Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Champagne „megnő”, mert kell a pezsgő

A Champagne márkájú pezsgő előállításának alapjául szolgáló szőlőtermő dűlők számát több mint 10 százalékkal növelték a francia agrárhatóságok, hogy kielégíthessék a rangos ital iránti, világszerte gyorsan bővülő keresletet.

Létrehozva:

|

Habzóbort a világon sokfelé állítanak elő, s ezekre több nyelvben is a „champagne” megnevezést használják. Az Európai Unióban foganatosított eredetvédelem – és ennek szigorú betartatása – eredményeként azonban egy ideje már csak egy körzetben és meghatározott eljárással készített ital látható el ilyen márkanévvel. A körzet határainak mostani kiterjesztése mögött az áll, hogy az eredeti champagne-i pezsgő iránt erőteljesen felfutott a kereslet Oroszországban és Kínában, de a briteknek és az amerikaiaknak is megnőtt a szomjuk iránta.

A kelet-franciaországi Reims környékén elterülő Champagne szőlővidéken készített pezsgőből tavaly az előző évinél hét százalékkal többet, összesen 150 millió palackot értékesítettek. Az oroszok 41, a kínaiak pedig 30 százalékkal rendeltek többet 2007-ben, az igényeket azonban az adott területre megszabott termelési kvóták növelésével sem sikerült kielégíteni.

A francia agrárhatóságok a gyorsan növekvő kereslet láttán határoztak úgy, hogy – további 40 falura – kiterjesztik az eredetileg 319 településen nyilvántartott, összesen 33 500 hektáros, minősített területet. Korábban itt 15 ezer parcellában összesen 280-féle szőlőt termesztettek. A védett nevű körzet határainak módosítását óriási várakozás előzte meg, mert a választóvonalon kívül – hasonló adottságú talajon – egyhektárnyi szőlőből mindössze ötezer euró körüli bevétel érhető el, belül viszont akár egymillió eurós jövedelemre is szert tehetnek a borászok ugyanakkora területen.

Az újonnan odacsatolt körzetekben többszörösére emelkedett a földek ára, és az addig gabonatermesztésre vagy tejtermelő gazdaságok működtetésére használt földeken tömegesen jelentettek be kultúraváltást. Igaz, még hosszú évekig eltarthat, amíg a várt pénzeső az átminősített körzetekben megérkezik.

Az Európai Unióban csupán néhány éve rendelték el az egyes régiókhoz köthető márkanevek fokozott védelmét, az ellenőrzött eredet rendszerének (Appelation d’Origine Controlée) azonban Franciaországban már jóval régebbi hagyományai vannak. A boroknál például a minősített termőterületet szigorúan korlátozták, és a származási helyet a parafadugóba is beleégették.

Forrás: Világgazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!