Agrárgazdaság
Továbbra is az alkalmi munkavállalói könyvvel van a legtöbb probléma
A munkaügyi ellenőrzések meghatározó része az idén is a feketefoglalkoztatás feltárására irányul a társhatóságokkal való – a lehető legszélesebb körű – együttműködés kertében. Jogsértést, sajnos, a munkáltatók többségénél találtak.
A vizsgálatok hatékonyságát tükrözi, hogy a január-februári időszakban a közel négyezer munkáltatónál tartott ellenőrzés a vállalkozások 58 százalékánál talált munkaügyi szabálytalanságot. A jogsértések 43 százaléka munkaszerződés, illetve bejelentés nélküli foglalkoztatás volt. E szabálytalanságok közül minden harmadik az építőiparban dolgozó munkavállalókat érinti. Kiemelkedő még az illegális foglalkoztatás aránya a feldolgozóipar, a személy- és vagyonvédelem, valamint a kereskedelem területén.
Továbbra is az alkalmi munkavállalói (am) könyvvel történő szabálytalan foglalkoztatás jelenti a legtöbb problémát. A munkáltatók rendszerint az alábbi magyarázatokkal szolgálnak:
– nincs az am-könyvben bejegyzés, mert munkakezdéskor nem találkozott a munkavállaló a munkáltatóval, ezért a munkavállaló töltötte ki a foglalkoztatóra tartozó rovatokat;
– a foglalkoztatásra vonatkozó dátumot átjavítják;
– az am-könyvet nem tartja magánál a munkavállaló, mert úgy tudja, nem előírás, de állítása szerint az otthon maradt könyvbe bejegyezték a szükséges adatokat.
A feketefoglalkoztatás feltárásának kiemelt célján túl a munkaügyi hatóság az idén fokozottan vizsgálja a munkabérrel, munka-és pihenőidővel összefüggő törvényi előírások, illetőleg ezek kollektív szerződésben történő eltérő szabályozásának érvényesülését. (Ezeket a tapasztalatokat a "Kikelet" országos célvizsgálat eredményei is megerősítik.)
Az alábbi eset azt bizonyítja, hogy a szabályok betartása mellett sem árt a fokozott óvatosság. Az OMMF Dél-dunántúli Munkavédelmi Felügyelősége egy ügyben feltárta, hogy a balesetet jelentő munkáltató üzemében egy többszakaszos láncos továbbító asztal alatti átbújáskor a visszatérő lánc által hajtott szabadon futó fogaskerék elkapta az egyik dolgozó munkaruhájának nyaki részét és felcsavarta azt. A tisztázatlan okból a szállítószalag alatt átbújó munkavállaló halálos balesetet szenvedett. Annak ellenére, hogy a baleset áldozata már hosszabb ideje dolgozott ezen a gépsoron, részt vett a gép kezeléséhez előírt képzésen, sőt a gép is rendelkezett a jogszabály előírása szerinti megfelelőségi nyilatkozattal, mégis bekövetkezett a tragédia. A vizsgálat mindössze annak szükségességét tudta megállapítani, hogy a szállítószalag és a kezelőpódium ezen részét is el kell látni védőberendezéssel a további balesetek megakadályozása céljából. A baleset okaként csupán a szállítószalag alatti indokolatlan, megmagyarázhatatlan okból történő átbújást lehetett megállapítani.
Részmunkaidőre bejelentett dolgozók Ami egy konkrét munkaügyi ellenőrzést illet, az OMMF Észak-alföldi Munkaügyi Felügyelősége egy több mint 250 munkavállalót érintő szabálytalanságot tárt fel. A Jász-Nagykun-Szolnok megyében végrehajtott ellenőrzés alkalmával a munkaügyi felügyelők megállapították, hogy az ellenőrzés alá vont munkáltató a teljes munkaidős szerződés és foglalkoztatás mellett az APEH felé csak heti 20 órára, vagyis csak részmunkaidőre jelentette be a munkaerő-kölcsönzés formájában foglalkoztatott dolgozóit. A munkavállalókkal kötött szerződések is hiányosak voltak, nem tartalmazták sem a munkaidőre szóló megállapodást, sem pedig a személyi alapbér összegét. (A szabálytalanságon ért munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó céget, tekintettel a nem először előforduló jogsértésre, a felügyelőség 18 millió forintos munkaügyi bírsággal sújtotta.)
Forrás: Napi Gazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen