Agrárgazdaság
Drágulás az árupiacon
A befektetési alapok spekulatív vásárlásai nyomják az árupiaci árakat – összegezik elemzések az elmúlt napok áremelkedéseit.
A dollár múlt heti gyengülésének folytatására számítanak a nagyobb intézményi befektetők, akik a növekvő inflációs veszély miatt vesznek a nemesfémek mellett most szinte bármilyen terméket. Ez segítette a Londoni Fémtőzsdén tegnap az acél határidős kereskedésének megindítását is.
A helyzetet csak bonyolítja, hogy a kőolajtól a fémeken át az élelmiszerekig a zavaros előállítás és a csökkenő készletek miatt válhat tartóssá az árak szárnyra kapása, s ezt a csillapodni nem akaró, Kína és India egyes részeit sújtó éhínség is prosperáló befektetéssé teszi. Az UBS Bloomberg 26 terméket követő árupiaci indexe az idén eddig 14 százalékot emelkedett.
A múlt héten az arany állított be rekordárat 953 dolláron, ráadásul a nemesfém-kereskedők szerint a spekulatív befektetők ezer dollár fölötti célárakat fogalmaztak meg. A World Gold Council előrejelzése szerint az idén tovább nyílik az olló a kereslet és az elégtelen kínálat között, amiért a dél-afrikai Eskom áramszolgáltató elégtelen ellátása miatt bezárandó bányák okolhatók. Afrika második legnagyobb bányája, a Gold Field kénytelen 6900 munkásától megszabadulni, és kitermelés-előrejelzését 25 százalékkal csökkenteni.
Az arany így beérni látszik a platina elmúlt hetekben tapasztalt rekordszárnyalását, amit szintén a világ szükségleteinek 80 százalékát kielégítő fekete kontinens bányáit sújtó áramkimaradások és sztrájkok segítettek. A platina és kistestvére, a palládium számít az elmúlt év legjobb árupiaci befektetésének, mivel áruk csak az idén már több mint 40 százalékot drágult: a platina 2192 dollárig unciánként, a palládium pedig átlépte az 500 dolláros határt. Közben más nemesfém is történelmet ír: az ezüst 27 éves csúcsra kapaszkodott fel: unciánként 18,18 dollárra.
Az élelmiszerek közül most a robusta kávé és a kukorica viszi el a pálmát. A kávé tonnája múlt héten tíz és fél éves csúcsot (2453 dollárt) ért el, piaci szakértők szerint a tavalyi húszszázalékos drágulást sem csupán a növekvő fogyasztás, hanem a befektetési alapok mind nagyobb spekulációs étvágya idézte elő. A kukorica 23 százalékot drágult tavaly, amit a magas energiaárak miatt növekvő bioetanol-felhasználás generál.
Az USA-ban ráadásul erősödik a félelem, hogy a gyenge dollár és a geopolitikai bizonytalanságok – most éppen az Irán elleni szankciók, valamint a török–kurd belharc az észak-iraki határ mentén – miatt nem lesz elég üzemanyag, ez pedig az inflációnak adhat újabb lökést. Március 5-én tartja értekezletét a világ kőolajellátásának 40 százalékáért felelős OPEC, amely az előzetes nyilatkozatok szerint akár csökkentheti is kitermelését, ezzel a múlt héten már a 100 dolláros lélektani határon átlépett jegyzést tartósan visszaküldheti e szint fölé. A tegnapi 99,70 dolláros ár is azt mutatja, hogy a fekete arannyal kereskedők ugrásra készen állnak a meglódulásra, elemzések szerint ugyanis már februárban napi kétszázezer hordóval csökkent a két legnagyobb kitermelő, Szaúd-Arábia és Irán felhozatala.
Forrás: Világgazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen