Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Ismét izmosodhat az NFH

Új alapokra kerül Magyarországon a fogyasztóvédelmi rendszer, ha a kormány döntést hoz három, az ellenőrzést érintő jogszabályról. Az élelmiszerlánc felügyeletéről szóló szabályozásra már rábólintott a kabinet, felhatalmazta a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalt az élelmiszer-biztonsági vizsgálatok fokozására.

Létrehozva:

|

Kormánydöntésre vár a fogyasztóvédelmi törvény módosítása és a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatról szóló uniós irányelv átvétele. Ez utóbbi két jogszabály a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság hatáskörét növelné. Wittich Tamás, a hatóság főigazgatója a legutóbbi Kikelet akció ismertetését követően lapunk kérdésére elmondta: szükség van a hatóság jogkö­rének erősítésére. Példaként említette, hogy a piacokon történő ellenőrzéskor sok esetben azért nem képesek hatékonyan eljárni, mert az árus elfut a fogyasztóvédő elől. Ilyen esetekben célszerű lenne a hátrahagyott árut lefoglalni, amire jelen pillanatban nincs jogosítványa a hatóságnak.

Maguk a kereskedők sem ellenzik a szabályok és a vizsgálatok szigorítását, ám a fogyasztóvédelmi rendszer idestova két éve napirenden levő folyamatos változtatása és foltozása nem feltétlenül a megfelelő irány. A szakértők szerint a kormányzat a rendszerek erősítésében komoly pr-lehetőséget lát. Viszont a rendszert ahelyett, hogy egyszerűbbé tennék, folyamatosan bonyolítják. Továbbra is tucatnyi hatóság végezhet vizsgálatokat a kiskereskedelemben és egy-kettő kivételével mindegyiknek jogosítványa van a büntetések kiszabására, illetve az üzletek bezárására.

A kormánydöntésre váró jogszabályok változtatnának a büntetési tételeken is. Lényegében ez biztosítana nagyobb hatalmat a fogyasztóvédelmi hatóságnak. Jelen pillanatban ugyan korlátlanul büntethetik a szabályt szegő kereskedelmi egységeket, ám a büntetési tételeket rendszerint a szabálytalanság súlyához igazítják. Az új jogszabályban a büntetés mértéke a szabályszegő forgalmától függne, ami sokak szerint aggályos. Ha például egy kereskedelmi lánc bármelyik üzletében észlelnek a fogyasztóvédők szabálytalanságot, a büntetési tétel forgalomhoz igazításakor az egész rendszert marasztalnák el, még abban az esetben is, ha a vétség nem általános.

A korábbi tervek szerint az alsó büntetési határ 25 millió forint lett volna akkor is, ha csak apróbb minőségi hiba miatt marasztalnának el egy kereskedelmi egységet. Ezt a tételt a mostani tervek szerint 600 ezer forintra mérsékelnék. 

Forrás: Napi Gazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!