Agrárgazdaság
Franciaország is puhulni látszik az agrártámogatások csökkentését illetően
Az EU-tagállamok vezetői az élelmiszerárak drasztikus emelkedése fényében egyre inkább nyitottá válnak a termelői támogatások leépítése irányában. A közös agrárpolitika (kap) első számú védelmezőjének számító Franciaország szakminisztere, Michel Barnier lehetségesnek nevezte, hogy az unió soros elnökeként az év második felében javasolja a gabonatermelőknek biztosított támogatások csökkentését.
Nem igazságos, ha a piaci árszint 50, 80 vagy akár 100 százalékos növekedése ellenére a korábbi szinten maradnak a segélyek – mondta a Reuters szerint Barnier. Márpedig az elmúlt egy évben a gabonafélék és az olajosmagvak ára – részben a feltörekvő országok növekvő fogyasztása, részben a bioüzemanyag-termelés nyersanyagigénye miatt – jelentősen emelkedett, a készletek 30 éves mélypontra zuhantak, és elemzők belátható időn belül nem számítanak a trend megfordulására.
Barnier ugyanakkor nem az uniós agrártámogatások egészének csökkentésére törekszik, hanem arra, hogy a gabonaágazatban megtakarítható pénzt más szektorokhoz – mondjuk a zöldség- és gyümölcstermelőkhöz vagy a biogazdálkodókhoz – csoportosítsák át. Több más tagállam azonban egészében véve is sokallja az EU agrárbüdzséjét, amely az elmúlt évek drasztikus reformjai ellenére továbbra is a közös költségvetés mintegy negyven százalékát viszi el.
Gyurcsány Ferenc a davosi Világgazdasági Fórumon nagy feltünést keltett azzal a felvetésével, amely szerint az agrártermékek iránti világszintű kereslet emelkedésének köszönhetően csökkenteni lehetne az uniós agrártámogatásokat. A felszabaduló pénzt például kutatás-fejlesztésre vagy infrastruktúra-beruházásokra lehet fordítani – idézi a magyar miniszterelnököt az International Herald Tribune.
Nagy-Britannia és az észak-európai országok hagyományosan támogatják az agrárkiadások csökkentésére vonatkozó kezdeményezéseket, így nem csoda, hogy a magyar kormányfő felvetését Davosban azonnal felkarolta Tony Blair brit exkormányfő. Gyurcsány Ferenc szerint az új EU-tagállamok egy része is nyitott a kap további reformjára. Megfigyelők ugyanakkor emlékeztetnek arra, hogy ez semmiképpen sem vonatkozik Lengyelországra, amely minden, az agrárkiadások visszafogására irányuló kezdeményezést ellenezni szokott.
Nagy kérdés persze, hogy a Davosban elhangzott kijelentések mikor és hogyan jelennek majd meg az uniós vitákban. A mezőgazdasági miniszterek e heti ülésén csak óvatos kijelentések hangzottak el az Európai Bizottság tavaly novemberben előterjesztett felülvizsgálati anyagával kapcsolatban, amelyből tavasszal születhetnek konkrét előterjesztések, és Mariann Fischer Boel agrárbiztos reményei szerint a végső alku az év végére jöhet létre (tehát éppen Franciaország vezényli majd le soros elnökként a tárgyalásokat).
A brüsszeli javaslatban olyan rövid távú változtatások szerepelnek, mint alsó és felső támogatási plafonok bevezetése, a vidékfejlesztési eszközök erősítése vagy az ugaroltatási rendszer esetleges megszüntetése. Ennél gyökeresebb változtatások – például a támogatások összegének Gyurcsány Ferenc által felvetett lefaragása – 2013-tól léphetnek életbe, ám a vita ezekről is megindulhat a közeljövőben.
Forrás: Világgazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok