Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Az USDA 2008-as Outlook Konferenciája

Az USDA 2008. február 21-22-ig tartotta éves konferenciáját, melynek célja a 2008-as év mezőgazdasági kilátásainak elemzése volt.

Létrehozva:

|

Ed Schafer beszédében kiemelte, hogy 2008 jó éve lesz az amerikai mezőgazdaságnak. A Farm Bill mihamarabbi elfogadását az első számú prioritásnak nevezte. Az USDA célja, hogy az új törvény megőrizze biztonsági háló szerepét, de egyúttal igazi reformokra is kerüljön sor. Schafer szerint a hagyományos támogatások és intézkedéseken túl új irányokat, új prioritásokat kell találni, amelyek a vidék fejlődését elősegíthetik.

Kiemelte a szélessávú internetet, amelyet "a 21. század vasútjának" nevezett, a megújuló energiát, a cellulóz alapú etanolt és a vidéki Amerika kulturális és természeti örökségének megőrzését. Az USDA hasonlóan fontos prioritása, hogy megfelelő piacrajutási feltételeket biztosítson az amerikai mezőgazdasági termékeknek a nemzetközi piacokon. Így újra meg kívánják nyitni az ázsiai piacokat a marhahús számára, folytatni akarják a kétoldalú szabadkereskedelmi egyezmények útján történő piacfejlesztést, valamint bíznak a Dohai forduló idei lezárásában.

 
A 2008-as évre vonatkozó agrárgazdasági kitekintést Joseph Glauber, az USDA új vezető közgazdásza ismertette. Általános konklúzió, hogy változatlanul magas termelői árakkal kell számolni, és továbbra is jó éve lesz az amerikai mezőgazdasági termelőknek. Glauber szerint a 8 fő szántóföldi növény vetésterülete 7 millió acre-rel 252,3 millió acre-re (100,92 millió ha) nő 2008-ban. A kukorica vetésterülete az előrejelzések szerint 90 millió acre (36 millió ha) lesz[1], ami 3,6 millió acre csökkenést jelent 2007-hez képest.

A szójabab vetésterülete 71 millió acres (28,4 millió ha) körül fog alakulni, amely 7,3 millió acre-rel több a tavalyinál. A tavaly év végi és idei év eleji árverseny másik győztese a búza, melynek vetésterülete 3,6 millió acre-rel 64 millió acre-re (25,6 millió ha) nő.[2] A gyapotterületek ellenben 1 millió acre-rel csökkenni fognak. Glauber kiemelte, hogy a kedvező árak és kilátások miatt valószínűleg 2 millió acre terület jön majd vissza a termelésbe a Conservation Reserve Programból.

2008-ban továbbra is magas termelői árakkal kell számolni. 2007. rekord cash búzaárakat hozott, de csúcsokat ostromolt a szójabab és a kukorica ára is. Búza esetén 2007-ben a fogyasztás jóval meghaladta a kínálatot, amit az áthúzódó készletek rendkívül alacsony mértéke is jelez, azonban a 2008-as kilátások ezt ellensúlyozzák: Glauber szerint a világ búzatermelése kedvező időjárás esetén valószínűleg 40-50 millió tonnával meghaladja a tavalyit. A kukorica árát főként az etanolcélú kereslet húzza felfelé.

Jelenleg mintegy 7,3 Mrd gallonnyi (kb.276 millió hl) etanol gyártókapacitás van jelen az USA-ban, azonban Glauber szerint 2008/09 fordulójára már 12 Mrd gallon kapacitással kell számolni. Az állattartók gondjait tovább nehezítik a magas takarmányárak. A sertéstartás jövedelmezősége például az utóbbi időben csökken, ehhez képest 2008-ban a sertésállomány 4,2 %-os növekedést fog produkálni. A sertésimport jelentősen – közel 1 millió darabbal – emelkedik. Érdekesség, hogy a 2005-ös 8,9 malac/alom átlag 2008-ra már 9,3-ra emelkedik.

