Agrárgazdaság
Tavaszi zsákbamacska a növényküldőktől
A kert, terasz, párkány díszítésére egyre többet költünk. A kertépítészettel foglalkozó árudában, nagyáruházban és csomagküldőnél már évi százmilliárd forintot hagyunk.
Ha a kertépítő szakembereket kérdezik, sommásan állítják: a jólét, az irigység és a csapadékhiány ösztönzi pénzköltésre, a környezetükre is adó kerttulajdonosokat. Mindebből következik, hogy a hobbikertészkedés könnyen válhat rendkívül költséges időtöltéssé. Például egy 400-500 négyzetméteres kert igényes berendezése növényekkel, tárgyakkal, telepített öntözéssel akár több millió forintot is felemészthet. Sokan külföldi példákat másolva alakítják ki kertjüket.
A spanyol, olasz, angol, német, skandináv típusú kertek nemcsak formavilágukkal, de növényeikkel is jócskán eltérnek a szokásos magyar kertektől. Az éghajlati viszonyokat figyelmen kívül hagyók számára ezért egy-egy tél utáni tavasz keserves tapasztalatokat hoz. Hiszen a szabad ég alatt hagyott narancs, citrom, mimóza nem hajt ki, a pálmából csörgő seprű lesz.
Az elmúlt másfél évtized jelentős változást hozott a magyar kertkultúrában. Korábban a kerttől elsősorban gazdasági hasznot vártak, ma már mind többek számára hobbivá lett a haszonnövények helyett a dísznövények telepítése, gondozása. Míg évekkel ezelőtt a növényárudákban forgalmazott törzses szaporítóanyag kétharmada gyümölcs és szőlő volt, ma forgalmuk 80 százalékát a díszcserje, díszfa adja. De már lezárult az örökzöldek évtizedes divatja is. A tuják helyett a vásárlók inkább a változatos, lombos, sőt virágos sövénynek valót keresik, így a különféle rododendronokat, magnóliákat, bukszusokat. Aki viszont ragaszkodik az örökzöldhöz, az a színes levélzetű változatokat választja. Az azonban általános érvényű, hogy minden kertész szeretné, ha gyepe, virágágyása, sövénye, terményei a szomszédénál mutatósabbak lennének.
A növényvásárlás bizalmi ügy. Ezért szerencsésebb, ha a vásárló maga választja ki, fogja kezébe az árudában, a piacon, s ilyenkor többnyire pontosabb képet kaphat arról, mennyi időre van szükség, míg aprócska bokorból igazi dísz válik.
Az árudák tulajdonosai sokáig tartottak a német és osztrák csomagküldő vállalkozások versenyétől. A három nálunk is működő csomagküldő (Bakker, Sieberz és Starkl) inkább csak a kínálatot színesíti, és javukra szóljon: gyorsították a kertdivat változását. Látványos növényekkel zsúfolt prospektusaikkal, ilyenkor tavaszszal sok hobbikertész fantáziáját mozgatják meg. Valóban csodálatos, színes virágesőt produkáló balkonnövények, a mini gyümölcsfák kis helyen hatalmas termést ígérnek, és még ide sorolhatnánk a muskátlik, petúniák hagyományos, futó és a bokor változatainak tüneményes díszítőértéket.
A fotókon nagyon jól mutatnak sövények. Sokaknak sikerül a képeken látottakhoz hasonlóvá nevelni a csomagban érkező növényeket, s ezek kertjük, teraszuk díszeivé válnak. Mások hoppon maradnak, s esküdöznek, hogy soha nem rendelnek csomagküldőtől. Aki bizonytalan a csomagküldők szolgáltatásaival kapcsolatban, olvasgassa a kertészeti csomagküldőkről szóló internetes fórumok bejegyzéseit. Találni itt mindenféle esetről szóló írást. Pedig sokszor nem a csomagküldő a hibás. Körültekintően kell eljárni, s akik levélben kértek tőlem tanácsot, azoknak javasolhatom: főleg a különlegességek közül válaszszanak, s ha tehetik, akkor inkább más árudákban, esetleg a termelőnél vásároljanak. Olcsóbb és a jobb a kínálat, s ami a legfontosabb: maguk választhatnak és nem fényképről.
A csomagküldő azoknak való, akik nem jutnak el könynyen más árusítókhoz. Jó tudni azt is, hogy a vevőcsalogató képeken a növények lehető legjobb formájukat hozzák, s nem biztos, hogy a magyar klímán egy átlagos kertben a prospektushoz valaha is hasonló lesz. Aki már látott ilyen fotózást, tudja azt is, hogy egy-egy kép előkészítésén órákig dolgoznak. A hozzáértő szem sok képnél látja, hogy arra a számítógéppel alaposan ráerősítettek.
A törzses növények esetében a legtöbb félreértés a mérettel van. Ha a megrendelés kitöltése előtt alaposan tanulmányozzák az apró betűs leírásokat, akkor még a laikus számára is nyilvánvalóvá válik, hogy sok tavasz telik el, míg a 25 centisen szállított cserjékből, örökzöldekből kétméteres tömör sövény lesz.
Ha valaki veszi a fáradságot, és ellátogat a csomagküldők telephelyére – a Bakker és a Starkl Szombathelyen, a Sieberz Gödöllőn található -, pontosan láthatja, mit várhat a postástól, ha növényt, vagy szaporítóanyagot rendel. De hát a csomagküldőktől rendelők többnyire éppen azért fordulnak hozzájuk, mert nem tudnak vagy akarnak elmenni egy árudába
A növényküldők egyébként korrekt szavatossági rendszert is működtetnek, ha a megrendelő elégedetlen a növénnyel, vagy selejtet kapott, s elég kitartó, akkor elérheti, hogy kicseréljék, vagy pénzét visszakapja. A megrendelésnél tehát nem kell túl sokat várni a küldeménytől, először esetleg érdemes kisebb, olcsóbb tételekkel próbálkozni. Egy-két év alatt ki lehet tapasztalni, hogy mit érdemes így vásárolni, és mit nem.
A jövő héten a szobanövények átültetéséről írunk.
A jövő héten is fagyos éjszakákat várnak, ezért még korai a telelőből a mediterrán növényeket a szabadba vinni. A kerti cserjék alá viszont érdemes egy-egy tejfölös pohárnyi kombinált műtrágyát kapálni, s a virágágyások is fel lehet ásni, ha nem fagyott a talaj.
Forrás: Népszabadság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen