Agrárgazdaság
Több lábon álló termelők
A sokszínűség jellemzi a Kecskemét környéki agrárterületek gazdálkodását – állapították meg helyi érdek-képviseleti szakértők.
A változatosság abból fakad, hogy a mezőgazdaságból élők mindig is a „több lábon állásra” törekedtek. Ennek oka az, hogy a térség kedvezőtlen, csapadékszegény időjárása kockázatossá teszi a termelést. Ezért a gazdálkodók úgy igyekeztek kivédeni a sokszor hátrányos környezeti és piaci hatásokat, hogy többféle agrártevékenységre rendezkedtek be.
Az agrárvállalkozások és a kistermelők a megyeszékhely közelében néhány tízezer hektárt művelnek, amelynek minősége nagy eltéréseket mutat. A jó adottságú, déli területeken megmaradtak az állami gazdasági időszakból „örökölt” nagyobb táblák, ezeken a gazdálkodók szántóföldi növényeket (gabonaféléket, takarmány- és ipari növényeket) vetnek. A többi föld – főként az északi és a nyugati határban – rosszabb minőségű, homokos terület, amelyen szőlő-, gyümölcs- és kertészeti termelés folyik.
Az uniós csatlakozás óta a vetésszerkezetet alapvetően befolyásolták a hektárra vetített uniós földalapú támogatások, mivel a hozzájuk kapcsolódó nemzeti kiegészítéssel együtt jelentős pluszbevételt hoznak – állítják szakértők. Ezért a gazdálkodók egy része olyan területeken is szántóföldi növénytermelésre tért át, ahol az EU-források nélkül a termelés nem lehetne jövedelmező. Kedvezőtlenül hatottak viszont a térségben a szőlőkivágásokhoz nyújtott uniós források, mert ezek az ültetvények felszámolására ösztönözték a tulajdonosokat. Ráadásul a felvehető összeg függött az elért terméseredményektől is, így több esetben a jobb szőlők estek áldozatul a programnak.
A Kecskemét környéki gyümölcsösöket (elsősorban kajszibarack- és meggyültetvényeket) ugyanakkor az elmúlt években (is) a fagy tizedelte meg, a tavalyi természeti csapások pedig különösen nagy veszteségeket okoztak. Elképzelhető, hogy a fák jelentős része maradandó károsodásokat szenvedett. Emellett a térségben egyre nagyobb gondot okoz a műveléshez szükséges kézi munkaerő előteremtése is, amelyet a szigorodó – több esetben túlzottnak tartott – munkaügyi ellenőrzések is nehezítenek.
Az állattartásban a hagyományos nagyüzemi telepek szerepét fokozatosan a magángazdaságok veszik át, de a térségben továbbra is minden fontos haszonállatfaj megtalálható. A szarvasmarha-tenyésztést a lajosmizsei charolais-állomány határozza meg. Ugyancsak itt működik az a svájci tulajdonú nyúlvágóhíd is, amely mára a környéken komoly termelői integrációt épített ki. A háztáji sertéstermelés ugyanakkor leépülőben van a kedvezőtlen piaci hatások miatt és ugyanez a jellemző a liba- és a csirketartásra is. A pulykatermelők helyzete viszont stabilizálódott, miután a Kecskeméti Baromfifeldolgozót Kft.-t korábban megvásárló termelői csoport pulykavágásra állt át.
Az élelmiszer-ipari cégek közül ma a százszázalékos magyar tulajdonban lévő Univer Produkt (UP) Zrt. számít a legnagyobb vállalkozásnak – közölte Molitórisz Károly, a társaság vezérigazgatója. Az ételízesítőket és bébiételeket gyártó cég tavaly 11,3 milliárd forintos árbevételt ért el, szemben a 10,5 milliárdos eredeti tervvel. Az UP elsősorban az exportban növelte forgalmát, míg itthoni árbevétele – elsősorban a majonéz-, a mustár- és a ketchuppiacon – egy-két százalékkal bővült 2007-ben – tette hozzá a vezérigazgató.
Az Univer Produkt két kecskeméti és egy hetényegyházai telephelyen termel, és 470 főt foglalkoztat. A teljes – főként kereskedelmi tevékenységet folytató vállalkozásokat is tömörítő – cégcsoport pedig összesen 1300 embernek ad munkát. A kimutatások szerint az Univer csoport a 250. helyet foglalja el a legnagyobb hazai vállalkozások rangsorában. A társaságok konszolidált eredménye meghaladta az 1,2 milliárd forintot 2006-ban.
Forrás: Világgazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok