Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Öt sast mérgeztek meg a Jászságban

Egy hét alatt két réti- és három parlagi sast mérgeztek meg a Jászságban. Az elmúlt két évben így már 44-re nőtt a mérgezésben elpusztult, fokozottan védett sasok száma.

Létrehozva:

|

A mostani mérgezés a duplája az előző 10 évben ismert öszszes hasonló esetnek. A természetvédők szerint, ha a mérgezések folytatódnak, kritikus állapotba sodorhatják a világviszonylatban is rendkívül jelentős hazai parlagisas- és rétisas-állományt.

Tavaly december 28-án Jásztelek határában nagy valószínűséggel egy lelőtt kutyába tettek mérget ismeretlen tettesek, amelyből két rétisas evett, majd elpusztult. Január 3-án Jászárokszállás határában került elő mintegy 20 fácán teteme. A belőlük lakmározó három parlagi sasból kettő, illetve további három egerészölyv elpusztult. A harmadik, még életben levő parlagi sast a Fővárosi Állat- és Növénykert állatorvosai kezelik. A korábbi ügyekhez hasonlóan most is nyomozást indított a Jászberényi Rendőrkapitányság, és ha bebizonyosodik a szándékos bűncselekmény ténye, akkor az elkövetők akár öt évig terjedő börtönbüntetésre és többmilliós pénzbírságra is számíthatnak.

A felderített mérgezéseket minden esetben bizonyítottan illegálisan használt növényvédő szerek okozták, amelyeket legtöbbször szándékosan raktak csaliként kihelyezett állattetemekbe. A Magyar Madártani Egyesület (MME) parlagisas-védelmi munkacsoportjának vezetője, Horváth Márton szerint előfordul, hogy a gazdálkodók nem sasokat, hanem rókákat, varjúféléket akarnak pusztítani, a nagy madarak csupán vétlen áldozatok. Ugyanakkor arra is van példa, hogy a saját állataikat – galambokat, baromfit – féltő emberek kimondottan a sasokat veszik célba. Az ismertté vált esetek közül eddig egyedül a tavalyi jászárokszállási ügy – ekkor négy parlagi sas és egy rétisas pusztult el – elkövetője ellen emeltek vádat. Igaz, több ügyet még nem zártak le.

1998 óta összesen 72 fokozottan védett és 625 védett madarat mérgeztek meg hazánkban, amelyek összes természetvédelmi értéke meghaladja a 77 millió forintot. Különösen kritikussá vált a helyzet az elmúlt két évben, amióta minden korábbinál nagyobb mértékű pusztítást tapasztaltak a természetvédelmi szakemberek. Legkritikusabban a parlagi sast érintették a mérgezések, hiszen a megtalált 23 példány a tavalyi egész európai uniós szaporulat mintegy ötödét teszi ki.

A parlagi és a rétisas fokozottan védett faj, egyetlen példány természetvédelmi értéke egymillió forint. Rétisasból 150, míg parlagi sasból mindössze 83 pár költ Magyarországon, azonban ez utóbbi fajból így is nálunk található az Európai Unió állományának 60 százaléka.

Forrás: Népszabadság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!