A teljes amerikai hústermelés 2008-ban eléri a 93 Mrd fontot (kb. 42 millió tonna), ami egy folyamatosan, bár nem meredeken növekvő tendenciát jelez 1996 óta. A marhahústermelés minimálisan, de csökkenni fog, mindezt azonban ellensúlyozza a sertéshús termelésének 5 %-os növekedése. A magas belföldi húskínálat miatt valamelyest csökken az élőállat ára, ellenben a gyenge dollár kedvez a húsexportnak. Így például rekordnagyságú sertéshús-exportot – 3,7 Mrd font, kb. 1,6 millió tonna – vetítenek előre 2008-ra. A broilercsirke exportja pedig 2 %-kal nő.

Glauber az élelmiszerárak 3-4 %-os növekedésével számol, melyből állítása szerint kb. 2 % írható az üzemanyagárak számlájára. A farmok nettó készpénz bevétele (net cash income) az előrejelzések szerint 51 %-kal haladja meg a 10 éves átlagot, és hajszállal marad el a 100 Mrd $-tól.[3] Érdekesség, hogy míg 2006.ban a nettó készpénz bevétel 23 %-át adták a kormányzati támogatások, addig 2008-ban ez a részarány már csak 13-14 % körül fog mozogni.
 
Mark Keenum, az USDA helyettes államtitkára meglehetősen rózsás képet festett a 2008-as az amerikai agrár-külkereskedelmi kilátásokról. A 2008-as agrárexport 19 Mrd $-ral nő az elmúlt évhez képest, és újabb rekordot dönt 101 Mrd $-ral[4]. Ami az amerikaiak számára bíztató, hogy az export növekedésének üteme jóval meghaladja az importét, így bár a 2008-as év rekordnagyságú importot- 76,5 Mrd $ – is jelent majd, a külkereskedelmi többlet több mint duplájára – 24,5 Mrd $-ra – nő.

A jó amerikai teljesítmény fő okát Keenum a gyenge dollárban a világszinten magas árakban, valamint egyes versenytársaknál tapasztalható gyenge terméseredményben látja. Az USA főbb exportpiacai továbbra is Kanada, Mexikó, Japán, EU, Kína, Dél-Korea, Tajvan, Egyiptom, Indonézia és Törökország maradnak. Mivel az USA mezőgazdasági exportfüggő, Keenum a piacnyitásban látja az agrárium jövőjét: állítása szerint minden 1 Mrd $-nyi exportnövekedés 12.000 új munkahelyet teremt az USA-ban. Érdemes egy pillantást vetni az amerikai exportpiacok részarányában bekövetkezett változásokra:

 
Ország
1996
2008
változás
Mrd USD
Kanada
6
15,7
+162%
Mexikó
5
14,5
+190%
Japán
11,9
11
-8%
EU-27
9
9,6
+7%
Kína
1,8
8,4
+367%
Dél-Korea
3,7
3,7
0%
Tajvan
2,9
3,5
+21%
Egyiptom
1,4
2,2
+57%
Indonézia
0,9
1,8
+100%
Törökország
0,6
1,8
+200%
Oroszország
1,2
1,8
+50%
Kolumbia
0,6
1,5
+150%
 
A táblázatból látszik, hogy visszaesett a Japánba és stagnál Dél-Koreába irányuló amerikai export, míg Kína nagyot bővült, hasonlóképpen Kanada és Mexikó is, ami a NAFTA eredményességét jelzi. Ez utóbbit sikerét Keenum is kiemelte, bár megjegyzem, az egyezmény társadalmi megítélése nem egységes. A demokrata elnökjelöltek például kilátásba helyezték a NAFTA újratárgyalását, illetve kilépést belőle, amennyiben az újratárgyalásba Mexikó és Kanada nem megy bele. A helyettes államtitkár szerint kiemelkedően szükséges, hogy a Kongresszus gyorsan ratifikálja a Panamával, Kolumbiával és Dél-Koreával megkötött szabadkereskedelmi egyezményeket.
 
Thomas Dorr, az USDA vidékfejlesztésért felelős helyettes államtitkára szerint a vidék újjászületik, szerepe felértékelődik. A vidékfejlesztés kulcsát a szélessávú internetes hozzáférés kiterjesztésében és a megújuló energiában látja. Előbbi megszünteti az izolációt, növeli a hatékonyságot, míg utóbbi óriási lehetőséget biztosít a mezőgazdaságnak.
 
