Kapcsolatfelvétel

Hírek

Egymillió gyanús hektár

A schengeni határok áthelyezése nem növeli meg a nyugati gazdák érdeklődését a magyar földek iránt. Aki akart, már itt van, állítják szakmai körökben. Olyannyira, hogy csaknem egymillió hektár esetében igen figyelemre- méltó szerződésekre akadt egy agrárszervezet.

Létrehozva:

|

A nyugati és északi határszakaszokon december 21-e után akadálymentessé válik az átkelés, ám ez aligha okozza majd a külföldi gazdák, gazdaságok magyarországi invázióját – állítják egybehangzóan mezőgazdasági és agráripari szakmai szervezetek. Aki akart, már megjelent, és itt gazdálkodik, a schengeni határok áthelyezésén már nem múlik semmi – mondják.

Csaknem általános a vélekedés arról is, hogy a külföldiek részéről a következő nagy roham 2011 után várható. Ekkor jár le az az európai uniós csatlakozási tárgyalásokon kiharcolt moratórium, amely szerint külföldiek nem vásárolhatnak termőföldet Magyarországon. Akadnak azonban néhányan, akik szerint nem kell addig várni, s a vásárlások sora egy-két éven belül igen nagy számban elindulhat. Véleményüket a földbérleti adatokra alapozzák.

A magyar területek iránt eddig leginkább osztrák, német, olasz, dán és holland mezőgazdasági termelők érdeklődtek. Aligha meglepő, hogy ebben a nyugati határszélen fekvő három megye a legérintettebb. – Információink szerint Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala megyében körülbelül azonos, 30-30 ezer hektárnyi területet használnak a külföldiek – mondta lapunknak Horváth Gábor, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) főtitkára.

Pontos adatok nincsenek, ám a visszajelzések szerint a földek döntő részét nem magánszemélyként, hanem társasági formában művelik. Ráadásul a vállalkozások dolgozói nem ingáznak hazájuk és Magyarország között, hanem idetelepültek, vagyis a teljes eszközállományukat is itt tartják. Évek alatt már kapcsolataikat is kiépítették a hazai alvállalkozókkal, szolgáltatókkal. "Apró" szépséghiba viszont, hogy az általuk végzett munka sokszor a szürke- vagy a feketegazdaságban jelenik meg.

A helyi szervezetek beszámolói szerint a külföldiek ráadásul egyre agresszívabban terjeszkednek. Sok esetben ráígérnek a bérleti díjakra, s egyre gyakrabban tapasztalható, hogy a tulajdonosok a "kedvükért" felbontják az érvényben lévő szerződéseiket, majd velük állapodnak meg. A fejlemények mögött Horváth Gábor szerint az Európai Unió 2009-től vélhetően változó agrártámogatási rendszere húzódik meg. A szubvenció két év múlva már kizárólag területalapú lesz, vagyis a nagyobb gazdaság után több támogatás igényelhető.

Az erdő nem jó üzlet

A külföldi vásárlók nem igazán találtak rá a honi erdőkre sem. Mőcsényi Gyula, a Fagazdasági Országos Szövetség (Fagosz) titkára elmondta: csak elvétve lehet hallani arról, hogy külföldiek magyar erdők iránt érdeklődnének. Akik mégis jönnének, azok leginkább otthoni tevékenységük kiegészítéseként fektetnek be, például fűrészüzemük alapanyag-ellátását szeretné egyikük ily módon biztosítani. A lehetséges vásárlók egyelőre kivárnak. Ez azzal magyarázható, hogy az erdőgazdálkodás jövedelmezősége Európában elég alacsony.

A tőkebefektetéshez képest a megtérülés évente csupán 1-3 százalék. Ráadásul 2007 végéig Magyarországon a tulajdonosoknak erdőfenntartási járulékot is fizetniük kell – ez jövő év elejétől megszűnik. Emellett – tervek szerint – tavasszal számottevő változások lesznek az erdőtörvényben, amelyekkel a potenciális befektetők biztosan tisztában akarnak lenni. Így fejleményekre csak ezután lehet számítani.

Korántsem biztos azonban, hogy 2009-ben még a bérleti díjak tartják lázban a hazai mezőgazdasági szereplőket. A MOSZ által közelmúltban vizsgált országos statisztikák ugyanis igencsak érdekes adatokat mutatnak – hívta fel a figyelmet a főtitkár. Az adatok szerint a magánszemélyek által művelt területek szinte teljes egészében a tulajdonukban vannak. A "gond" nem is ezekkel, hanem a kiadott földekkel van. A közelmúltig a MOSZ-nál is azt feltételezték, hogy utóbbiak esetében döntően bérleti szerződés van érvényben. Meglepetésükre azonban nem ez a helyzet.

Az országos statisztikából kiderült – mondja Horváth Gábor -, hogy ezeket a területeket haszonélvezeti jog keretében művelik, vagy – ami még jellemzőbb – szívességi használatban vannak, vagyis nem fizetnek utána semmilyen díjat. A most áttekintett adatok szerint az így "működő" földek nagysága gyanúsan nagy, körülbelül egymillió hektár – állítja a főtitkár. A hazai jogszabályok szerint pedig itthon elbirtoklással külföldi is szerezhet tulajdont. Ehhez "csupán" az kell, hogy másnak a tulajdonát 15 évig háborítatlanul használja. Ha ez összejön, kérheti tulajdonjoga bejegyzését.

Horváth Gábor szerint valóban olyan nagy területről van szó, hogy könnyen elképzelhető, az említett szívességi használatok döntő része mögött ilyen hallgatólagos megállapodások húzódnak meg. Ha a kilencvenes évek közepén érkező külföldi gazdák valóban megkötötték ezeket a megegyezéseket, akkor bizony 2-3 év múlva, azaz 2011 előtt jelentős földek kerülhetnek immár tiszta jogi körülmények között is a kezükbe. Ráadásul ma már az összes megyében tudnak külföldiek mozgolódásáról.

Dombóvári J. Tibor, a Magyar Földbirtokosok Országos Szövetségének alelnöke még konkrétabban fogalmazott. Szerinte azokon a helyeken, ahol a földet szívességi használat keretében külföldiek művelik, egészen bizonyos, hogy a tulajdon már a külföldiek kezében van. Azt nem kívánta megbecsülni, hogy az így érintett terület mekkora lehet. Összességében azonban úgy véli: a teljes, mintegy 6 millió hektáros hazai agráripari és mezőgazdasági területnek legalább 10 százalékát már nyugati gazdák birtokolják. Az is biztos, hogy ez az arány a Dunántúlon lényegesen magasabb.

A szervezet információi szerint itt vannak olyan települések, ahol a külterületnek több mint 25 százaléka külföldiek kezében van. Úgy látja, éppen ezek miatt a schengeni határszakasz áthelyezése nem vált ki majd nagyobb érdeklődést a hazai földek iránt, de, mint hozzátette, a moratórium lejárta sem. Aki akarta, így vagy úgy, de már megszerezte a földjeit. Ezek az üzletek majd nyilvánosságra kerülnek, de új gazdák nagyobb számban már nem jelennek meg.

Folyik a földbirtokok koncentrációja – vélekedik Torma Gyula, a Zala Megyei Agrárkamara titkára is. Megjegyzi azonban, hogy ebben azért még a hazai termelők játsszák a főszerepet. A szervezetnél úgy becsülik: a megye mezőgazdasági területének 10-12 százalékát, körülbelül 30 ezer hektárt használnak nyugati gazdák. Elsősorban szántóföldeket keresnek, a gyep és az erdő nem hozza lázba őket.

Az, hogy milyen módon növelik birtokukat nem nagyon téma. Három-négy olyan esetet tudnak például, hogy külföldi állampolgár magyar felesége segítségével vett földet. A zsebszerződésekről ma már senki sem beszél, már szinte mindenki elfelejtette. Mindössze egy próbaper volt, ám annak sem lett eredménye. Torma Gyula azért hangsúlyozta: a gyümölcs- és tejtermelésben példaértékű a külföldiek munkája. Ha nem jelentek volna meg, akkor a megyében a regisztrált szarvasmarha- és tehénállomány a jelenleginél jóval kisebb lenne.

A Vas Megyei Agrárkamaránál nem akarták megbecsülni a nyugati gazdák által használt terület nagyságát. Imre János, a szervezet titkára azért annyit megjegyzett: ez bizony nem kevés. Több telepet is megvásároltak már. Elsősorban értékesebb terményeket, növénykultúrákat, cukorrépát vagy napraforgómagot termelnek. A zöldség-gyümölcs ágazat iránt viszont csak elvétve érdeklődnek.

A vásárlás, bérlés során egyértelmű a vezérelvük: azt tartják szem előtt, hogy hogyan tudnának koncentrált gazdaságot kiépíteni. A fejlemények miatt a német ajkú gazdákat a kamarai munkába is szerették volna bevonni, ám, mint Imre János fogalmazott: nem találtak egymásra.

Forrás: Népszabadság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hírek

Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken

Április 22., a Föld napja ismét ráirányítja a figyelmet a természeti környezet, az erdõk fenntartható használatának problémájára. A Pilisi Parkerdõ tavaly vezette be az Erdõbarát Rendezvény minõsítési rendszert, hogy ezzel segítse az erdei sport- és túraprogramok szervezõit és résztvevõit a közös cél, a természeti értékek, az erdõ ökológiai egyensúlyának megóvásában. Eddig már közel száz sportszervezõ csatlakozott a minõsítési rendszerhez. A Parkerdõ célja idén tovább bõvíteni a nagy sikerrel indult kezdeményezést.

Létrehozva:

|

Szerző:

2022-ben közel harmincezer fõ vett részt 217 regisztrált rendezvényen, melyek jellemzõen erdei sportesemények, teljesítménytúrák, terepfutó- és erdeikerékpár-versenyek voltak. Az erdei versenyek szervezõi által befizetett erdõfenntartási hozzájárulás több mint nyolcmillió forintot tett ki. Összehasonlításul: a Pilisi Parkerdõ évente megközelítõleg 400 millió forintot fordít saját forrásból az erdei turisztikai infrastruktúra fenntartására.

Az erdõtörvény kimondja, hogy bár az állami erdõterületek zöme szabadon látogatható, üzleti célú hasznosításukhoz az erdõkezelõ hozzájárulására van szükség. A Budai-hegység, a Pilis és a Visegrádi-hegység, valamint a Gödöllõi-dombság a fõváros közelsége miatt az ország leglátogatottabb erdei közé tartoznak. Ez igaz a fizetõs, nevezési díjas erdei sportrendezvényekre is: évente több száz ilyen verseny és teljesítménytúra zajlik az említett területen. A minõsítési rendszer bevezetésére azért is szükség volt, mert a Budapest környéki erdõk jóformán elérték befogadóképességük határát, és a látogatottság idõnként veszélyezteti az erdõk természetes értékeinek megóvását.

Fotó: Pilisi Parkerdõ

A Pilisi Parkerdõ célja, hogy a sikeres tavalyi év után – amikor közel száz verseny- és rendezvényszervezõ csatlakozott a kezdeményezéshez – tovább bõvüljön az Erdõbarát Rendezvény minõsítést elnyert programok és versenyek köre, és 2023-ban minél több szervezõ, illetve úgynevezett „instant túra” (rajtidõponthoz nem kötött, de nevezési díjas túralehetõség) kapcsolódjon a Erdõbarát Rendezvények minõsítési rendszerhez. Ezek az események megtalálhatók a Pilisi Parkerdõ honlapján is.

A bõvülést segíti, hogy az erdei rendezvények szervezõi is egyre nagyobb számban ismerik fel, hogy az általuk rendezett verseny, túra, egyéb fizetõs rendezvény helyszíne, az erdõ nem egyszerû adottság, amely „csak úgy ott van”, hanem komoly szakértelemmel és jelentõs ráfordítással létrehozott, fenntartott komplex életközösség. Ennek megóvása az erdõgazdálkodó, a természetvédelmi szervezetek és az erdei rendezvények szervezõinek közös felelõssége. Így az Erdõbarát Rendezvény rendszerben részt vevõ szervezõk elkötelezettek abban, hogy az általuk szervezett események az erdei életközösséget a lehetõ legkevésbé zavarják, nem terhelik az erdõt hulladékkal, a pályákat kizárólag újra felhasználható szalagokkal jelölik és az összes szükséges engedélyt beszerzik.

agrotrend.hu / Pilisi Parkerdõ Zrt.

Tovább olvasom

Hírek

Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka

Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka, a gazdálkodók április 7. és május 15. között adhatják be szankciómentesen a szükséges dokumentumokat a Magyar Államkincstárhoz (MÁK) – mondta Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár a kétnapos VIII. Duna-Tisza közi Agrár Expón, Kiskőrösön.

Létrehozva:

|

Szerző:

A politikus hangsúlyozta: az egységes kérelmek a továbbiakban is beadhatók, június 9-éig azonban már csak szankcióval együtt fogadja be az igényeket a MÁK.  

Czerván György a mezőgazdasági és a kertészeti munkákról elmondta: a területek többségén már javában zajlik a talaj és a magágy előkészítése.

A termelők őszi búzát mintegy 963 ezer hektáron, őszi árpát mintegy 239 ezer hektáron, őszi káposztarepcét pedig több mint 281 ezer hektáron vetettek. Az őszi gabonák állapota többségében megfelelő – mondta.

A tervek szerint a gazdák tavaszi árpát több mint 55 ezer hektáron, kukoricát mintegy 1,1 millió hektáron, míg napraforgót közel 658 ezer hektáron vetnek majd – tette hozzá.

Foto:123RF

Mint mondta: az idei évtől a juh- és kecsketartók új támogatást igényelhetnek. A tenyészkos és -bak tenyésztésbe állításához az agrártárca az idén mezőgazdasági csekély összegű támogatást nyújt.

Az államtitkár hangsúlyozta, a minisztérium 1,7 milliárd forint összegű kerettel jövedelempótló támogatást hozott létre a madárinfluenza miatti károkkal leginkább érintett kacsa- és libaágazatok részére. A Magyar Államkincstár a támogatási kérelmek nyomtatványait április 15-éig küldi ki az érintetteknek.

Czerván György szólt a Nemzetgazdasági Minisztérium Azonnal cselekszünk elnevezésű programjáról is. A madárinfluenza miatt bekövetkezett foglalkoztatási nehézségek enyhítésére – elsősorban a vágó- és feldolgozó vállalkozások számára – a nemzeti költségvetésből mintegy egymilliárd forintos összeg áll rendelkezésre.

A Bács-Kiskun megye egyik legnagyobb rendezvényén, a kiskőrösi agrárexpón 140 termelő mintegy 2 500 terméket állított ki.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom

Hírek

Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok

A magyar-román élelmiszergazdasági kapcsolatok fejlesztésében számos kiaknázatlan lehetőség rejlik – mondta Feldman Zsolt az Országos Takarékpénztár (OTP Bank) Befektetői konferenciáján, Budapesten.

Létrehozva:

|

Szerző:

A Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta: van igény a jó minőségű magyar élelmiszerre Romániában – ezt mutatják az adatok is – hiszen a magyar agrárgazdaság számára keleti szomszédunk a második legfontosabb export célország volt az elmúlt években, 2016-ban részesedése az agrárkivitelből 11,5% volt.

Feldman Zsolt kifejtette: 2016-ban a magyar-román agrár-külkereskedelemben a magyar kivitel értéke 927 millió euró, a behozatal mintegy 250 millió euró volt, az aktívum 678 millió eurót tett ki tavaly. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: a gabona- és olajos növény kivitele logisztikailag romániai kikötőkből zajlik, ez részben megjelenik a statisztikákban is.

A Romániába irányuló agrártermékek közül a helyettes államtitkár megemlítette: jelentős a búza, a kukorica, a búzaliszt, a takarmányok és a különböző tejipari termékek kivitele, kedveltek még a baromfi- és sertéshúsok valamint a csokoládé tartalmú élelmiszerkészítmények is.

A magyar termékek elismertek, népszerűek, nem csak a magyarok által lakott régiókban. Gyártói és saját márkás termékekként is szép számmal találhatók a nagy élelmiszer-forgalmazó láncok polcain is – fogalmazott a helyettes államtitkár.

Feldman Zsolt kiemelte: Románia gazdasága folyamatosan bővül, megelőzve több régióbeli országét: 4,8%-kal növekedett az ország gazdasága 2016-ban, az élelmiszeripari termékek és nem alkoholos italok áfájának 24%-ról 9%-ra való csökkenése komoly fogyasztásnövekedést eredményezett. Az országban továbbra is élénkülő belső kereslettel és fogyasztással számolhatunk, ezért a magyar vállalkozásoknak is számos potenciális lehetőség rejlik keleti szomszédunk piacán.

Mindkét ország érdeke a magyar-román vállalatok hatékonyabb együttműködése, hiszen önállóan a jelenlegi tőkeellátottsággal nehéz versenyképesnek lenniük a nyugat európai élelmiszeripari cégekhez képest. Hozzátette: meg kell találni a kölcsönösen előnyös üzleti kapcsolatokat, a magyarországi és romániai befektetési lehetőségeket és megteremteni a megfelelő finanszírozási formákat annak érdekében, hogy a térség versenyképessége felzárkózhasson nyugati szomszédjaink régióihoz – jegyezte meg a helyettes államtitkár.

agrotrend.hu / FM

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!