Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

A földet művelő helyett a tulajdonost védené a Fidesz

Az Alkotmánybírósághoz fordul a Fidesz, mert álláspontja szerint egy agrárminisztériumi rendelet sérti a tulajdon és a verseny szabadságát. Mások szerint az ügy mögött a földtulajdonosok és a bérlők között érdekvita áll, egyébként a kormány az uniós direktívát hajtja végre.

Létrehozva:

|

A Fidesz azt követeli a kormánytól, vonja vissza az agrártárca rendeletét, amely a termőföld bérlőinek örök időre támogatási jogosultságot biztosít – jelentette ki hétfőn egy budapesti sajtótájékoztatón Font Sándor, a párt agrárpolitikusa, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának elnöke.

A politikus szerint az agrártárca egy tavaly őszi rendeletével sérti a magyar gazdák érdekeit, hiszen a földtulajdonos hátrányos helyzetbe kerül: a jogszabály a bérlőknek örök időre megadja a támogatási jogosultságot, ami akkor is érvényes, ha felhagynak a föld megművelésével.

Ez a rendelet – ismerte el Font Sándor – része annak az átállási folyamatnak, aminek meg kell előzni az agrártámogatási rendszer 2009-től tervezett átalakítását. Az EU az elkövetkező öt évben be kívánja vezetni a farmtámogatást (SPS) Magyarországon a jelenlegi termőföldalapú helyett. Az első lépés a most kifogásolt rendelet, amely szerint a gazdáknak 2007-ben kellett nyilatkozniuk – a 2006-os év alapján – a támogatási jogosultságról.

A párt szerint azért elfogadhatatlan ez a rendelet, mert a bérlőkkel szemben a föld tulajdonosainak nincs joguk a földalapú támogatáshoz, viszont a bérlőnek a jog megszerzését követően nem kötelessége termelni az adott földterületen. Ha a bérlő távozik, és a tulajdonos maga kívánja földjét művelni, akkor ehhez azonnal már nem kaphat földalapú támogatást. Ráadásul a tulajdonosnak a bérlő által visszaadott föld kevesebbet ér, mint korábban. A Fidesz úgy véli, ez a rendelet sérti a tulajdon és a verseny szabadságát, ezért az Alkotmánybírósághoz fordul.

Magyarországon mintegy ötmillió hektárnyi mezőgazdasági terület közel kétmillió tulajdonosát és használóját érinti a Fidesz által felvetett ügy. Az összesen kétszázezer földhasználó (egyharmaduk tulajdonos) évente mintegy 1,3 milliárd euró támogatáshoz jut.

A földjoghoz értő szakértők szerint az Európai Unió SPS-rendszerében az összes támogatást a föld használója kapja, míg a tulajdonos a földje után járó tőkejövedelméhez a bérleti díjból jut. A bérleti díjjal részesedik abból a jövedelemből, amit a használó a földből megtermelt. Utóbbinak része, hogy (hektáronként évente 40 ezertől egymillió forintig terjedő) támogatást kap. Vagyis – miután a kormány az európai uniós rendszert alkalmazza csupán – az Alkotmánybíróságnak azt kellene kimondania, hogy a közösségi szabály ellenkezik a magyar alapjoggal. Ezért a Fidesznek az ügyben vélhetően az Európai Unió bíróságához kellene fordulnia.

Az SPS-rendszerre való áttéréskor rögzítik, hogy ki mekkora földterületet művel (ezt végzi most a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal), és ez alapján határozzák meg majd a rendszer induló évében a támogatási jogosultságát és részben mértékét. Ettől kezdve lényegtelen, hogy melyik földterületet műveli, mert a támogatás nem a konkrét földdarabhoz kapcsolódik, hanem lényegében egy termelési kvótához.

Ha tehát egy földtulajdonosnak megszűnik a bérleti szerződése a támogatott gazdával, akkor egy másik, támogatási kvótát birtokló gazdálkodónak ugyanúgy bérbe adhatja a földterületét – az a kvótája erejéig kapni fog támogatást. Arra is van mód, hogy valaki utólag lépjen be a támogatottak körébe. Például az, akinek a támogatott bérlője visszaadja a földjét, és ő maga kezd helyette termelni rajta. A megszerzett támogatási jog és mérték sem feltétlenül áll fenn "örök időkig", csak meghatározott termelési feltételek teljesítése esetén. A rendszer 3-5 évente automatikusan korrigálja magát.

Forrás: Népszabadság – Czauner Péter

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!