Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Végre elkezdődött az infláció mérséklődése

A Napi-konszenzusnak megfelelően 7,1 százalékkal növekedett a januári infláció az előző év azonos időszakához képest, s ezzel ismét mérséklődésnek indult az árindex, azonban a szerkezete több meglepetést is okozott – derült ki a tegnapi KSH-adatokból.

Létrehozva:

|

Minden évben nagy kérdés, hogy a háztartási energiában bekövetkező árváltozások melyik hónapban és milyen mértékben érintik a lakosságot. Az év eleji drágulások most január-február helyett február-márciusra tolódtak – mondta Lányi Bence, a Raiffeisen szakértője. Ugyancsak meglepetést okozott a ruházkodási cikkeknél a 4,6 százalékos csökkenés, ami lényegesen magasabb érték a szezonalitás által indokoltnál. Ugyan sejthető volt, hogy a vártnál jóval nagyobbak a leértékelések, ám mértékük meglepte az elemzőket.

A képet borússá teszi viszont, hogy a várakozásokkal ellentétben az élelmiszerárak mégsem mérséklődtek, sőt! Csak egytized százalékponton múlt, hogy nem érték el az októberi 2 százalékos növekedést, s így megszakadt a szeptemberi 2,2 százalékot követő mérséklődő ütem. Az adat megítélése azonban egyáltalán nem egyértelmű. A nyers élelmiszereknél októberben, míg a feldolgozott termékeknél decemberben tetőzött az áremelkedési ütem, s bár a mostani érték tényleg magasabb volt a vártnál (a hústermékeknél még be nem következett drágulás pedig felfelé mutató kockázatot jelent), lényegében nem téríti el a mérséklődő tendenciát.

Jóval szkeptikusabb forgatókönyvet lát Suppan Gergely, a Takarékbank szakértője. Szerinte több elkerülhetetlen drágulással kell még számolni. A gabonaárak 10 százalékkal növekedtek a budapesti árutőzsdén, s az energiaköltségek folyamatos emelései is alátámasztják, hogy a pékek további áremeléseket akarnak, bár ennek egyelőre a kiskereskedelem még ellenáll. A tejtermékeknél viszont már látszik, hogy a termelők gyakran exportra termelnek, mivel a hazai tejipar nem hajlandó kifizetni az általuk kért árakat. Hasonló a helyzet még például a gyümölcsleveknél, a mireliteknél vagy a konzerveknél is, azaz még jó pár területen számíthatunk drágulásra.

Vannak olyan vélekedések, hogy a hústermékeknél az év közepétől megszűnhet az import okozta nyomott árszint, és az sem biztató, hogy a tavaly inflációmérséklő cukorárak januárban szintén elkezdtek növekedni. Az élelmiszerekhez köthető szeszes italoknál (sör, bor, pálinka) a drágulás szintén várat magára. A mostani igen magas (1,7 százalékos) egyhavi drágulás csak a megnövelt jövedéki adóval terhelt termékek polcokra kerülésére vezethető vissza. A szolgáltatások is nagymértékben drágultak, ezeket azonban elsősorban a hatósági áras szolgáltatások (mint a helyi tömegközlekedés, a posta vagy a szemétszállítás) emelése eredményezte. 

 A várakozásokkal kapcsolatban: az, hogy az energiaárak nem januárban, hanem a következő hónapokban emelkednek, nem rontják, csak átütemezik az idénre az elemzők által várt 5,7 százalékos inflációt. Viszont még továbbra sem lehet tudni, hogy milyen mértékben drágítanak a gázon, s az említett élelmiszerár-emelkedések nagysága és időzítése is kiszámíthatatlan. A gázpiac liberalizációja és a lakosságra áthárított ipari energiaárak emelkedése szintén nem csökkenti a mutatót. A forint gyengülése már most megjelent a Mol üzemanyagárainak, valamint a tartós ipari cikkek árának emelkedésében (utóbbi az elmúlt egy évben csak egyszer növekedett), és bár az árfolyam némiképp stabilizálódni látszik, nem lehet kizárni a további gyengülés lehetőségét.

Forrás: Napi Gazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!