Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

A borászat egri csillagainak megteremtője

Dr. Csizmazia Darab József pár hónap híján kilenc leélt évtized terhével a vállán is töretlen energiával mesél az elmúlt évtizedek munkájáról, eredményeiről, s persze a szőlővesszőkről, amelyektől további nemzetközi sikert vár. Az egri tudományos műhelyben végzett munkája nyomán borászatok virulnak, hungarikumok születtek és a szakmában talán senki nem tett nála többet azért, hogy a magyar bor ismét versenyképessé válhasson a világpiacon.

Létrehozva:

|

    – Hatvan év nemesítői munka áll mögöttem. Harmincéves voltam, amikor visszatérve az édesapám által finanszírozott németországi, ausztriai és svájci tanulmányút után, agrármérnöki diplomával felvettek a budapesti Ampelológiai Intézethez. Majd Egerbe, a Szőlészeti és Borászati Kutatóintézethez küldtek, szőlőnemesítőnek. Kétirányú feladatot kaptam: egyrészt a Bikavér típusú vörösbort adó szőlőfajták nemesítését, másrészt a filoxéra és peronoszpóra által tönkretett hazai szőlőültetvényeken elterjedt, 45 ezer hektáron ültetett direkttermő fajták leváltására alkalmas, ellenálló és európai minőséget adó fajták nemesítését. Az alapok megteremtése, vagyis a fajtagyűjtemény létesítése, a laborfelszerelés, növényház építése után kezdődhetett a tervezett, szabadalmi értékű keresztezési kombinációk elvégzése – foglalja össze a nagyívű pálya első évtizedét dr. Csizmazia Darab József.
    
Dr. Kosinsky Viktor irányításával kezdődött a nemesítés. A francia direkttermő hibridek és a minőségi őshonos fajták keresztezéséből született meg az „Egri csillagok” elnevezésű fajtacsoport, amely már Dr. Csizmazia Darab József nevéhez fűződik. Az első sikeres hibridek 10-15 év után váltak alkalmassá a kiemelésre, majd több évnyi összehasonlító vizsgálat kedvező eredményei váltak bejelenthetővé, hogy az Országos Fajtaminősítő Intézet újabb több évnyi vizsgálat után megadja az állami elismerést. 
  
 – Melyek voltak az első elismert fajtái?

– Az Agria, a Titán és a Tizián, melyek éppen harminc éve kapták meg az elismerést. Az Agria (Eger latin neve) ma már szinte nevetséges indokkal nem tarthatta meg a nevét – mert az egri Agria bútorgyárat is így hívták. Maga a fajtajelölt mind önálló vörösborként, mind az Egri Bikavér előállításához megfelelő házasítási partner, alkalmasnak minősült kedvező, az időjárástól is független színanyaga révén. Bizony mérgelődtem, azután eszembe jutott a Turán, és végül itthon ezt a nevet kapta, miközben külföldön, például Kanadában, megtartotta az Agriát. Az elismerést nem követte támogatás, akkor a Bikavér és a színhiányos vörösborok javítására inkább spanyol festőfajtákat használtak; húsz év kellett, hogy az érdeklődés feltámadjon.

A fehér Bianca, amely a feleségemről, munkám nagy segítőjéről kapta a nevét,húsz év után 1982-ben, a Medina huszonöt év után 1984-ben, a Néró huszonnyolc év után 1993-ban kapta meg az állami elismerést. Az utóbbi például Svájcban is fajtaoltalmat kapott – utal a szakmai kontroll időigényére a szőlőnemesítők doyenje.
    
A Turán – ha kissé megkésve is – kezd ismertté válni idehaza is. Lassan feltűnnek a belőle készült borok az üzletek, szaküzletek polcain. Demeter Csaba egri borász szerint pincészetének életében meghatározó lesz ez a fajta, számol vele a Bikavér összeállításánál is, sőt tervezi a csak magyar fajtákból készítendő Bikavért. Nem érzékeny, jól bírja az egri klímát, a szárazságot és a csapadékosságot egyaránt. Alacsonyan tartott termésmennyiséggel megállja a helyét a nemzetközi csúcsborok erős mezőnyében is. A pincészet kész Turánja a legjobb vörösboruk.
    
Az ország nyugati végén, Sopronban, más környezetben is sikeresnek bizonyult a Turán. Németh Ottó borász eredetileg azért telepítette ezt a fajtát, hogy ha valamelyik évben színhiányos lesz a Kékfrankos, vagy a Zweigelt, majd ez segít. Ám erre nem volt szükség, ezért önálló borként vitte be a pincészetbe. Tökéletesen bevált. Az emberek olyannyira megkedvelték, hogy az 1200 tőke termése már júliusban elfogy. Emellett ellenálló a betegségekkel szemben; tavaly például csak háromszor kellett permetezni. Az sem mellékes, hogy korán lehet szüretelni, volt már olyan év, hogy augusztus 13-án szedték.                                                                              
       
– A hazai szőlőtelepítésben mit változtatna, hogy komoly nemzetközi sikereket érhessünk el?
    
– Csakis a hungarikumokkal látom ezt lehetségesnek, hiszen a francia fajtákból éppen elég a versenytárs. Meg kellene értetni a magyar indulókkal, hogy egy-két hazai fajtával is érdemes megmérettetni magukat. A Turán, a Titán, a Tizián, a Medina és a Kadarka például alkalmas lenne a Bikavér mítoszának újjáépítésére.
    
– Természetesen már sok éve nyugdíjas. Eljut Önhöz a lassan beérő sikereinek a híre?
   
 – Szerencsére ma is gyakran keresnek, mind itthonról, mind külföldről. Például Odesszából kérték, hogy engedélyezzem a Bianca ottani telepítését, amit örömmel, és térítés nélkül tettem meg, hálából annak az ukrán családnak, amely a háború idején megsebesülésemkor ápolt. Érkezett már hozzám Ausztriából Zalagyöngye és Bianca, ott mindkettő védett fajta. Brüsszelben 1997-ben a Néro kapta meg – magyar-német közös előterjesztés alapján – ezt a rangot. Szülővárosomban, Balatonfüreden a Széchényi Ferenc kertészeti szakképző iskola parkjában az általam nemesített 35, betegségnek ellenálló szőlőfajtából gyűjteményt alakítottak ki 2003-ban. Büszke vagyok arra is, hogy sikerült Magyarország borvidékeit bélyegeken megörökíttetni, így eljut a hírük a világ minden tájára.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!