Agrárgazdaság
Németh Imre: Az energianövények termesztése kitörési lehetőség
Az energianövények termesztése a gazdaság fejlesztését és a lakosság megélhetési lehetőségét jelentősen javítja, egyben kitörési lehetőség a mezőgazdaság számára is – mondta el Németh Imre, a Miniszterelnöki Hivatal fejlesztéspolitikai államtitkára pénteken a Zala megyei Pusztamagyaródon.
Az energiaültetvények telepítéséről – a térségben hamarosan pelletüzemet nyitó Pannon Pellet Kft. által – rendezett konferencián Németh Imre vázolta, hogy a világ és benne Európa energiaigénye rendkívüli mértékben nőtt, ezért is szükség van az egyre dráguló kőolaj és földgáz kiváltására megújuló energiaforrásokkal. Felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon az összes energiafogyasztás fele a fűtésre és a hűtésre megy el, amelyet az alternatív forrásokból lehetne pótolni, 2020-ra el is kell érnünk, hogy az előállított energia 13 százaléka megújuló forrásokból származzon.
A magyarországi energetikai fejlesztések céljait úgy határozta meg: csökkenteni kell a klímaváltozás hatásait, biztosítani kell a fenntartható fejlődést, a konvergencia program teljesítését és a versenyképességet. Mindezt úgy, hogy a háztartások meg is tudják fizetni az energiaárakat.
A magyar energiapolitika stratégiája három alappillérre épül: az ellátásbiztonságra, a versenyképességre és a fenntarthatóságra – emlékeztetett az államtitkár. Kifejtette, hogy a hazai ipar élénkülésével és a lakossági felhasználás növekedésével együtt növekszik a szén-dioxid kibocsátása és csökken a saját energiabázis, egyre többet kell importálnunk.
Jelenleg a hazai energiafelhasználás 42 százaléka gáz, ami Németh Imre szerint "abnormális dolog, egyetlen európai ország sincs, amelyiknek nincs földgáza, és ennyit használ fel". Hozzátette, hogy a lakosság 70 százaléka a hőenergiát földgázból állítja elő, amelyhez a kormány évente mintegy 100 milliárd forintos támogatást nyújt, de át kell gondolni, hogy ez a politika tartható-e.
Felhívta a figyelmet arra, hogy az OECD-országokban nagyon jelentős a vízenergia felhasználása, Izlandon például a geotermikus energiáé, míg Magyarországon a megújuló forrásokból alig öt százalék jelenleg az energiafelhasználásunk. Az Európai Unióban igen erőteljesen növekszik a bioüzemanyagok és a szélenergia előállítása, és tovább emelkedik a biomassza aránya is.
Emlékeztetett arra, hogy a Magyar Tudományos Akadémia felmérése szerint az egész éves energiaszükségletünk dupláját képesek lennénk megújuló energiaforrásokból előállítani.
Az államtitkár szerint a magyar energiapolitikát az a kritika éri, hogy túlságosan támogatja a biomasszát, de magyarázatként hozzáfűzte, a világ és Európa is ebbe az irányba tart. Megítélése szerint főleg egy olyan országban, ahol ilyen nagy termőterületek vannak, érdemes a gazdálkodóknak azon gondolkodniuk, hogy élelmiszert vagy energiát termeljenek a földjükön.
Az Új Magyarország Fejlesztési Tervben összesen 260-360 milliárd forintos forrás szerepel megújuló energiaforrások hazai támogatási lehetőségeire a 2013-ig tartó időszakban – közölte Németh Imre.
Moór András, a Pannon Pellet Kft. ügyvezetője a konferencia közben tartott sajtótájékoztatón elmondta: Zala és Somogy határán, Beleznán várhatóan májusban megkezdik a próbaüzemet, az alapanyagok beszállítása már folyik. A jelenlegi konferencia kapcsán kifejtette: érdekük, hogy a térségben elterjedjen az energianövények termesztése, amellyel biztonságossá és folyamatossá lehet tenni az alapanyagok szállítását.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen