermelés gazdaságtalanná válik, ha az átvételi árszint tartósan 80-85 forint alá süllyed.
Forrás: Világgazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen