Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Milyen áremelések várhatók az élelmiszerek piacán?

Az idén folytatódik az (alapvető) élelmiszerek drágulása, mivel a gazdasági környezet több ágazatban újabb áremelési kényszert teremt.

Létrehozva:

|

A malom- és a sütőiparban most nem elsősorban az alapanyagárak, hanem a minimálbér- és energiaköltségek okoznak feszültséget. A borászok ugyanakkor várhatóan csak kisebb árkorrekciót hajtanak végre, míg a húsiparnak egyáltalán nincs áremelési lehetősége az éles bel- és külpiaci verseny miatt.

Mártonffy Béla. A Fruitveb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet ügyvezető igazgatója.
Több hatás.

„A zöldség-gyümölcs szektor sajátossága, hogy nyáron az export, a téli időszakban az import dominál. Egyelőre nem látszik, milyen piaci események várhatók az első negyedévben, de előfordulhat, hogy egyes termékek ártendenciái nem igazodnak a hazai gazdaság problémái miatti ármozgásokhoz. Így például nem kizárt, hogy az energiadrágulás nyomán egyes kertészeti áruknál áremelésre lenne szükség, a piaci kínálat mégis csökkenti majd az árakat. A változások nagyban befolyásolhatják azt is, hogy a tavaly betárolt termékeket milyen eredménnyel értékesíthetik a tulajdonosok. Az uniós tagság elnyerése óta egyébként külföldről minden zöldség-gyümölcsféleség könynyen beszerezhető, de az importnál fokozott figyelmet kell fordítani a minőségi előírások ellenőrzésére.”

Lakatos Zoltán. A Hajdúgabona Zrt. vezérigazgatója.
Újabb drágítás.

„A lisztárak a tavalyi áremelések utáni szinten stabilizálódtak az utóbbi hónapokban, de februártól ismét drágításra lesz szükség. Az újabb változásokat az energiaárak és a minibálbér növekedése kényszerítheti ki. Egyelőre nem tudni, hogy az áremelés milyen mértékű lehet, mivel még folynak a számítások a malomipari vállalkozásoknál. Az elmúlt év őszére egyébként a zsákos lisztnél 82–88 forint közötti, a csomagoltán ennél mintegy 5 forinttal nagyobb kilónkénti átadási árak alakultak ki, így a februári drágulás ezen árszinteket emelheti. A későbbiekben árnövelési tényező lehet az is, hogy a malmok éves búzaigényük 20 százalékát nem vásárolták még meg, és a felvásárlási árak tavaly ősz óta emelkedtek. Ez 200-300 ezer tonnás pillanatnyi készlethiányt jelent.”

Ilonka Boldizsár. A Magyar Pék- szövetség elnöke.
Kevesebb pékség.

„A sütőipari vállalkozásokat rendkívül kedvezőtlenül érintené, ha a szükségesnek tartott 12–15 százalék közötti év eleji termékáremelés nem valósulhatna meg. Emiatt újabb pékségek zárnának be, ez pedig a munkanélküliség növekedéséhez vezetne. A nehéz helyzetre utal, hogy az elmúlt év decemberében tizenhárom vállalkozás szüntette be végleg tevékenységét, az egész év során pedig negyven-ötven. Így a pékségek száma mostanra 1190-1200-ra csökkent. Ma különösen a munkabér, illetve az elektromos áram és a gáz árának emelkedése teremt nehéz helyzetet. Emellett az üzemanyag drágulása is megviselheti a vállalkozásokat, mivel termékeiket általában maguk szállítják ki, az átlagos távolság pékségenként 75 kilométerre tehető.”

Bock József. A Villányi Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke.
Minőség.

„A villányi borok esetében jelentős áremelés nem várható, csupán kisebb árkorrekciókra lehet számítani. A borvidék borászai a mennyiségi termelés helyett a minőséget helyezik előtérbe, de így is megfogalmazódnak olyan fogyasztói kritikák, hogy a villányi borok túlságosan drágák. Ilyen körülmények között fennállhat a veszélye annak is, hogy a vásárlók nem a mi termékeinket, hanem egyre inkább a külföldi borokat részesítik előnyben. Ezért véleményem szerint olyan üzletpolitikát kell folytatnunk, hogy a magyar fogyasztókat megtartsuk. Tavaly a szőlőfelvásárlási árak 20-30 százalékkal emelkedtek, de ezt a jobb terméseredmények részben kompenzálták. A pincészetek ugyanis 10-20 százalékkal több bort készíthettek a megelőző évhez képest.”

Román Gyula. A Debrecen-Hús csoport többségi tulajdonosa.
Éles verseny.

„A 275 forint körüli hazai kilónkénti sertésfelvásárlási árak ma 10-15 forinttal haladják meg az uniós árszintet, és a különbséget sem a hazai, sem az exportpiac nem fizeti meg. A nemzetközi porondon az éles versenykörülmények, itthon az üzlethálózatok szorítják le a húsárakat. A láncok a termékeket inkább külföldről szerzik be, ha a húsipari cégek az átadási árakból nem engednek. Így hiába próbálkozunk, nem tudunk áremelést elérni. Persze megértjük az állattartókat, akik – növekvő költségeikre hivatkozva – további sertésdrágulást szeretnének. Ugyanakkor az is nyilvánvaló, hogy a felvásárlási árak emelkedését a húsipar vevői közül senki nem ismerné el. A mostani helyzetben a hazai húsipar egyre nagyobb bajba kerül, és ez több vállalkozás tönkremeneteléhez vezethet.”

Forrás: Világgazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!