A Farm Bill-lel kapcsolatban még az első nap délelőttjén elhangzott, hogy az USDA a Képviselőházzal gyakorlatilag megegyezett abban, hogy az alábbi feltételekkel eltekintenek a vétótól:
  1. az új változat tartalmazzon igazi reformokat,
  2. legfeljebb 6 Mrd $-ral lépheti túl a költségvetési keretet,
  3. ne tartalmazzon adóemelést a túllépés kompenzálására.
Este a vacsoránál azonban Chuck Conner miniszterhelyettes már arról számolt be, hogy a Szenátusnak más elképzelései vannak. Utóbbi javaslata ugyanis 22 Mrd $-ral lépte túl a keretet, és nem tartalmazta a szükséges reformlépéseket sem.
 
A konferencia kiemelt témája volt – ahogy a címe is jelzi: Energizing America in the Global Marketplace – a megújuló energia. A plenáris ülés speciális panelben foglalkozott a témával, ahol pro és kontra érvek is elhangozhattak. Paul Schickler a DuPont alelnöke szerint a kínálat a jövőben csak akkor képes lépést tartani a kereslettel, ha növeljük a termelékenységet (a termésátlagot) a rendelkezésre álló mezőgazdasági területen. Ebben pedig nagy szerepe van a biotechnológiának.

Schickler szerint a szárazságtűrő és a hatékony nitrogén-felhasználó fajták kifejlesztése áttörést hozhat[5]. 1980 óta a világ kukorica termőterülete 11 %-kal, míg a termésátlag 68 %-kal nőtt, 184 millió acre (mintegy 73 millió ha) "virtuális területet" teremtve. Larry Pope, a Smithfield Foods elnök vezérigazgatója kicsit árnyalta a kukorica alapú bioetanollal kapcsolatos képet. Pope szerint az állattartó és a húsfeldolgozó ágazatnak folyamatos veszteségeket kell elkönyvelni a magas takarmányárak miatt.

Fontosnak tart egy olyan diskurzust, ami felvilágosítja a fogyasztókat, hogy a drága élelmiszer az olajfüggőség csökkentésének az ára. Pope egyébként elmondta, hogy a fogyasztói preferencia drámaian megváltozott az utóbbi években. Azelőtt az áron, aminőségen és a kiszolgálás hatékonyságára helyezték a hangsúlyt, míg ma az élelmiszerbiztonságra, állategészségügyre, hormonmentességre, organikus és természetes eredetre stb. Robert Dinneen, a Renewable Fuels Association elnök vezérigazgatója szerint az igazi kihívás a 100 $-os olajár.

Méltatta az új energiatörvényt. Kiemelte, hogy az épülő új üzemek már sokkal hatékonyabbak lesznek CO2 kibocsátás szempontjából, mint elődjeik. Igaz, hogy az etanol hozzájárult a takarmányárak növekedéséhez, de a drágulás igazi oka a nyersolaj volt. 2007-ben például 4 millió tonna szeszipari mellékterméket használtak fel az USA-ban takarmányozásra, ami igen jelentős. Az etanolbiznisz 238 ezer munkahelyet teremtett az Egyesült Államokban, adóbevételt biztosított, és hozzájárult a GDP növekedéséhez. A cellulóz alapú etanolgyártásé a jövő, az első üzemek beindítása – kísérleti jelleggel – most van folyamatban.

 
A konferencia előadásai a www.usda.gov/oce/forum/speeches.htm honlapon elérhetők.


[1] Ez az új adat némiképp magasabb az USDA 2008. február elején publikált hosszú távú előrejelzéseihez képest. Ott a prognosztizált vetésterület 88 millió acres volt.

[2] Az USDA hosszú távú előrejelzéséhez képest 1 millió acre csökkenés észlelhető.

[3] Összehasonlításképp: 2006-ban 67,9 Mrd $, 2007-ben pedig 87,4 Mrd $. Az USDA hosszú távú előrejelzése 94,1 Mrd $-ral számol.

[4] Kb. 17675 Mrd Ft.

[5] Az ebéd során alkalmam nyílt néhány szót váltani a Syngenta Minnesota-i vetőmagközpontjának egyik munkatársával. ő körülbelül 10 évre becsülte a fenti fajták kikísérletezéséhez szükséges időt.

Forrás: FVM – Dr. Tóth Attila

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!