Agrárgazdaság
Idei tervek a balatoni halászatnál
Nyereségessé vált a Balatoni Halászati Zrt., (BH) az elmúlt években 370 millió forintot faragott le az adósságállományából, de felélte tartalékait. A tulajdonosoknak ezért nemcsak lehetősége, hanem kötelessége is tőkebevonásról gondoskodni, a versenyképesség növelése és a talpon maradás érdekében – mondta Kiss György Károly, a cég vezérigazgatója pénteken sajtótájékoztatón Siófokon.
A vezérigazgató az idei üzleti tervet tárgyaló igazgatósági ülést követően kifejtette, a BH 97 százalékos állami tulajdonú részvénycsomagjának kezelője ez év elejétől a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács. Egy korábbi kormánydöntés értelmében az állami tulajdonosi jogok gyakorlója 32 százalékban a Balatonfejlesztési Tanács, amelynek a jövőben lehet érvényt szerezni. A jelenleg 590 millió forintos adósságállománnyal birkózó halászat a tavalyi évet egymilliárd forintos árbevétellel, várhatóan 46 millió forintos adózott eredménnyel zárja.
A társaság idei terveiről szólva Kiss György Károly elmondta: a halászati szakemberek szerint a tóban mintegy 12 ezer tonna hal található, célszerű ennek megtartásával növelni a horgászható halak mennyiségét, ami a busa visszafogásával lehetséges. A társaság az elmúlt években mintegy 1.200 tonnányi busát fogott vissza és idén további 350 tonnányi kifogását tervezi. A balatoni szezon horgászfogásainak javítása érdekében 50 tonnányi ponty múlt év végére tervezett telepítését idén márciusban végzik el, törekedve arra, hogy ez idegenforgalmi látványossággá váljon a Balatonon. A faji összetétel javítása érdekében az őshonos ponty mellett őshonos compok telepítését is megkezdték. A tervek szerint növelik a ponty mesterséges ívófészkeinek kihelyezését és visszaállítják a korábbi gyakorlatot, vagyis április 20. május 20. között általános halfogási tilalmat szeretnének bevezetni.
A BH az eddigi hat tógazdasága mellett további kettőt nyit meg a horgászok számára, alternatív lehetőséget biztosítva főként a Balaton déli vonzáskörzetében. A Balatonnál tavaly eladott 78 ezer horgászengedély számát a cégvezetés optimálisnak ítélte a tó terhelhetőségét is nézve, ezért idén nem kívánják az eladásokat jelentősen növelni. Tervezik a halőrök számának növelését is társadalmi szervezetek bevonásával, úgynevezett vízi polgárőrség bevezetésével.
A balatoni halászat idén nehéz évre számít a halpiac kedvezőtlen alakulása miatt. A kialakult kínálati piacon nem lehet érvényesíteni a haltermelés, feldolgozás magasabb önköltségeit, ezért leginkább invesztícióval és koncentrációval lehet talpon maradni – fogalmazott a vezérigazgató. A halászat egy európai üzletláncba való betöréssel, a fővárosi nagybani piacon történő üzletnyitással és az 1.500 hektárnyi tógazdasági haltermelése hatékonyságának növelésével kíván "előremenekülni".
Kiss György Károly üdvözölte a halászati törvény tervezett módosításait. Egyebek közt azért, mert szigorúbban szankcionálhatják a jövőben a rapsickodást, továbbá lehetőség nyílhat a parti haltelepítések után a halfogások korlátozására az adott partszakaszokon. A cégvezető a BH-t érintő privatizációs tervekről nem kívánt nyilatkozni, mondván, ez nem az ő feladata.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok