Agrárgazdaság
Márciusban újabb Bábolna-tender
Már márciusban meghirdetheti a Bábolna Zrt. privatizációs pályázatát a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt., ha addigra sikerül értékesíteni az állami tulajdonú társaság szendrői és kerteskői gazdaságát – tudta meg lapunk. E két utóbbi egység előzetes eladását kormányhatározat írja elő annak érdekében, hogy a Bábolna Zrt.-t tisztán növénytermelési profilú cégként lehessen magánosítani.
Az MNV a közelmúltban újra kiírta a szendrői és a kerteskői gazdaság nyilvános, egyfordulós pályázatát, mivel a két üzem tavaly háromszori eladási kísérlet ellenére sem kelt el. Az értékesítés érdeklődés hiányában hiúsult meg, egyes ajánlatokat pedig az alacsony ár és a vagyonvesztési kockázat miatt kellett elutasítani. A szendrői gazdaság 5,5 ezer hektár állami szántót és legelőt művel, illetve takarmányt gyárt és juhokat tenyészt. A kerteskői egység 484 hektár területet használ és lótartással foglalkozik.
A nemzeti vagyonkezelő a gazdaságok eszközvagyonát a hozzájuk tartozó földekkel együtt kívánja értékesíteni. A vagyonelemekre és a területekre külön-külön is lehet pályázni, de a kiírási feltételek szerint a jelentkezőknek mind az eszközvagyonra, mind a földekre érvényes ajánlatot kell benyújtaniuk. Az 5,5 ezer hektáros szendrői területet az MNV mintegy egymilliárd forintos minimáláron hirdette meg, és ez 180 ezer forintos átlagárnak felel meg. A 484 hektárnyi kerteskői termőföldért legalább 192 millió forintot kellene fizetni. Az eszközvagyonra a pályázóktól vár ajánlatokat az MNV.
Az érdeklődőknek az ajánlatokat februárban kell benyújtaniuk. A vagyonkezelő a tendert a hónap végére le is kívánja zárni, így március elején eredményt hirdethet. Ha a pályázatok eredményesek lesznek, az MNV kiírhatja a Bábolna Zrt. részvénycsomagjának nyilvános értékesítési tenderét is. E cég 4,8-5 ezer hektárral, vagyis korábbi méreténél jóval kisebb területettel vehet részt a privatizációban. Ugyanakkor a társaság által ma művelt földek továbbra is állami tulajdonban maradnak, mivel a kormány határozata itt a bérleti idő meghosszabbítását írja elő. Mint ismert, a bábolnai vállalat sokáig a hazai agrárgazdaság „zászlóshajójának” számított több mint 20 ezer hektár művelt területtel és 40 milliárd forintot meghaladó éves árbevétellel.
A társaságot azért kellett „lecsupaszítani”, mert számos tevékenysége veszteséget termelt. Szakértők szerint a cég – tisztán növénytermelőként –életképes maradhat. A befektetők számára vonzók lehetnek az uniós földalapú támogatások is, amelyeket a céghez tartozó területek után kaphatnak. A vállalat – a magas gabonaárak ellenére – veszteséges évet zárhatott 2007-ben, főként a gazdálkodást sújtó aszály miatt.
Forrás: Világgazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen