Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

A hó is jót tett a gabonaáraknak

Az országra fagyott ónos eső a fóliás, üvegházas kertészeknek többletmunkát és pluszkiadást okozott, a hótakaró alatti kalászosoknak viszont nagyon jól jött a csapadék. Ez is szerepet játszott abban, hogy a tőzsdén máris tonnánként húszezer forinttal kevesebbért jegyzik az újbúzát annál, mint amennyit tavaszszal még megadnak az óbúza tonnájáért.

Létrehozva:

|

Az elmúlt napok ónos esői a fóliás és üvegházas kertészeknek nehézséget jelentettek, de az ősszel vetett szántóföldi növényeknek nem árt a hó és a jég. Az egész élelmiszer-gazdaság szempontjából fontos, hogy az agrárium ármozgásait irányító gabonaárak csökkenése várható, ha folytatódik a növények számára kedvező időjárás. A Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) ez is látszik az idei termésű gabonák áraiban, mert míg az óbúzával májusra még tonnánként 63 ezer forint közelében kereskednek, az új termésre már csak 45 ezer forintért van vevő. (A fizikai piacon a tőzsdei járulékos költségek miatt ennél               2500-3300        forinttal alacsonyabbak az árak.) A takarmánybúzánál ennél is nagyobb az áresés: a tavalyinál húszezer forinttal kevesebbet, 39 ezer forintot ér az idei termés tonnája. Az elmúlt éveket jellemző, közvetlen aratás utáni, 20-30 ezer forintos induló árszinthez képest ez az ár még mindig magas. Az árak csökkenésében reménykedők számára azonban kedvező hír, hogy az aratás után harmadával csökken a termény ára.

A gyümölcs- és szőlőültetvényekben a hajtásokra ráfagyott jég sem okoz kárt, mert a növények még mély nyugalmi állapotban vannak. A Kárpát-medencében élő legtöbb fajnak ilyenkor meg sem kottyan a mínusz húsz fok körüli hideg és az ágakra, hajtásokra, vesszőkre fagyott csapadék. Ha azonban vastagabb lenne a növényekre fagyott jég, az ágak már letörhetnének. Most szerencse, hogy a nappali felmelegedés miatt az este és éjjel lehullott és megfagyó csapadék napközben rendre megolvad.

Az agrometeorológusok rövid távú előrejelzései szerint a mozgalmas időjárás a hét végéig kitart – tehát jegesedésre még lehet számítani. Mint Gyenes István, kecskeméti virágkertész is elmondta: ha kiadósabb havazást vagy jégpáncélként megfagyó esőt jósol a meteorológia, fokozzák a fűtést, és elhúzzák a hővédő függönyt, mert így lehet leolvasztani a tető üveglapjaira rakodó havat, jeget. Ha ezt nem tennék, a megnövekedett súly miatt az üvegtáblák kiszakadnának a keretükből, vagy összeroppannának.

Az ilyen napok legalább ötven százalékkal növelik a fűtés költségeit. Barabás Béla, a Békés megyei Mezőgazdasági Szövetség szakértője hozzátette: régiójukban a hó és a jég főként a hajtatóberendezések körül szaporította a munkát és a költségeket. Információi szerint a közlekedést megbénító jégpáncél a térségükben egyetlen fóliát sem szakított be. Arról is beszámolt, hogy Békés nagyobbik részén már nem hiányzik több csapadék: az októberi kiadós záporok és a mostani csapadék sokat pótolt abból a nedvességből, amivel az elmúlt meleg nyarakon adós maradt a természet. Ezt egyébként a talajok nedvességtelítettségét jelző agrometeorológiai adatok is igazolják.

Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének titkára szerint még korai lenne bármilyen jóslást tenni az idei agrárévről. Az azonban január elején bizonyosnak tűnik, hogy a tavalyinál jobb év elé néz az agrárium, mivel a legtöbb helyen sok nedvességet pótolt adósságából az időjárás. Ettől függetlenül nem ártana, ha tavaszig még legalább egy méter vastagságú hó hullana. A hó nemcsak a már zöld vetés fagyvédelme miatt fontos – az olvadó vastag hótakaró nedvessége szivárog a talajban a legmélyebbre.

Forrás: Népszabadság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!